17. listopad 1989

20

V souvislosti s dnešním státním svátkem si vám dovolíme nabídnout zavzpomínání na události kolem 17. listopadu roku 1989. Pokud si chcete zavzpomínat na události kolem tohoto data a dění v Humpolci, doporučujeme ám si znovu přečíst článek Myšky s názvem Písemný záznam o listopadových a prosincových dnech 1989 v Humpolci, který na našem serveru vyšel již před dvěma lety. Přesto je zcela jiste zajímavý. Odkaz na původní článek naleznete v tomto článku.


http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4888

Čtěte dále:   Termínový kalendář - autokros Humpolec

Axl

20 thoughts on “17. listopad 1989

 1. Tak je to 22 let co komanči převlíkli kabáty. Mnohé se změnilo ale až čas ukázal, že očekávání nebyla naplněna. Naše západní vzory mají stále hooooooodně veliký náskok. Obávám se, že pro současnou generaci nedosažitelný.

 2. Možná,že někteří komančové převlékli kabáty,ale v Humpolci byli aktivními účastníky sametové revoluce slušní lidé.V tom článku nejsou mnozí uvedeni,ale společně s atmosférou té doby vytvářeli neopakovatelný tvůrčí optimismus k svobodnému rozvoji našeho města.Bohužel to trvalo jen pár měsíců do prvních svobodných komunálních voleb.Ale stálo to za to,každé generaci se nepoštěstí zažít něco tak úžasného.

  1. Já si vzpomenu trochu na něco jiného v souvislosti s výročím kapitalistického převratu.
   Předně byl mrazivý den ,v Humpolci byl již sníh a v těch dnech se na poště objevily stírací losy vydané k českoslov.spartakiádě 1990,do té doby se stírací losy takřka v ČSSR nevyskytovaly.

   Bohužel nový režim podobné tělovýchovné počiny odsoudil a spartakiáda se uskutečnila již jako nějaká sportovní slavnost.

   1. Příteli rudých pořádků,spartakiádou komančové znectili sokolské slety,když nevíš tak si o tom něco přečti.

    1. Komančí to před 22 lety předali dobrovolně a bez krve protože už nevěděli kudy kam. Bohužel to byla předávačka a ne revoluce. Revoluce prostě nemůže být sametová a díky tomu se převlečení komanči znovu ujali vlády. Tím došlo k pokračování korupcí a rozkrádaček tak jak to bylo normální za totáče. Jistá demokracie nastala, ale zákony pořád hrají do karet těm největším zlodějům.

   2. Moc dobře vím co byly sokolské slety.ale necítím se přítelem rudých pořádků.Jenom jsem uvedl vzpomínku na 17.listopad

 3. Hmmm, v nečem musím s diskutujícími k těmto článkům souhlasit a v nečem ne. Samozřejmně že všechno není skvělé a úžasné, tak jak jsme si to v těch listopadových a hlavně v těch polistopadových dnech malovali. Ale nic není černobílé a nic není zadarmo. Přesto přeze všechno jsem rád, že tehdy k onomu převratu došlo a že dnes žijeme v demokracii, i když okleštěné. Rozhodně lepší než za komunistů. Samozřejmě si taky pamatuji na spousty krásných věcí z té doby, Bože vždyť to bylo moje dětsví! A s nostalgií třeba u seriálu Vyprávěj vzpomínám na spousty věcí z té doby, ale neměnil bych. Tahle doba má své negativa, jako například to, jak se některé firmy chovají k svým zaměstnancům a vykořisťují je takovým způsobem, který by si na západ od našich hranic nedovolili. Nebo to, s jakým rozpočtem musejí žít v dnešní době rodiny s dětmi, kdy mě udivuje, že vůbec přežijou, protože s takovým rozpočtem bych já nevyšel sám. Nebo mě třeba rozčiluje to, že jsme potravinářským odpadem Evropy, kdy se u nás prodávájí potraviny, které by nikdo na zapádě ani neochutnal. Vadí mi EU, i když jsem pro ní v referendu hlasoval, jelikož jsem si myslel, že to bude dobrá konkurence k USA. Jenomže ti amíci, ač si o nich většina z evropanů myslí jaký jsou to tupci, zvládli tu centralizaci asi tak 100x líp, než celá evropská generalita. Na druhou stranu si můžu poslouchat, číst a koukat se na cokoliv co se mi zlíbí, bez strachu z toho, že mě někdo sebere a zavře na 9 let do vězení, nebo do uranového dolu, jenom za můj názor a nápady. A nikdo nebude perzekuovat moje děti a moje vnoučata, aby nemohli studovat, cestovat a realizovat se v normálním životě. Když si chci koupit banán, steak, nebo pomeranč, tak prostě můžu jít do obchodu a můžu si to koupit. Když se rozhodnu, že pojedu do horní Patagonie na dovolenou a prolezu tam místní hory, tak je to možné. V televizi můžu mít klidně 300 programů, nikdo mi neblokuje Internet. A když mě to tady všechno prostě na*ere, tak se můžu sebrat a odstěhovat se třeba do Bulharska (Německa, Rumunska, Francie, doplň si co se Ti zlíbí) a zkusit štěstí tam. Já nevím, ač měla naše sametovka jistě některé mouchy, já osobně jsem rád že k ní došlo.

