Dopravní situace ve městě je na dobré úrovni

12

Analýza současného stavu dopravy včetně návrhů řešení palčivých míst a výhledu do budoucna. To je ve zkratce Koncepce dopravy Humpolce – Plán udržitelnosti městské mobility, kterou má město Humpolec k dispozici od konce června. Zevrubná veřejná prezentace jednoho z důležitých dokumentů města Humpolce se uskutečnila ve středu 21. srpna v sále kina, a to přímo v režii zpracovatelů koncepce, tedy Ing. Františka Kopeckého, Ph.D. a jeho kolegů z firmy KPM Consult, a.s.

icn urad
Koncepci tvoří jednak analytická část, která podrobně mapuje aktuální stav dopravy ve městě, a jednak část návrhová, která se zabývá konkrétními problémy a návrhy jejich možného řešení. Dopravní experti zhruba za rok práce prověřili silnice, chodníky a přechody pro chodce, železniční i cyklistickou dopravu a také vliv dopravy na životní prostředí. „I když se tato koncepce tvořila téměř rok, některé její závěry nám byly známé už dříve. Jako příklad mohu zmínit křižovatku v Pražské ulici, jejíž opravu město Humpolec ve spolupráci s Krajem Vysočina jakožto vlastníkem komunikace skončí letos v říjnu. Odborníci tuto křižovatku vyhodnotili jako nejfrekventovanější a zároveň nejnebezpečnější ve městě,“ podotkl místostarosta Humpolce Ing. Vlastimil Brukner.

 

Zpracovatelé koncepce zkonstatovali, že současná dopravní situace v Humpolci je i s ohledem na jiná města v republice na dobré úrovni. „Velká pochvala patří městu za to, že je vidět, jak se s postupem času daří díky opravám a investicím infrastrukturu vylepšovat,“ zmínil při prezentaci František Kopecký. I když odborníci žádné velké problémy neshledali, upozornili na některá témata, která by si podle nich zasloužila pozornost. „Parkování je obyvateli města s převahou hodnoceno jako největší dopravní problém města, byť při objektivní analýze není míra tohoto problému tak zásadní, jako je v jiných (větších) městech,“ uvádí autoři v závěru koncepce. Také na veřejné prezentaci odborníci zmínili, že parkování věnovali velkou pozornost a do své práce zakomponovali návrhy řešení k problematickým otázkám.

 

Jako prioritu číslo jedna vidí dopravní experti vybudování severozápadního obchvatu města od silnice I/34 na Pelhřimov po silnici na Světlou nad Sázavou za obec Čejov. Za důležité považují i obnovu železničního přejezdu v Pelhřimovské ulici s výjezdem do ulice Okružní. Důvodem je stavba supermarketu a obchodního centra v ulici Okružní a také výstavba nových rodinných domů v Pelhřimovské ulici, tudíž předpoklad významného nárůstu dopravy v této lokalitě. Dopravě by tam měl do budoucna ulevit i semafor umístěný u křižovatky ulic Okružní a Pražská a CTP Parku. Zmiňují také poměrně významnou zatíženost centra města, kde sídlí řada firem a společností, což je dáno historicky a také výhodnou pozicí města u dálnice D1.

 

Co se týče pěších, považuje koncepce město Humpolec, i díky jeho velikosti a kompaktnosti, za přívětivé místo. Zmiňuje jen několik chybějících chodníků či přechodů pro chodce. Autobusové dopravě pak vytýká především absenci víkendových a svátečních spojů, spojů v ranních a odpoledních sedlech i v pozdních odpoledních hodinách. Zároveň ale upozorňuje, že Kraj Vysočina zpracovává nový systém veřejné dopravy na svém území, který by měl podstatně zvýšit kvalitu obsluhy, a to jak autobusové, tak i železniční. Otázkou pro další úvahy pak může být, podle zpracovatelů koncepce, zlepšení infrastruktury pro cyklisty. U případného zřízení městské hromadné dopravy doporučují vyčkat na rozběhnutí veřejné dopravy Vysočiny a reagovat až na její dopady.

