Expedice Špicberky 2001

Čundr z Čech přímo na sever – zpráva č. 4 (závěrečná)

Tuto zprávu píši již z Čech, jak vidíte podle diakritiky. Vrátili jsme se všichni v pořádku 15.4. Z našeho druhého výletu z Longyearbyenu (Longýru) do Sveargruvy (Sveji) jsme se vrátili ve čtvrtek 12.4. V celém Longýru je vše zavřené, jsou totiž „Paske“ (nad -a- by měl být kroužek) tzn. velikonoce, také v pátek je svátek a samozřejmě v pondělí. Longýr je plný turistů, místní jsou na svých chatách (mají v podstatě 5 dní volna v kuse). Nemůžeme nic nakoupit, ani posílat zprávy přes internet. Čekáme do soboty, kdy se obchody na pár hodin otevřou. Těšíme se především na chléb. Vločky, polévky a těstoviny už nám moc nejedou.
Došli jsme do Sveji a zpět a cestou udělali několik malých výletů. Spali jsme kde se dalo, stopli jsme si auto na ledovci, viděli nákladní auta, vozící uhlí s koly většími než my a sobi nám div že nežrali z ruky. Svea je norská, těží se zde uhlí, lidé sem jezdí pouze za prací, nebydlí tu. Při nocování na Kapp Amsterdamu jsme se jen o fous minuli s ledním medvědem, naštěstí. Nejnižší teplota za celé tři týdny byla –29°C na chatě Pluto poblíž Van Mijenfjordenu.
Při cestě zpět domů zjišťujeme v letadle citlivé konečky prstů na všech končetinách, také nám ke konci trochu napuchly tváře nos a ušní boltce. Prý to je z lehkého omrznutí. Evidentně jsme všichni zhubli o pár kilogramů.
Doufám, že se v co nejkratší době podaří udělat samostatnou stránku o celém čundru. Zachovejte nám přízeň.

hannah0.jpg (1827 bytes) kodak.jpg (1536 bytes)
krasno.jpg (5962 bytes)

olaf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Do vody pro část Humpolce pronikly jedy.

St Dub 18 , 2001
Čundr z Čech přímo na sever – zpráva č. 4 (závěrečná) Tuto zprávu píši již z Čech, jak vidíte podle diakritiky. Vrátili jsme se všichni v pořádku 15.4. Z našeho druhého výletu z Longyearbyenu (Longýru) do Sveargruvy (Sveji) jsme se vrátili ve čtvrtek 12.4. V celém Longýru je vše zavřené, […]
Copyright All right reserved Theme: Default Mag by ThemeInWP

Témata