Oslavy svátku Svatého Martina začínají být na Vysočině tradicí

Časy, kdy jsme měli v našich myslích měsíc listopad spojený s říjnovou revolucí, jsou snad nenávratně pryč. Jinou příležitost k uspořádání lampiónového průvodu nabízí však svátek Svatého Martina. V některých městech na Vysočině začíná být tento svátek již každoroční tradicí.


Ledčí nad Sázavou projde dnes po 17. hodině svatomartinský lampionový průvod. Účastníci se sejdou před Mateřskou školou Stínadla, průvod s hudbou pak projde mnoha ulicemi města a skončí na Husově náměstí.


V Třešti, kde je farní kostel zasvěcen právě Svatému Martinovi, připravují na neděli Martinskou pouť. Celý den budou na náměstí stánky a pouťové atrakce. O půl páté pak od kostela vyjde průvod, v jehož čele pojede Svatý Martin na koni v doprovodu dvou koní a v dobových kostýmech. Martin bude dětem rozhazovat čokoládové mince a jeho průvod ponese zapálené louče a bude rozdávat perníčky -martinské podkovičky. Na náměstí, kde průvod skončí, bude připraven další doprovodný program. Vystoupí tu taneční skupina dětí z Třeště a bude tu i ohňové představení. V 15 hodin začne navíc v kostele Martinský koncert pořádaný římskokatolickou farností a skupinou Labyrint. V jejím doprovodu bude zpívat sopranistka Pavla Hamerníková.


Naopak – do Jihlavy oproti jiným letům tentokrát Sv.Martin nedorazí. Bývala to nejoblíbenější akce a pokaždé dokázala zaplnit jihlavské Masarykovo náměstí. Na svatomartinský průvod se už od poloviny devadesátých let těšily listopad co listopad tisíce dětí a dospělých ze širokého okolí. Zavedená tradice se porušila z důvodu, že se zástupci města nedokázali dohodnout a nevěnovali na pořádání akce peníze. V jihlavském zastupitelstvu chyběl při hlasování o schválení podpory jediný hlas. Místo bílého koně a ohňostroje tak budou na jihlavském náměstí jen chuchvalce mlhy v mrtvolném podzimním šeru.


Jak vzniklo označení “svatomartinská husa”?
Svatý Martin žil před 1 600 lety a věhlas získal svojí štědrostí. Narodil se roku 316 v Sabrii, v dnešním Maďarsku, v rodině římského důstojníka. Po přestěhování do Itálie jeho povolání v 15-ti letech zdědil. Když v zimě kolem roku 334 hlídal galské město Amiens, nalezl u bran polonahého žebráka prosícího o almužnu. Martinovi ho bylo líto a proto se s ním rozdělil o svůj vojenský plášť. Ve snu potom uviděl Ježíše jako toho žebráka s jeho pláštěm.Víra v Krista dovedla Martina až ke křtu. Nebál se opustit císaře a vydal se zpátky do své vlasti kázat o Ježíši. Žil velice chudě. Kolem jeho chatrče vyrostly domky dalších lidí, kteří se rozhodli žít o samotě s Bohem, a tak pomalu vznikl kláštěr.
Když v Tours zemřel biskup, lidé chtěli za nového právě Martina. Ten se však bál vzít na sebe odpovědnost a schoval se do chlívku, který obývaly husy. Ty ho svým kejháním prozradily, a proto je
dnes tradicí na martinský karmáš jíst pečenou husu. Martin se přece jenom stal biskupem, i nadále však žil skromně ve své chatrči, procházel zemí a uzdravoval nemocné. Ve své chudobě zůstal i při své smrti. Zemřel roku 397, na podlaze s popelem.
Dnes patř
í Martin mezi oblíbené světce, což dokládá množství kostelů a kaplí jemu zasvěcených.


Martinská pranostika:
“Přijede-li svatý Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.”
(tak to vypadá, že letošní zimu si toho sněhu moc neužijeme)

myska

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Občane, braň se! II

Pá Lis 11 , 2005
Časy, kdy jsme měli v našich myslích měsíc listopad spojený s říjnovou revolucí, jsou snad nenávratně pryč. Jinou příležitost k uspořádání lampiónového průvodu nabízí však svátek Svatého Martina. V některých městech na Vysočině začíná být tento svátek již každoroční tradicí. Ledčí nad Sázavou projde dnes po 17. hodině svatomartinský lampionový […]

Témata