Zlato má tým, který se nikdy nevzdá

2

Ten úsměv mluví za vše :)Není důležité vést, ale zvítězit! To vzkazuje hokejovému světu Kanada. Čtyřikrát během světového šampionátu v úvodu utkání prohrávala a dokázala vždy zabrat a duel otočit. A podobné to bylo i při putování turnajem. „Všechno začínalo špatně, ale my našli cestu jak se s tím porvat,“ řekl útočník Daniel Briere s úsměvem na rtech a se šampaňským v ruce.


Kanadský kapitán Ryan Smyth s pohárem mistrů světaTen obrázek je stejný jako před rokem v Helsinkách: kapitán Ryan Smyth mává kanadskou vlajkou, vedle se objímají Sean Horcoff a Steve Staios. Vyslanci kolébky hokeje se podruhé za sebou stali mistry světa.


„Říká se, že nejtěžší věc je úspěch zopakovat. A je to pravda. Měli jsme ve finále tvrdého protivníka, který rychle vedl a bylo ohromně náročné se dostat zpátky do zápasu,“ prohlásil Smyth po finálovém duelu se Švédy, v němž Kanada prohrávala 1:3, ale díky dvěma rychlým gólům dokázala zápas otočit a nakonec vyhrála 5:3.


„Vraceli jsme se do zápasu ve vlnách. Druhý a třetí gól nám hodně pomohl,“ řekl kapitán Kanady, která v současnosti kraluje světovému hokeji: vyhrála olympiádu a dvakrát za sebou mistrovství světa. A stejně jako před rokem porazila právě Švédsko.


„Připomíná mi to loňskou prohru, ale tehdy to nebyl takový šok,“ tvrdí kapitán stříbrného týmu Jörgen Jönsson. „Od poloviny zápasu si Kanada dokázala vynutit převahu, pak byla lepším týmem.“


Před způsobem, jakým Kanada dokráčela ke zlatu, musí soudný fanoušek smeknout. Nikdy pro ní nebyl žádný zápas ztracený, prohrávala jak ve čtvrtfinále s Finskem, tak se Slovenskem v semifinále. A v utkání o zlato se Švédskem dokonce 0:2 a 1:3. Obrat jako by symbolizoval kanadské tažení celým mistrovstvím.


Před turnajem a na jeho začátku vypadal tým rozklíženě, prohrál přípravu s českou reprezentací a v prvním „ostrém“ duelu jen remizoval s Rakouskem. Navíc přišel o trenéra, Joel Queneville musel být hospitalizován.


„Paradoxně nás to semklo, neměli jsme jinou možnost než hrát jeden za druhého,“ tvrdí Daniel Briere. Na začátku jsme nehráli dobře a on se za to mohl cítit zodpovědný, tohle je snad i pro něj satisfakce.“


Pozdější mistři světa pak prohráli s domácím týmem v nedůležitém zápase znovu. V dalších duelech ale žádnému týmu nepodlehli, vyhráli i přesto, že ve čtyřech zápasech na začátku prohrávali. „Jsem na tým hrdý,“ pochvaloval si kapitán Smyth.


„V poslední čtyřech, pěti letech, našla Kanada způsob, jak vyhrávat na mezinárodní scéně,“ tvrdí Dany Heatley, který byl zvolen nejužitečnějším hráčem šampionátu. Právě on střílel klíčové góly, které rozhodovaly zápasy nebo nastartovaly mužstvo k obratu.


Zákulisím Sazka Areny se linul kouř z vítězných doutníků, šťastní hráči výskali a pobíhali po chodbách s lahvemi sektu. Oslavy právě začaly, a měly být hodně veselé. „Kanada je velká země, každý se rozprchne jinam. Tady v Praze je poslední šance, kdy si to s klukama můžeme vychutnat. Takže to bude určitě velká oslava,“ tvrdí forvard Shawn Horcoff.


„Užijeme si to, nevyhráli jsme jen pro lidi, kteří jsou tady, ale pro celou zemi,“ říká Smyth, jenž poslouchal hymnu s malou dcerkou v náručí. „Na začátku turnaje jsme přijali slogan: Pro naše děti. Měli jsme tu manželky i s potomky. To byla pro nás velká motivace.“


Nikdy se nevzdávej! Tímto poučením obohatila Kanada světový šampionát. Nezaslouží si snad za to pohár pro mistry?


Titul plní první stránky kanadských deníků


Titulní strana Toronto Sun

Pryč jsou doby, kdy bylo mistrovství světa pro zámořský hokejový svět jen nějakým turnajem v Evropě. „Vyhráli jsme pro celou zemi,“ prohlásil kapitán Ryan Smyth. A zdá se, že měl pravdu. Kanadská média věnují titulu své reprezentace nebývalou pozornost, úspěch připomínají první stránky největších deníků.Z titulní strany listu Toronto Sun bije do očí fotka Dany Heatleyho s pohárem a popiskem: Šampionův úsměv.


Reportáž ze šatny vítězů od zvláštního zpravodaje Terryho Jonese zase plní první stranu deníku Edmonton Sun. „Výhra je dvakrát tak sladká,“ hlásá titulek. „Miluju hrát za Kanadu, ten pocit nosit javorový list na hrudi,“ cituje list útočníka Heatleyho, největší hvězdu právě skončeného šampionátu.


Edmontonské noviny poukazují především na způsob, jakým Kanada obrátila všechny zápasy v play-off, v nichž prohrávala. „Skvělá cesta k výhře!“ připomíná i hlavní sportovní zpráva v listu Toronto Star.


