Z deníku policie

Vloupání do vozidla. Řídil pod vlivem alkoholu a drog. Shánět úvěr po telefonu se může prodražit.

Pachatel poškodil okno i zámky vozidla 

Humpolečtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který se 25.2.2013 v podvečerních hodinách vloupal do vozidla Renault Master v obci Mysletín. Pachatel u automobilu zaparkovaného na volném prostranství rozbil pravé přední okénko a poškodil tři zámky dveří. Z vozidla odcizil přední panel autorádia. Odcizením autorádia způsobil škodu ve výši tři tisíce korun, poškozením vozidla škodu za 12 tisíc korun.

Policisté mu zadrželi řidičský průkaz 

Dne 23. února kolem 01:00 prováděli humpolečtí policisté dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v obci Humpolec. Na ulici V Brance zastavili vozidlo Fiat Punto. U třiadvacetiletého řidiče z Humpolecka provedli policisté dechovou zkoušku ke zjištění alkoholu v dechu, která byla pozitivní. Přístroj naměřil 1,46 promile alkoholu v dechu řidiče. Policisté u řidiče také provedli orientační test na přítomnost návykových látek, který byl pozitivní na amfetaminy. Muže policisté vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu ke zjištění míry ovlivnění alkoholem a návykovými látkami. Muž se vyšetření podrobil. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Muže podezírají ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celou věc policisté dále prověřují.

Telefonní hovory mohou stát žadatele až desítky tisíc korun 

Kriminalisté v Kraji Vysočina prověřují několik případů oklamaných lidí, kteří se snažili získat úvěr prostřednictvím nebankovních společností. S těmito společnostmi se kontaktovali pomocí nadtarifně zpoplatněného telefonického hovoru. Žádný úvěr nakonec nezískali a navíc ještě nyní firmě dluží vysoké částky za telefonní účet.
Pokud peněžní ústav neschválí žadatelům standardní úvěr nebo neposkytne půjčku, například z důvodu nedostatečných příjmů nebo z jiných důvodů, tito lidé se velice často obracejí se žádostí o poskytnutí půjčky nebo úvěru na různé nebankovní společností.
 
V této souvislosti se v poslední době objevilo možné podvodné jednání údajných poskytovatelů „půjček po telefonu“,  na které by si všichni lidé měli dát velký pozor. „Scénář nabídky bývá vždy stejný. Při prvním kontaktu, který také často bývá kontaktem posledním, probíhá mezi poskytovatelem úvěru nebo půjčky a žadatelem předběžný telefonický kontakt na zveřejněné telefonní lince, která však není v žádném případě linkou bezplatnou. Telefonní linka, na které se většinou velice dlouhý hovor vede, je zpoplatněna  opravdu nadstandardním tarifem. Bývá to například 95 korun za jednu minutu hovoru,“ upozorňuje plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Zákazník, přesněji řečeno žadatel o úvěr, bývá většinou na toto zpoplatnění upozorněn, ale ne vždy je toto upozornění realizováno ve zcela korektní podobě. Často bývá zveřejněno velice malým písmem na konci inzerátu, který tuto službu nabízí. I když je upozornění poté také součástí telefonátu, volající si ho často nevšimne a nebere ho ani dostatečně na vědomí. Operátoři, kteří telefonický hovor vedou, jej zbytečně prodlužují a dotazují se na různé okolnosti týkající se osoby žadatele a jeho majetkových poměrů. Při následném úmyslném prodlužování rozhovoru tak někteří zájemci o půjčku zaplatí často mnohem více peněz než by činila výše původně požadovaného úvěru nebo půjčky. Tyto částky dosahují až několika desítek tisíc korun. Navíc se většinou stává, že žadatelé nikdy žádnou půjčku ani úvěr od těchto společností nedostanou. Telefonní účet však uhradit musí.
 
„V Kraji Vysočina jsme prověřovali jeden případ, když žadatelka o úvěr požadovala částku 30 000 korun. Žádný úvěr nedostala a na telefonních poplatcích nyní dluží částku 50 000 korun,“ varuje plk. Mgr. Pavel Peňáz. Kriminalisté proto znovu varují všechny případné žadatele o úvěry nebo nebankovní půjčky, aby byli při výběru poskytovatele velice obezřetní a opatrní, jinak se mohou při sjednávání půjčky po telefonu vystavit zbytečným problémům, které se týkají úhrad za vysoké telefonní účty

zdroj: www.policie.cz

Čtěte dále:   Nehoda v Humpolci. Náraz do auta i kovového zábradlí. Škoda je dvě stě tisíc

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Filharmonie Gustava Mahlera slaví desáté výročí

St Úno 27 , 2013
Slavnostním galakoncertem oslaví 3. března 2013 desáté výročí založení Filharmonie Gustava Mahlera. Čtěte dále:   Opilý řidič v Humpolci najel do garáže, dveře ale byly zavřené

You May Like

Témata