Petr

11 thoughts on “Výzva k podání nabídky

 1. Stavba rozhledny na hradě Orlíku je stále žhavé téma. Mě jen překvapuje, že lidé, kteří dnes tak brojí proti její stavbě a dokonce chtějí svolávat demonstraci před radnicí, se takto neprojevovali veřejně před pár měsíci, kdy se o stavbě veřejně rozhodovalo. Ve chvíli, kdy už se takřka kopou základy je to trošku pozdě. Prý za to, že se bude rozhledna stavět, může společnost Castrum, která hrad spravuje, protože se dostatečně nepostavila proti tomuto projektu! Dovolím si tedy připomenout, že společnost Castrum nepodpořila rozhlednu v této podobě písemným vyjádřením zaslaným zastupitelům, osobně jsem byl vysvětlovat náš názor na radě města, většina dobrovolníků společnosti napsala své názory do ankety ke stavbě rozhledny, zastupitele jsme pozvali přímo na hrad, aby viděli, o čem budou hlasovat a zástupce společnosti hovořil přímo na jednání zastupitelů, kde se o stavbě rozhodovalo. Na tom zastupitelstvu jsem bohužel být nemohl, ale nemám informace o tom, že by tam vystupovali další odpůrci rozhledny a zasedačka byla plná lidí. Co jsme měli udělat dalšího? Veřejnou demonstraci? Kolik lidí, kteří anonymně vystupují v debatách by ji přišlo podpořit? Udělat petici? Vždyť proběhla elektronická i papírová anketa, kde se mohl každý vyjádřit a již zmiňované veřejné jednání zastupitelstva. Zaznamenal jsem i názor, že společnost Castrum s rozhlednu souhlasila, aby jí město neodstřihlo od finančních prostředků. Já moc děkuju zastupitelům města, že každý rok nemalou částkou podporují záchranu hradu, protože jen díky tomu je opraven a mnoho jiných památek nám přístup a podporu města závidí, protože to není samozřejmostí. Provozní náklady a náklady na pořádání kulturních akcí společnosti Castrum však kromě dotace na konání filmového festivalu Film a dějiny z finančních prostředků města hrazeny nejsou. Rozhledna, v podobě v jaké je navržena, je pro mne jako moderní počítačová ilustrace ve starožitném rámu. Někoho to zaujme, někdo je z toho nadšen a jiný zděšen. Osobně mám raději starožitnosti bez moderních prvků. Respektuju ale názor jiných, kteří se na rozhlednu těší a rozhodnutí zastupitelstva ke kterému se mohl každý vyjádřit. Pěkný den. Pavel Koubek kastelán na hradě Orlíku.

  1. Slyšel jsem od bývalého zastupitele města, že počátkem devadesátých let byla možnost dostavby věže, že na to byly vyčleněny na tu dobu nemalé finanční prostředky. Zajímalo by mne, zda je to pravda a kdo se případně zasloužil o to, že z dostavby věže sešlo. Byla tehdy nějaká anketa, ptal se někdo na názor širší veřejnosti zda věž dostavit, nebo to tehdy rozhodl správce?

  2. Čili z vyjádření pana Koubka je jasné. že pan starosta a spol. si prosadili tento nesmysl i přes velký odpor odborníků a nadšenců, kteří už roky Orlík zvelebují. Kolik asi brigádnických hodin odpracovala ve svém volnu rada města a další zastupitelé ? Nebo mají pocit, že když z peněz nás daňových poplatníků a zároveň občanů města přidělí hradu každý rok nějaké peníze na opravy, tak pak mají právo taktéž za naše společné peníze ho i znehodnotit na mnoho let dopředu ? No asi vedení města tomu rozumí víc než odborníci a nadšenci, kteří se tomu věnují roky………..

   1. Vážení, pár holých faktů.

    Záměr zřídit rozhlednu byl mnohonásobně publikován papírově min. v Pelhřimovském deníku, 5+2, radničních listech.
    Elektronicky jsem zaznamenal tamtéž, navíc i např. na Archiwebu, facebooku, Idnes apod.

    Anketa běžela papírovou i elektronickou formou od 1.10 do 17.11.2013.

    V průběhu opět proběhlo několikanásobné oznámení.

    Sčítaly se všechny hlasy jak papírové, tak elektronické, tak hlasy v komentáři pod elektronickou anketou, což dodnes nechápu (pro jistotu – v komentářích pod anketou převažují záporné názory).

    Na veřejném hlasování zastupitelstva schválilo záměr 15 z osmnácti přítomných zastupitelů a tři se zdrželi hlasování. Nikdo nebyl proti.