  1. K tomuto bych jen chtěla dodat, že právě teď v listopadu vyšla velice zajímavá kniha „Dcery nepřátel státu“, kterou napsala Jana Roubíková-Švehlová, žijící v Americe. V této knize se můžete seznámit s osudy 12 žen včetně autorky, které byly dětmi v době uvěznění jednoho či obou rodičů. Jaký dopad mělo věznění rodičů na celý jejich život – to je přesný obraz zrůdnosti tehdejšího komunistického zřízení, které dokázalo ničit celé rodiny včetně naprosto nevinných dětí. Kniha se čte jedním dechem a jak říká překladatel na přebalu: z knihy Dcery nepřátel státu by se měla stát povinná školní četba.

   1. Ano,děti by se to měli více učit, dospělým to více připomínat, Komunisti byly zrůdy, především tedy ti aktivní. Četl jsem článek jak se Německo po válce poměrně dlouho trápilo s vlimem fašismu na politiku. A to byli fašouni u moci jen celkem krátce. Tady vládli komunisti 40 let, tak co chtít po 22 letech.
    Jen si vzpomeňme z kolika kovaných soudruhů se přes noc díky svým vlivům, stalo kapitalisty. Jak za babku privatizovali, jak si vzájemně pomáhali krást, jak hned pod změněnou politickou identitou obsadili klíčové posty.
    V listopadu 1989 jen museli komunisti trochu zacouvat, aby pak mohli zase frčet dál……..

    1. Ano privatizovali, protože jim to narychlo vymyšlené zákony novodobými mocipány umožnily.Protože se opět honem honem muselo vše privatizovat a nepřemýšlelo se.

     Ovšem 99 procent lidí tehdy v listopadu nechtělo kapitalismus, chtělo vylepšit stávající systém. To už přiznaly média dávno.Lidem chybělo cestování a soukromé živnosti,ovšem i ty už měly od roku 1990 být.Dnes se zapomíná,že se v roce 1990 měl konat sjezd KSČ a tam by došlo k velkým přeměnám.

     1. Ale vždyť si tu transformaci na tržní komunismus sami komančové realizovali.
      Vzpomínám ne jeden krásný vtip z dob totality: Kdy budou mít komunusti pouť ? No až se budou všichni houpat………

      Bohužel jsme všichni řvali – nejsme jako oni, a tak to nám ten kapitalismus zmutoval do dnešní podoby. I když možná to řvali nejvíc ti co měli viset.

    2. No nevím,nevím,že by 99 procent lidí nechtělo v roce 1989 kapitalismus.Osobně jsem zažil,že nikdo z OF v Humpolci nechtěl žádný sebevíce modifikovaný socialismus.A to byly stovky lidí.

