Firmy na Vysočině považují testování lidí dvakrát týdně za zátěž. Někde zřejmě najmou externisty

9

Oslovené firmy na Vysočině považují nově nařízené testování všech pracovníků dvakrát v týdnu většinou za zátěž, zvlášť tam, kde lidé pracují ve směnných provozech. Některé podniky zvažují, že na testování kvůli zvýšenému rozsahu najmou externí firmu, jiné spoléhají na samotestování pracovníků. Zkrácení karantény na pět dní uvítal například mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek.

Všichni zaměstnanci se podle středečního rozhodnutí vlády budou testovat antigenními testy dvakrát v týdnu od 17. ledna. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Dosud trvala izolace nakažených koronavirem dva týdny, karanténu jejich kontaktů bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky.

Mluvčí SMJ Málek uvedl, že v případě, kdy lidé čekali ještě třeba týden na PCR test, byli doma i tři týdny. „To už je pro nás hodně složité,“ řekl Martin Málek. Vyšší počty nakažených už podle mluvčího v Jihlavě komplikovaly mimořádné svozy odpadu mezi svátky. Městský podnik zaměstnává přes 200 lidí.

Motorpal: „Zásobů testu máme.“

Okolo 200 pracovníků zaměstnává i Rodinný pivovar Bernard v Humpolci. „Testováním dvakrát týdně stráví více času jak zaměstnanci, tak personální oddělení, které testování zajišťuje. Testování dvakrát týdně tedy pro pivovar znamená vyšší organizační, administrativní a časovou zátěž,“ uvedl mluvčí pivovaru Radek Tulis. Kratší dobu karantény pivovar uvítal, podle mluvčího má ale obvykle nastavená přísnější hygienická pravidla. „Je možné, že vedení rozhodne o tom, že potenciálně nakažený zaměstnanec zůstane doma déle,“ řekl. Jednou týdně se v pivovaru testuje bez přestávky od loňského března.

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny s téměř 700 pracovníky má podle ředitele Radovana Necida zásobu testů i respirátorů asi na měsíc a půl. „Minulý týden jsme spustili další nákup,“ uvedl Radovan Necid. Lidé dostávají testovací sadu na pracovišti, testují se sami. „Z mého pohledu to není žádný problém, ani nás to moc nezdržuje od práce,“ řekl ředitel k testování dvakrát v týdnu. Zatím nejvíc nakažených bylo mezi silničáři minulý měsíc, od té doby počty klesly.

Vedení jihlavské strojírenské firmy Motorpal upřesní postup pro další testování zaměstnanců na covid-19 ve čtvrtek. „Čekali jsme na vyjádření vlády, až padne konečné rozhodnutí,“ řekla personální ředitelka Pavla Janoušová. Firma podle ní zvažuje, jestli na testování dvakrát v týdnu zvolí externí firmu nebo se spolehne na samotestování zaměstnanců. „Určitou zásobu testů máme,“ uvedla.

Motorpal zaměstnává přibližně 1000 lidí, kromě Jihlavy má závody v Jemnici a v Batelově. Doposud firma podle platného nařízení testovala lidi, kteří nebyli očkovaní nebo neměli potvrzení o prodělání covidu-19, což podle personální ředitelky představovalo asi třetinu pracovníků. Testování zatím podnik prováděl vlastními silami. Epidemie jeho výrobu neomezuje.

Axl

9 thoughts on “Firmy na Vysočině považují testování lidí dvakrát týdně za zátěž. Někde zřejmě najmou externisty

 1. Lidé musí pochopit, že prošlé vakcíny a testy, je třeba co nejrychleji spotřebovat. Jsem zjedavý jak poskočí ty čísla co nás každé ráno šokují na titulní stránce

 2. Staci pochopit, ze pripravky na eventuelni nezarucene zmirneni prubehu onemocneni virozou covid nejsou ockovacimi vakcinami a jejich aplikace neni ockovanim. Ano, je to stara informace denne omilana politiky a medii, porad ji ale mnoho obcanu nedokazalo pobrat.

    1. Ach jo… Tak jinak: Kdyby nebyl před desítkami let vyvinut princip očkování, Vase matka ( pokud by žila) by třeba byla neplodná a byl by o jeden problém méně. Na hloupý pytel hloupá záplata…

     1. Mnoo kdyby si tvůj fotr v ústavu natáhl místo ponožky gumu a tvý mámě včas podvázali vaječníky, nemusel nám tady dalši takový zmrd dejchat vzduch. Tak snad tě z následné reprodukce odpadu vyřadí tento nový desítkami let nevyvijený systém „očkování“ . A bude krásně na světě.

     2. Nevzpomínám si, že bychom si potykali, do zvláštní školy jsem nechodil… Ale každopádně doufám, že je Vám po tomto zoufalém výronu lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

10. Sousedské čtení – Libuše Pamětnická: Strašidla ze Zálesí – Zmizení parádivé Petrovky

Pá Led 7 , 2022
Odkudpak byla parádivá selka?
Strašidla ze Zálesí

You May Like

Témata