National Post si zase všímá faktu, že se zlatí reprezentanti vzdali odměny za vítězství ve výši 1,1 milionu švýcarských franků ve prospěch kanadského hokejového svazu. „Teď jsou chlapci pro účast na mistrovství ochotni i umřít, hrají jen za letenku,“ pochvaluje si list.


Takové jsou ohlasy kanadského tisku, který už na rozdíl od minulosti nepřináší veřejnosti jen strohé agenturní informace. Reprezentace kolébky hokeje vzbudila výkony na mistrovství světa zájem veřejnosti v zámoří. Šampionům navíc zdatně sekundoval tým USA, který nečekaně přiváží domů bronzové medaile.


Semifinálový duel proti Švédsku přenášel dokonce americký sportovní kanál ESPN. Poprvé v historii mistrovství světa prorazil přenos z turnaje hegemonii baseballu, basketbalu, amerického fotbalu a NHL.


„Americký tým, tvořený především hráči ze třetích útoků doplněný pomocníkem z německé ligy, se zlepšoval zápas od zápasu a nakonec šokoval favorizované Čechy a došel až k medaili,“ píše USA Today.


„Zeptejte se hráčů, co tu byli. Všichni vám řeknou, že to, co zažili, patří k nejlepším momentům v jejich životě,“ přináší jeden z největších amerických deníků vyjádření kouče Petera Laviolettea. „Byli jsme tři týdny pryč od rodin, přišli jsme o den matek. Ale tohle za to stálo,“ svěřil se USA Today kapitán Chris Drury.


Agentura Canadian Press zase známkuje jednoho po druhém kanadské reprezentanty. A+, tedy jakousi jedničku s hvězdičkou, dostali útočníci Heatley, Briere a Rob Niedermayer a jeho bratr, obránce Scott Nieedemayer. CP připomíná, že týmu možná pomoly dvě „lucky loonies“, dolarové mince pro štěstí, které stejně jako loni ve Finsku umístili do výplně branky za speciální televizní kamery.


Kanadský hokej prožívá šťastné a veselé roky. Vládne světu, hráčům se podařilo naplnit heslo „Roots“, které hrdě nosí na bundách a čepicích jejich příbuzní a fanoušci. Zlato se vrátilo zpátky ke kořenům, do kolébky hokeje.

Zlatá éra kanadského hokeje


Kanada našla cestu ke zisku zlatých medailí v Praze – a dokázala, že v současné době dominuje hokejovému světu. Nyní Kanada vlastní 19 zlatých medailý během 69 leté historie IIHF a světových šampionátů. Předstihla tak znova Rusko (bývalý Sovětský svaz) a vrátila se na trůn historických hokejových tabulek. Žádná země nezískala více zlatým ani jiných medailí. Kanada zůstává také týmem číslo jedna ve světovém hokejovém žebříčku, a to jak v mužské, tak ženské kategorii. Jedno je jisté: toto je zlatá éra kanadského hokeje.

Axl

2 thoughts on “Zlato má tým, který se nikdy nevzdá

 1. po tom ,co napsal ,,humpolák“ z Ameriky je snad každému jasný,kdo je pro něj v hokeji nejlepší!Zapomněl na remízu Kanady s Rakouskem a na nářez,který jim nandala Česká rep.A pak,že je to tým,který se nikdy nevzdá…….

  1. No já se netajím tím, že fandím Kanadě a že kanadští hokejisté jsou podle mého nejlepší na světě.

   Ano s Rakouskem v prvním zápase MS remízovali 2:2. Ale to je u Kanady normální. Na každém mistrovství světa takhle začínají. Protože narozdíl od našich (kteří se na MS sehrávají snad už tři měsíce před jejich začátkem) se kanaďané poprvé navzájem potkají a vidí první den na MS. Tudíž na sebe nejsou zvyklý a musejí se sehrávat teprve během šampionátu. A zlepšují se a zlepšují. Jejich výkon pak roste zápas od zápasu. Výhodou je že na turnaji v základní části můžeš jednou prohrát, pak zase vyhrát. Důležité je zvládnout závěr a play off. A to právě kanaďané (i například američané) zvlád-li skvěle. A na konci už neprohráli. A proto mají medaily. Naši sice vyhráli všechny zápasy v základní části s těmi nejslabšími celky, ale pak zkrachovali a nezvládli hned první zápas play off, jakmile o něco šlo. Podobně dopadli slováci. V tom je ale právě síla kanaďanů, že mají nervy jako trám a zvládnou právě ty důležitá utkání, v kterých o něco jde. Pak si můžou dovolit klidně prohrát a remízovat první zápasy ve skupině, kde se sehravají a stejně vědí že do play off postoupí.

   Jinak s tím jak jim to Česká republika nandala bych se moc nechlubil. Jednak svůj názor na ten zápas už jsem tady psal a jednak ten zápas nebyl ani zbla důležitý. Naši se na něm namlsali a už si mysleli že jsou mistry světa, když v nedůležitém utkání porazili Kanadu 6:2. A jestli si myslíš, že pokud by se Kanada a Česká republika utkali v play off, že ten zápas by měl stejný průběh, tak to je Tvoje věc, a klidně si to mysli. Já vím že ne.

   A stejně tahle všechna kdyby jsou o ničem. Źádné kdyby neplatí. Platí to. že CANADA JE MISTR SVĚTA V HOKEJI PRO ROK 2004!!!!!! A to už jí nikdo neveme. HURÁ! HURÁ! HURÁ! HURÁ! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Program 19. schůze Rady města Humpolec

St Kvě 12 , 2004
Která se bude konat dnes 12. května 2004 od 14.00 hodin.

You May Like

Témata