     1. OFR také lidem po celou dobu lhalo,viz Havlův projev 16.12.89 v televizi.

   1. Jo, asi tak. Ony nakonec ty banány nebylo to nejhorší. Takže osobně bych raději stála frontu na pracáku než frontu na toaletní papír anebo dámské hygienické vložky.

    1. Jojo. Navíc vemte si jaké jsou dneska ceny například elektroniky. Když nebudu počítat s tím, že musím platit nájem a jídlo, tak když budu potřebovat, tak s jednoměsíčním platem vlezu do elektry a za ten jednoměsíční plat si koupím ledničku, pračku nebo televizi, když mi odejde. Pokud teda nebudu chtít plazmu se 107palcovou obrazovkou. Za komančů na takovou věc člověk potřeboval šest až dvanáct platů, vždyť jednomeěsíční plat stály proboha jeansy v Tuzexu. A to jste ještě musel někde sehnat bony. A nejsmutnější na tom bylo, že i když si člověk ten několikaměsíční plat našetřil, tak měl třeba problém pračku nebo ledničku opravdu koupit, pokud neměl nějakého šikovného známého, který by mu ji shoval. Ale na tohle si prostě spousta lidí nepamatuje. Nebo nechce pamatovat? Nevím.

     1. „Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou. Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí. Modlitba má ta ať promlouvá k srdcím,která zloby čas nespálil jak květy mráz, jak mráz.“

      Za změnu v roce 1989 jsem rád, a nevěřím že by nějaký sjezd KSČ vyřešil to, co za 40 let soudruzi nedokázali. Systém komunistické společnosti o kterém nám povídali v předmětu občanské nauky by mi nevadil, ale nikdy nebyl reálný. Kvůli lidskému faktoru. Václav Havel měl pravdu v tom, že největší škoda kterou komunisti způsobili této zemi byla na lidech. Vyštvali spoustu moudrých a schopných lidí ze země, čtyři dekády pracovali na deformaci morálky. To se jim bohužel náramně povedlo. Ať každý podle vlastních zkušeností posoudí, jak se (ne)naplnila slova z výše citované „Modlitby pro Martu“. Každý máme zkušenosti jiné, každý to cítíme jinak. Pro mě je minulých 22 let z hlediska vývoje morálky naší společnosti jednoznačně zklamání nadějí roku 1989. Věřím ale, že za pár generací už se vrátíme k normálu. Ten porevoluční mravní marasmus je naší daní za změnu, kterou z nás nikdo nesejme.

     2. Dovolím si oponovat. Komunistický princip je založen na tom, že líný, hloupý a neschopný soudruh má stejně jako pracovitý, chytrý a schopný. To nemůže nikdy fungovat. Bohužel stále zápasíme s věcmi jako závist, korupce,zlodějina všeho druhu, mocnářství, mafiánství. Jen si moc přeji aby to byly komunistické přežitky a ne český naturel.

     3. Nám ale vždycky soudruzi učitelé povídali o tom, jak všichni budeme pracovat podle svých schopností a budeme mít všeho dosti pro uspokojení svých potřeb. Líný, hloupý a neschopný soudruh v tom ideálním světě krásných zítřků vůbec nebyl uvažován. Natož aby nedej bože kradl, udával a nebo se vyhýbal společné práci. :-))
      Ty negativní vlastnosti nám určitě nezavedli do chování až soudruzi, ti je jen svým systémem zintenzivnili. Snad tu bude někdy lépe!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Bernard bojuje s korupcí. Je tu demotivace, skepse a rozčarování, říká.

Ne Lis 20 , 2011
Pivovarník Stanislav Bernard spojil svou tvář a jméno s Nadačním fondem proti korupci. „Není mi jedno, v jaké zemi žiji,“ vysvětlil svůj krok v rozhovoru pro iDNES.cz. Politické ambice vyloučil, chce dál rozvíjet svůj byznys. Čtěte dále:   Šťastná sedmička. V Humpolci poprvé rozhodnou o penězích města

You May Like

Témata