Zima je tady!

5

Tento týden se k nám dostane skutečná zimní atmosféra. Podle meteorologů se rapidně ochladí a na svatého Martina prý máme očekávat pořádnou sněhovou nadílku. Zatím tomu vše nasvědčuje, a tak to vypadá, že oproti minulé zimě bysme si mohli dopřát konečně nějaké ty sněhové radovánky. A vzpomínáte, jak nádherná zima byla ta předminulá? Pojďme si ji připomenout alespoň obrazem, ať víme, na co se máme těšit. (Všechny fotografie jsou z okolí Humpolce.)

Připravte si lopaty, hrábla a kbelíky s posypem. Začíná zima. V tomto týdnu už má chumelit a mrznout. Majitelé domů musejí dbát na to, aby chodníky kolem jejich stavení byly pro chodce bezpečné. Zima přichází i se všemi nebezpečnými jevy, které potrápí zejména řidiče na silnicích. Zimní nešvary počasí mohou řidiče pozlobit nejen na horách, ale i v nižších a středních polohách, kde budou tento týden nebezpečím hlavně mrznoucí srážky a ledovka. Proto buďte opatrní.


   A několik pranostik na listopad:


Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.


Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.


V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.


Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.

Nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.


Na svatého Martina bývá dobrá peřina.


Padá-li sníh toho dne neb v noci, říká se, že svatý Martin přijel na bílém koni.


Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.


Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet.


O Martině po ledu – o vánocích po blátě.


Půjde-li husa na Martina po ledě, příští rok dlouhé léto bude.


Po svatém Martině zima nežertuje; přichází sníh i mráz kvaltem.

Čtěte dále:   Noc vědců v Humpolci se blíží. Na návštěvníky čeká pestrý program i odměna

Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.


Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.


Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí. Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout; je-li však bílá, bude hodně sněhu.
Sněhová přikrývka nemusí pouze orosit oko romantikovo. Také může způsobit nemalé nepříjemnosti. Vzpomínáte?Tak co, už se těšíte?
 


 

myska

5 thoughts on “Zima je tady!

 1. No jasně že už se těším! A jak!!!

  Po té loňské chudé zimě tajně doufám že letos napadnou kvanta sněhu a vydrží až někdy do května, abych si letos mohl ty běžky konečně užít!!! :)))

  Ale ty fotky jsou hezký. Uplně už to vidím, přes den svítí slunce, mrzne až praští a pořádně se zdrchám na lyžích, večer se vše uklidní, je takové to hrobové zimní ticho, venku za oknem se snáší obrovské sněhové vločky – chumelí, uvnitř praská v krbu oheň a já se unaven, ale spokojen zahřívám pěkně horkým punčem …. UÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ ….. to je nádhera!!!

  „Weather outside is frightful,
  but the fire inside delightful,
  whether you like it though,
  let it snow, LET IT SNOW, LET IT SHOW!“
  :))))

  1. Já jsem věděla, že ti tím článkem přivolám extázi. Že to ale bude až tak hustý, to jsem netušila… :)))

   1. Konecne je to tady, krasne obdobi roku, taky se moc moc tesim na snih. chci vyrazit nekam na lyze, tak si snad nekde neprivodim uraz, naposled jsem lyzoval pred 9 lety..:-) jupíííííí vsichni slavme…zima je tu…!!!:-)

    1. co pak jste všichni nenormální,taková extrémní zima,která byla od listopadu2005 do dubna2006 to byla hrůza a des pro lidi…padající střechy a ploty ,víte co mají starší lidé popř.handicapovaní starostí,prohrnování,a tak…já naopak doufám,že bude něco co loni…nnebo mráz ale jen ne ty kvanta sněhu…
     všichni nejsou zkrátka ti manažeři vyhřátí z kanceláří a netěší se na hrůzu sněhové zimy…

     1. Ale pane, zrovna tak bych mohl já nadávat na léto, jak stojí za prd. Ty vedra, koleje se taví, úpaly, infarkty …. každý extrém je samozřejmně na nic. Ale nevidím nic špatného na tom, že mám rád zimu, těším se na ní a chci si jí užít. Vy si zase užívejte léto. A Vaše řeči o vyhřátejch manažerech s kanceláří jsou ubohý. (I když asi pravdivý:)))).

      Ale vemte si to takhle: já třeba i rád shrnuju sníh a ometám auto. Chápu ale, že některé lidi to s*re a nebaví. Ale nechte si mě tu zimu užít. Já vám léto taky neberu. A to jste na tom podstatně líp. Já máme zimu jenom tři mesíce v roce a né každý rok sníh napadne. 🙁

      Takže Martine, koukej letos přijet na pořádným oři!!!! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zloděj usnul při krádeži

Út Lis 6 , 2007
Co se také může přihodit v Humpolci Čtěte dále:   Jako Eskymáci. Rybáři na Vysočině tahali ryby přes díru v ledu, podívejte

You May Like

Témata