 

Kompletní Koncepce dopravy Humpolce je k dispozici na webu města https://bit.ly/2KWNe2J.Dokument odborníci vypracovali v návaznosti na další důležité strategické dokumenty týkající se města, jako je například územně plánovací dokumentace, koncept rozvoje dopravy kraje, Koncepce průmyslu a logistiky nebo Koncepce bydlení. „S tímto dokumentem bude město několik let aktivně pracovat. Úkolem je postupně realizovat ty nejdůležitější zásahy ke zlepšení všech stupňů dopravy, ovšem s ohledem na majetkovou stránku, kdy některé pozemky nejsou ve vlastnictví města, a na finance. Zároveň chceme průběžně monitorovat dopravní situaci ve městě pomocí dopravní telematiky, protože si uvědomujeme, že se v čase bude měnit a na tyto změny bude nutné včas reagovat,“ uzavřel místostarosta.

Humpolec

místní Agenda 21Kraj Vysočina

Zpracování Koncepce dopravy Humpolce bylo finančně podpořeno:

EU

Petr

12 thoughts on “Dopravní situace ve městě je na dobré úrovni

 1. S těmi autobusy je to zajímavé. To bych jedině uvítala,kdyby jezdilo více autobusů,a to i víkendech. Jenže – je tu slavný ICOM. Kratochvíl je takový malý Babiš.

  1. Obchvat nebude a centrum se ještě více ucpe. K tomu se vymyslí zase nějaké zúžení a je to…

 2. Nevím ,který chytrák přišel s tím ,že situaci na křižovatce u CTP vyřeší semafor.Pokud stojí doprava od kruháku k CTP tak to stojí.Proč se vyhazují peníze za kraviny a znovu se nezprovozní žel.přejezd u pekáren.A to je povolená nová výstavba ,,Humpa terasy. Radím nekupuje zde nové RD,není řešen příjezd,není řešen tlak ve vod.řádu a další.To asi byl pěkný úplatek od developera,co ????
  Pavel H.,Na Dálnici

  1. Stačí se podívat na reklamní plachty developera, které má u vstupu do areálu. Všude je logo města, aby to vypadalo, že to město spoluorganizuje a jemu se to lépe prodávalo. To vedení města nevadí, že zneužívá symbol města a nebo opravdu v tom jede vedení města s ním ?

   1. Slyšel jsem, že starosta a místostarosta jsou tichými společníky tohoto projektu. Ty znaky města na reklamách developera by tomu nasvědčovaly…

    1. Já jsem slyšel, že za Humpolcem přistáli marťani, . Ty blikající světýlka na obloze by tomu nasvědčovali…

     1. Hlavně se nyní zaměřme na dopravní situaci u škol, zejména těch základních – u Podhradu a v Hálkové – tam to v ranních rodinách vypadá naprosto šíleně, nervózní rodiče nechají vystupovat děti na nesmyslných místech přímo pod kola dalších a dalších aut, parkují v křižovatkách a jsou naprosto bezohlední, platí zde právo silnějšího. Doufám, že ředitelé škol zajistí dohled policie, alespoň v prvních týdnech školy! Při policejním dohledu se vždy všichni velice rychle ukázní !! Z.K.

     2. Ja slysel, ze neumite poradne cesky. Ty mnohe gramaticke chyby ve Vasich par vetach by tomu nasvedcovaly. 🙂
      Jinak neverimc ze by p. Kovar nekoho do projektu prijal a delil se s nim o zisk. To spis jen pekne namazal.

     3. No jestli i „jen pěkně namazal“ , tak je to špatně…

     4. Opět se zde veřejně bez problémů, důkazů a zodpovědnosti obviňuje z korupce.
      A podle geniálního mozku, tomu nasvědčuje logo města Humpolec !?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Radniční listy

Út Srp 27 , 2019
Červenec-Srpen 2019

You May Like

Témata