Dejte žábě šanci

1

V těchto dnech se po setmění na většině silnic v kraji Vysočina můžete setkat s putujícími obojživelníky. Začalo jejich každoroční jarní stěhování na místa rozmnožování.

 

Skokani, ropuchy, čolci a další druhy putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka, ve kterém se sami narodili. V případě, že jim jejich cestu překříží silnice, dochází k mnoha malým tragédiím pod koly projíždějících automobilů. „Záleží hodně na ohleduplnosti řidičů, zda dají žábám šanci silnici překonat a dostat se do rybníka,“ říká ochránce přírody Pavel Koubek.  V nocích, kdy je tah obojživelníku největší stačí i jediné projíždějící auto na jinak nepoužívané cestě a zůstanou za ním desítky mrtvolek. Pavel Koubek uznává, že na hlavních silnicích se putujícím obojživelníkům vyhnout nelze a samozřejmě je důležitější bezpečnost lidí, ale právě na menších silnicích a asfaltových cestách s malým provozem je možné se o to pokusit.

Míst, na kterých ochránci přírody stavějí zábrany, aby se obojživelníci na silnici nedostali, je na Vysočině pouze několik.  Jedním z nich je Smrdov u Humpolce, kde zábrany stavějí od roku 2000 ochránci přírody ze sdružení Zelené srdce. „Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně,  začínáme lokalitu  sledovat a s první putující žábou je čas postavit podél silnice 100 m dlouhou zábranu na nejkritičtějším úseku,“ vysvětluje Pavel Koubek.   Putující obojživelníci nemohou zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků, ze kterých je po dobu cca 14 dnů  dvakrát za noc přenášejí dobrovolníci do rybníka. Za tuto dobu bylo v prvních letech  přenášeno cca 1 200 ropuch obecných a dalších obojživelníků. V současné době je však i na této lokalitě patrný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí a je přenášeno pouze cca 400 kusů.   Když se první ropucha vydá na cestu z rybníka na pevnou zem, tak je nutné zábranu odstranit, aby nebránila v návratu na suchozemská stanoviště. Ropuchy obecné  se zdržují ve vodě pouze po krátkou  dobu nakladení vajíček a po většinu roku žijí na souši.

A proč vlastně obojživelníky chránit? „Asi nikdo nemá rád pisklavé bzučení komárů a právě obojživelníci jsou přirozenými regulátory tohoto hmyzu a naopak obojživelníci jsou potravou pro mnoho dalších živočichů. Například pro oblíbené čápy,“ vysvětluje Pavel Koubek.    

 

Čtěte dále:   Uzavírka ve Větrném Jeníkově: začala oprava silnice zničené při modernizaci D1

 

myska

One thought on “Dejte žábě šanci

  1. Dnes jsme odstranili zábranu, protože ropuchy po nakladení vajíček začínají rybník opouštět. Celkem bylo přeneseno 480 ropuch obecných, 49 čolků obecných a horských a dokonce dva čolci velcí. Žáby se však budou na silnicích pohybovat ještě několik dalších týdnů a tak pro noční řidiče stále platí: Dejte žábě šanci. Díky. Pavel Koubek – sdružení Zelené srdce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec bude bojovat o 2.ligu s BK Jindřichův Hradec „B“

Po Dub 4 , 2011
V oblastním přeboru jižních Čech se hráli rozhodující semifinálové zápasy. Humpolci se podařilo v Táboře zvítězit a postoupit do finále, kdežto Pelhřimov zastavila rezerva J. Hradce v neméně dramatickém zápase. Čtěte dále:   Na Vysočině lidé vytřídili 198 tun baterií

You May Like

Témata