Deset let snahy ekologů přineslo ovoce. U Proseče poblíž Humpolce začne likvidace průmyslové skládky

Roky se do lomu u Proseče poblíž Humpolce ukládal průmyslový odpad, a další dlouhé roky tam leží a kontaminuje půdu. Teď by měl konečně nadobro zmizet.

Po letech jednání a příprav začaly práce na likvidaci skládky průmyslových kalů u Proseče na Humpolecku. Aktuálně na místě padly desítky stromů, samotná těžba kontaminované zeminy pak začne zhruba za měsíc. Zmizet by měla i páchnoucí kalová jezírka.

„Docela to i smrdí tady. Taky to cítím, to je to kalový pole tady.“ Spolu s Tomášem Kašparem a Dagmar Bartošovou z obecně prospěšné společnosti Čistá příroda Východních Čech stoupáme na okraj bývalého lomu za Prosečí u Humpolce.

Od 70. až do začátku 90. let sem odvážely průmyslový odpad nedaleké Humpolecké strojírny. „Nechápu, že to šlo, prostě v těch 60. a 70. letech povolit skládku kalů, nezabezpečenou, ještě na kraji vesnice,“ podivuje se nad černými jezírky uprostřed přírody Dagmar Bartošová.

Před deseti lety…

Společnost Čistá příroda Východních Čech přitom začala o sanaci starých kalů usilovat už zhruba před deseti lety. Do pohybu se ale věci daly až teď. O uplynulém víkendu už dělníci pokáceli náletové dřeviny, aby byl prostor připravený pro těžbu.

„A teď vlastně čekáme, až se odvezou stromy k jejich vlastníkům, ještě se roztřídí, čí je co a pak už najede technika a začne se odtěžovat to těleso skládky.“ U Proseče má vysoutěžená firma odtěžit asi 345 metrů krychlových odpadu. Dále je v plánu i postupné vyčištění podzemních vod.

Kontaminovaná voda

Látky z vyhozeného průmyslového materiálu totiž v místě kontaminovaly nejen půdu. „To těleso skládky bude odvezené pryč, bude to nahrazené jinou zeminou a budeme čistit i tu vodu. Máme termín, že nejpozději do konce roku 2023 to musí být odvezený i vyčištěný.“

„Určitě to má vliv na ekosystémy, co se tu nachází, tam je to vidět, že je to černá pasta, pro zvířata a rostliny je to určitě nebezpečný a právě se prokázal i vliv na potok, co teče pod tím.“

Práce na odstranění skládky vyjdou na více než 30 milionů korun, 85% z toho pokryje evropská dotace, vysvětluje Tomáš Kašpar. „Nejdražší na tom je odtěžení a uložení těch kontaminovaných zemin na skládku.“

Dodavatelská firma se bude totiž muset potýkat i s tím, že kromě průmyslového odpadu vznikla v místě i skládka s komunálním odpadem. Odtěžení kalů by se nemělo dotknout ani okolních obcí. Materiál totiž budou odvážet jednotky aut denně.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jiskra Humpolec - HC Chotěboř 2:6

Pá Úno 11 , 2022
Ve čtvrtém čtvrtfinálovém zapasé krajské hokejové ligy můžu se npodařilo našim hokejistům využít výhodu domácího kluziště. Po prohře 2:6 se bude rozhodovat v rozhodujícím zápase, který se odehraje tuto sobotu od 18:00 na zimním stadionu v Chotěboři.
Hokejisté na úvod vyhráli ve Vimperku

You May Like

Témata