Do potravinové pomoci se v kraji zapojí přes 50 škol. Zajistí oběd zdarma nejchudším dětem

2

Školy na Vysočině jsou prostřednictvím Kraje Vysočina už šest let zapojené do programu potravinové pomoci. Dětem z nejchudších rodin má zajistit školní obědy zdarma. Zájem zapojit se do programu i příští školní rok má zatím 54 škol, méně než nyní. Podle některých oslovených ředitelů jsou podmínky příliš přísné, na obědy tak nedosáhnou všechny potřebné děti. Někde s obědy pomáhají sponzoři.

„Je to určitě přínos, bohužel na to nedosáhnou všechny děti, protože tam jsou poměrně přísná kritéria, ale pak tady máme ještě sponzora, který nám dává peníze, takže dětem, které by na pomoc nedosáhly, hradíme obědy z toho,“ řekl ředitel ZŠ Hálkova v Humpolci Tomáš Jůzl. Loni škola platila obědy prostřednictvím dotace 18 dětem, dalších deset dětí chodilo na obědy zdarma díky sponzorským penězům. Škola je do programu potravinové pomoci zapojená pět let.

Zapojení v programu ale ještě nutně neznamená, že se ve škole děti zdarma stravují. To je případ základní školy v Batelově na Jihlavsku, řekla její ředitelka Alena Vybíralová. Záleží na momentální ekonomické situaci rodin, kterou posuzují úřady.

Finanční prostředky na potravinovou pomoc dětem jsou vypláceny z Fondu evropské pomoci nejchudším lidem. Určené jsou dětem ve věku tři až 15 let z rodin, kterým náleží podpora v hmotné nouzi.

Asi pět dětí dostává obědy zdarma v Základní škole Nuselská v Havlíčkově Brodě. „S přihláškami to není tak jednoduché, my bychom vytipovali spoustu dětí, ale je to dané úřadem práce, musí tam být splněné podmínky pro hmotnou nouzi, takže rozhodnutí jde úplně mimo nás. Je to dobrá pomoc, kdyby byly podmínky stanovené volněji, určitě bychom měli v programu víc dětí,“ řekla ředitelka havlíčkobrodské školy Milena Popelová.

Obědy vydávané do kastrůlků

Dostupnost obědů v uplynulém období zkomplikoval koronavirus. Někde se v době distanční výuky vůbec nevařilo. Humpolecká základní škola ale chod kuchyně držela celý rok, jen jídelna byla uzavřená. „Sníst si to tam (žáci) nemohli, obědy jsme vydávali do kastrůlků, někdy jsme měli jen výdejové okénko, někdy jsme je pustili do jídelny, kde se jídlo nandávalo,“ řekl Jůzl. Škola má deset kuchařek, udržet chod kuchyně podle ředitele nebyl problém. „Měli jsme štěstí, neproběhla tam ani žádná karanténa, takže jsme nemuseli chod přerušovat,“ řekl Jůzl.

Podle informací kraje dostávalo na Vysočině v uplynulých letech díky dotaci oběd zdarma několik stovek dětí, nejvíc ve školním roce 2018/2019, kdy na něj dosáhlo 529 dětí, stálo to asi 2,1 milionu korun.

Axl

2 thoughts on “Do potravinové pomoci se v kraji zapojí přes 50 škol. Zajistí oběd zdarma nejchudším dětem

  1. Nejsem přiznivcem opěvování minulé doby, ale je to potřeba říkat nahlas i dnes. Za toho proklínaného socialismu měli rodiče na obědy pro své děti vždy. Neznal jsem jediného spolužáka ve třídě ani ve třídách vedlejších, kdo by na obědy nechodil. Mluvím o době 80.let..
    A dnes bez sponzorů a pomoci by mnohé děti na to neměly. Položme si otázku, zda rodiče umí hospodařit s financemi a zda třeba dětský přídavek použijí na obědy pro potomky.
    A nebo je chyba v systému politickém.

  2. Celý systém sociální podpory a přídavků na děti je postavený na špatném základu.
    Přídavky na děti bych řešil daňovou slevou aby to byl přídavek na děti pracujících rodičů a ne dávka pro sociály. Ostatní dávky na děti by měli být podmíněny docházkou dětí do školy a klidně by se z té dávky promárně hradil oběd… a zbytek byk pak šel rodičům. Dnes se všechny dávky dají rodičům kteří neumí udržet korunu a vše prokouří a nebo propijí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Po porážkách přišlo zlepšení. Humpolec uhrál s Havlíčkovým Brodem remízu

Po Čvn 14 , 2021
Po dvou porážkách doma s Pelhřimovem a v Jindřichově Hradci fotbalisté divizního Humpolce zabrali. Proti Havlíčkovu Brodu v přípravném zápase uhráli cennou remízu 3:3. „Podali jsme lepší výkon než v předešlých utkáních. Povedlo se nám na zápas správně namotivovat,“ neskrýval spokojenost trenér Lukáš Staněk.
Zápas blbec, ještě po dvou měsících se stále zlobí kouč Nedvěd

You May Like

Témata