Zpátky do časů normalizace. Kaufland prodával brambory za 1 korunu

3

Tak levné brambory nikdy v novodobé historii nebyly. Řetězce se předhánějí s extrémními nabídkami, aby přilákaly zákazníky k větším nákupům v době, kdy si zrovna nedrží peněženky. Kilogram brambor je k dostání za 5 až 7 korun, ale také skoro zadarmo. Cenu 1,10 nasadil Kaufland v Humpolci. A farmáři zuří.

Zpátky do časů normalizace. Kaufland prodával brambory za 1 korunu
Zpátky do časů normalizace. Kaufland prodával brambory za 1 korunu

Kaufland nasadil cenu brambor, kterou trumfl i normalizační časy. V roce 1976 tehdejší státní aparát nastavil stálé ceny 1,60 za kilogram brambor. A v roce 1990, kdy odstartovala ekonomická transformace, stálo stejné množství 2,83 koruny a ceny se začaly rok od roku utrhávat ze řetězu.

Faktem je, že v dobách normalizace šlo o brambory I. jakosti. Hlízy dostupné v promoakci 9. prosince v humpoleckém Kauflandu jsou „dvojkové“. Zemědělci však pro cenové kejkle nemají žádné pochopení.

Výkupní ceny brambor, dodávané přímo od zemědělců do balírny, se pohybují už od 1 koruny za kilogram a ve slevových akcích obchodních řetězců se běžně prodávají od 1,7 do 2,5 koruny. Brambory do škrobáren se nabízejí za cenu dopravy.

„Je to dáno přebytkem brambor v Evropě, jelikož není odbyt brambor na hranolky v celé Evropské unii vzhledem k uzavřenému gastro sektoru. Podobné je to i u ostatní zeleniny a u živočišné výroby. Nejvíce to je vidět u vepřového masa, kdy Německo nevyváží prasata do Číny vzhledem k výskytu afrického moru prasat. Ta se importují za podnákladové ceny, která likviduje naše producenty,“ řekla mluvčí Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá.

Extrémně nízké ceny napříč celým trhem potvrdil Aleš Schneiberg, obchodní ředitel Družstva Bramko, které je největším pěstitelem brambor a zeleniny v tuzemsku. „Byla nadúroda brambor, spousta pěstitelů v ČR je pěstují a přitom nemají zajištěný odbyt, nemají sklady a najednou pod tlakem na podzim nevědí, co s nimi,“ uvedl.

Kdo nemá sklad, musí rychle brambory prodat, v opačném případě se vystavuje riziku, že zmrznou a potom je může vyhodit. V technologicky vyspělých skladech a při použití profesionální agrotechniky mohou brambory vydržet až do dubna, ale v amatérských podmínkách podlehnou zkáze klidně za dva týdny.

Čtěte dále:   Putování za světovými Vánocemi

Také Schneiberg však cenovou politiku řetězců kritizuje. „Je to jednoznačně prodej se ztrátou. Některé řetězce promovaly brambory za cenu nižší než 5 korun, například Lidl. To je úplně brutální, nikdy to nebývalo a pro bramborářství je to devastující,“ řekl.

Maloobchodní cena za kilogram brambor byla v listopadu podle Českého statistického úřadu 12 korun za kilogram, od té doby však ještě hodně zlevnily. Prosincová data budou dostupná až v lednu.

Kaufland reagoval, že cena byla tak nízká nedopatřením. „Jak vidíte přímo na fotografii z prodejny, brambory prodáváme standardně za cenu 11,90 Kč. Důvodem Vámi zmiňované prodejní ceny brambor byla systémová chyba. Tato situace se týkala pouze jedné z našich prodejen,“ uvedla Renata Maierl a dodala: „Zásadně nemůžeme souhlasit s tvrzením, že „deformujeme trh, naopak. Farmářů si velmi vážíme a dbáme na to, abychom jim i prostřednictvím naší spolupráce pomáhali růst.“

Pro některé zemědělce v úhrnu prodej pod cenou může být výhodný. Součástí nátlaku na nízkou cenu může být například garance dodávek jiného zboží. „Řetězce řeknou, buď nám dáte tuto cenu, nebo nám nebudete dodávat,“ popsal ze zkušenosti Schneiberg.

Není to poprvé, kdy proti sobě obchodníci poštvali zemědělce extrémně nízkými cenami potravin. Letos v lednu se ozvali pekaři kvůli rohlíkům v Lidlu za 1,50 koruny. Stížnost se dostala až k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ten ale rozhodl ve prospěch řetězce a naopak naznačil, že Svaz pekařů coby stěžovatel do cen nemá mluvit. V roce 2018 pak Kaufland prodával rohlíky dokonce za 50 haléřů.

V roce 2017 z popudu tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky rozhodoval Specializovaný finanční úřad o cenách másla, které vystoupalo k 60 korunám za kostku. Porušení však také neshledal.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/retezce-brambory-za-korunu.A201218_095751_ekonomika_fih

Axl

3 thoughts on “Zpátky do časů normalizace. Kaufland prodával brambory za 1 korunu

  1. Spíš je bordel vykupovat za 2 kačky a prodávat za 10. Akcí za korunu jen tahají lidi do jinýho obchodu, oni ty ceny časem zvednou. Jde jen o to aby se k nim naučili lidi jezdit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

Po Pro 21 , 2020
Zatímco Vánoce by měly být svátky klidu a souznění, naopak silvestrovské oslavy bývají bujaré a často neodmyslitelně spjaté s velkými ohňostroji, hlasitými petardami a světelnými záblesky. Lidé se baví, ale zvířata často trpí. Veterinářka Alexandra Karafiátová, která pomáhá zvířatům v Záchranné stanici Pavlov, radí, jak se zachovat, abychom oslavy konce […]
Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

You May Like

Témata