Cimrmanův půldeník je na internetu

1

„Divadlo Járy Cimrmana v Praze oznámilo objevení Cimrmanova zpravodaje. Odkaz se podařilo díky továrně na velejemné webové stránky zrestaurovat a je zpřístupněno na webu široké veřejnosti,“ píše na na čerstvě spuštěné internetové prezentaci souboru Divadla Járy Cimrmana. „Půldeník“ Cimrmanův Zpravodaj začal vycházet ve středu v 11 hodin dopoledne.

Spuštění nových internetových stránek Divadla Járy Cimrmana.
Spuštění nových internetových stránek Divadla Járy Cimrmana.


Slavnostní spuštění stránek www.cimrman.at proběhlo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Při této příležitosti ústřední dvojice souboru Ladislav Smojlak a Zdeněk Svěrák sehráli společně s dvěma „restaurátory“ z tvůrčího týmu firmy Globe Internet přednášku o původu Cimrmanova Zpravodaje.


Tisková konference se nesla v tradičním mystifikátorském duchu – tvůrci například osvětlili důvody pro zvolení domény at. Ta byla údajně vybrána na čestnou památku Annemary Tilbachové, dominy, se kterou Cimrman těsně spolupracoval při vydávání svého tištěného zpravodaje, kterému říkal veb. Tak jej nazýval podle veřejných budov, na něž své noviny vylepoval.


Internetové stránky jsou graficky pojaty ve stylu zažloutlých a tiskově nedokonalých novin začátku 20. století. Obsahují jak aktuální informace o souboru, tak i „aktuality“ z let 1900 až 1908.


Zpravodaj rovněž představuje členy divadelního souboru, nabízí popis jednotlivých her, včetně fotografií a speciálně vybraných audio a video ukázek.


Kategorie věnovaná fenoménu Járy Cimrmana, jejíž součástí je i Rejstřík Cimrmanových pojmů, obsahuje jeho přibližný životopis či odkazy na weby inspirované jeho odkazem.

„Tímto okamžikem začíná nová éra cimrmanologie,“ prohlásil v průběhu prezentace jeden z tvůrců stránek Jakub Ditrich.


Cimrmanův zpravodaj nabízí také zábavnou sekci. Ta je přístupná pouze po správném doplnění slova do některé ze zlidovělých replik.


Uvnitř návštěvníci najdou Cimrmanovo hudební „Pekseso“ a netradiční Osmisměrku, po jejímž dokončení je hráč odměněn tematickým spořičem obrazovky. Nachází se zde také literární soutěž o dvě vstupenky na představení divadla dle vlastního výběru.


Stránky, na kterých se podle Jakuba Ditricha podílela velká spousta lidí, budou obměňovány dvakrát denně, jedná se tedy o již zmíněný půldeník.
Ukázka z popisu historie vzniku Cimrmanova Zpravodaje


Akce Veb.
Umisťování zpravodajů na veřejné budovy – neboli „veby“, jak jim Cimrman zkráceně říkal – byl poměrně jednoduchý proces. Prakticky k tomu stačilo lepidlo, volná zeď a nestřežený okamžik, během kterého Cimrmanovi kolportéři výtisk zpravodaje na veřejnou budovu hravě umístili. Problém byl v tom, že stejnou metodu od Cimrmana záhy převzali i bolševičtí agitátoři. A protože málo vzdělaní rakouští četníci často nedokázali odlišit, kde v programu svět obchází Cimrmanův Obr Koloděj a kde Marxovo Strašidlo komunismu, začali jeho kolportéry tvrdě pronásledovat. Tak se okruh veřejných budov, na které mohl Cimrman svůj zpravodaj umístit, postupně zužoval. Nejdříve odpadla pečlivě střežená nádraží, pak městské radnice a posléze i kampeličky. Nakonec Cimrmanovi zbyly jen budovy, pro které se vžil název „veřejný dům“…..

Axl

One thought on “Cimrmanův půldeník je na internetu

  1. ty stranky jsou fakt vyborny. od desiti hodin u nas ve firme stoji veskera prace a sjizdime souteze, ktere tam jsou (ted je 13,30) :-). Treba zvukove pexeso je naprosto genialni napad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hurikán Isabel v Americe

Čt Zář 18 , 2003
Hurikán Isabel začal sužovat pobřeží USA, míří i do Washingtonu. Jak takový hurikán vypadá z oběžné dráhy Země? Rozhodně jako neškodná malůvka …

You May Like

Témata