    Rád bych se zastal i Castrumu s akcí města nesouhlasili a dali to několikrát zcela jasně najevo – písemně i v rámci jednání zastupitelstva.
    Totéž OPP MěÚ – projekt procházel čtyřmi fázemi schvalování NPÚ Telč, včetně toho, že se prezentoval in natura model opláštění.

    frrrr

    1. Ale ano, Castrum samozřejmě nesouhlasilo. To nikdo nezpochybnil. Jakou formou, to ať si každý zhodnotí sám. Já jsem četl jen jejich stanovisko na stránkách společnosti, a to na mě činí dojem „zdvořilý nesouhlas“. Nesouhlasit se dá různým způsobem, třeba i konfrontačně stylem „buď my nebo rozhledna“. Takový postoj jsem od nich ani nečekal, protože mezi nimi nikdo tak razantní není. Možná i proto nemají respekt zastupitelů, ani širšího počtu humpoláků. Po 25 letech práce ani jeden souhlasný postoj v zastupitelstvu? To je přece jasný signál o respektu k jejich koncepci hradního areálu a vykonané práce. Ruku na srdce Martine, ani tvůj respekt nemají. Jinak by si jim nenakreslil něco, co bytostně nechtějí. To jsou také holá fakta. Rozhledna je přímým důsledkem koncepce „Zřícenina“. Majitel – město měl na vzniku zařízení typu rozhledny dlouhodobý zájem. To nešlo přehlédnout. Ani předchozí nerealizované studie architekta Závodského nešly brát jen jako něco, co se nutně nakonec strčí do šuplíku a s věží se nic dít nebude. Proč by to jinak město platilo? Jen tak, aby se nenudili architekti? Za vědomí tohoto stavu šlo koncepci zříceniny modifikovat, a do výhledu oprav dát dostavbu věže a přilehlého objektu horního hradu. Nebylo by to podle mne víc kontroverzní z památkového hlediska, než je „akce rozhledna“. Poslední vážný signál byl někdy před dvěma roky, kdy se zvažovaly i jiné lokality umístění rozhledny. O Havlově kopci jsem se dočetl, že to tam je komplikované (pozemky, vysílač) a tudíž nerealizovatelné. Zkoumalo Castrum, zda je to pravda? Nabídlo Castrum městu, že připraví vhodnou alternativní lokalitu? Možná ano. To já nevím. Pokud ne, tak třeba i toto byla cesta jak rozhlednu nemít na hradě. Já osobně bych někdy rád viděl věž dostavěnou po vzoru Lipnice. Třeba právě rozhledna bude momentem, který k tomu přispěje a ocel z ní někdy v budoucnu budu součástí rozhledny na Havlově kopci. Kdo ví.
     Když se chce, tak jde ledacos 🙂

     1. Na Havláku jsou daleko lepší rozhledové podmínky než na Orlíku. To věděli i vojáci za komančů a proto tam je dodnes jejich bunkr a dodnes je tato lokalita u armády vedena jako záložní prostor. Jinak tam vede komunikace, je tam pitná voda i elektrika. Problémy s pozemkem tam vidí jen vedení města, protože se upnulo na Orlík. Argument, že to přitáhne víc návštěvníků do města, než samostatná rozhledna na Havláku je mimo mísu. Naopak, je všeobecně známo, že čím více míst může návštěvník navštívit, tím déle se ve městě zdrží a dá si zde třeba i oběd nebo večeři a celkově zde utratí víc peněz. Nehledě na to, že na Havláku by mohla stát inteligentní dřevěná rozhledna i s bufetem a bylo by to další místo pro výlety i samotných občanů města. Ale ono je holt asi lepší stavět ze železa a na Orlíku….. Lidí z Castrumu je mi líto, takhle si nechat zohavit 20 let jejich dřiny a úsilí. A Martin přece umí navrhnout i krásné dřevěné rozhledny že … viz Mařenka. Tak proč doma nemá taky tak hezkou a přírodní ?

     2. Protože Orlík není Mařenka a protože si myslí, že rozhledna na Orlíku má z mnoha důvodů vypadat zrovna takto.

      frrrr

     3. No a kdo to tedy bude stavět ? Bude to ta firma o které se už půl roku mluví ?

     4. A která to je? Myslím si, že jsem relativně v centru dění a o žádné jsem neslyšel.

      frrrr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Pronájmy bytů v Humpolci

Út Kvě 20 , 2014
1+1 v ul. Hálkova; 1+0 v ul. Na Rybníčku

Témata