Fotoreportáž z předváděcí akce BMW v želivském klášteře

14

V pátek 29.září uskutečnila firma ACR auto, a.s. setkání pro všechny příznivce moderní technologie a špičkového designu vozů BMW. ACR je jediným autorizovaným zástupcem německé automobilky pro oblast jižních Čech a své jméno firma spojila s želivským klášterem díky sponzorskému daru věnovanému Kanonii Premonstrátu v Želivě.


Želivský klášter je jedním ze tří nejstarších klášterů v České republice a patří k nejlépe zachovaným středověkým celkům u nás. Do roku 1989 zde byla léčebna, v květnu roku 1991 byl klášter navrácen řádu premonstrátů a od té doby je díky jejich přičinění renovován. V současné době spravuje klášter celkem 8 premonstrátů v čele s převorem, za zmínku stojí fakt, že kromě tří Čechů pocházejí všichni ostatní příslušníci řádu ze Slovenska.


Kanonie premonstrátů shání finance na údržbu kláštera různými prostředky. Například o letních prázdninách se v klášterních prostorách  pořádaly různé kulturní akce a hudební večery, které měly značný ohlas u obecenstva. Své jméno s klášterem tak spojila například Naďa Urbánková, která zde v současnosti i bydlí, anebo například humpolecká firma ADORES spol. s r.o., která se krom jiného podílela i na páteční akci BMW. Do prostor želivského kláštera totiž sezvala různé zájemce z okolí, aby si mohli vyzkoušet luxusní jízdu ve vozech BMW a současně si prohlédnout prostředí kláštera. Účastníkům akce tak bylo mimo jiné dopřáno vidět místa, která běžnému návštěvníkovi kláštera v Želivě zůstávají utajena.


Ústřední stavbou komplexu je klášterní kostel Narození Panny Marie, který je významnou ukázkou barokní gotiky.Nezbytný raut 🙂

Skoč na stůl, šenkýřko, ….. :-))  Pilo se klášterní pivo originální chuti.

  


Prohlídka kláštera začala v kostele zasvěceném Panně Marii včetně poslechu varhan z 18.století 

V klášteře se nachází impozantní knihovna s ojedinělými exponáty. V padesátých letech byla klášterní knihovna komunisty zlikvidována – opatské knihy spáleny a ty ostatní rozvozeny do různých míst republiky. V současné době jsou tyto knihy premonstráty vyhledávány a navraceny zpět na původní místo. Najdete zde i unikátní ručně psané knihy ze 17. století. Premonstráti prozatím knihy třídí a připravují pro ně speciální prostory k úschově.

Čtěte dále:   PORADNA NA CESTÁCH


 


Slovenský premonstrát Karolko (bývalý novinář) zavedl návštěvníky i do samého vršku kláštera. Ti, co netrpěli závratí, se tak mohli projít po obloukovém stropu kostela a třeba si i zkusit zazvonit.
Zástupce firmy ADORES – Milan Dočkal s želivským převorem. 

myska

14 thoughts on “Fotoreportáž z předváděcí akce BMW v želivském klášteře

 1. Hmmm, tak to jsi Olafa asi docela nasrala. On se tu celý ty roky snaží těžce propagovat Audinu a Ty si tu teďka jen tak lážo plážo děláš reklamu konkurenční BMW. 🙂 Stejně to ale máte oba marný. NEJLEPŠÍ JE HONDA!!!!!! :))))

  Jinak chudák slečna, co na tom rautu hrála na tu flétnu. Ta musela být pěkně otrávená. Vsadím se, že se všichni akorat cpali jak nezavřený a její hudbě nikdo nevěnoval pozornost. 🙁

  1. :-))))) Kde vidíš jakou slečnu s flétnou? Uznávám, že kvalita fotek není dobrá, ale to v tom dlouhém bílém hábitu je premonstrát a v ruce drží fotografický aparát, od kterého mu vede pásek kolem krku 😀 Jinak musím poznamenat, že lidé na rautu se chovali nezvykle kultivovaně, nikdo se nehnal ke stolům jak kdyby 14 dní nejedl a nenakládal si vrchovaté talíře. Dokonce po ukončení celé akce plno jídla ještě zbylo. Jediné, co nezbylo, bylo víno z Moravy, a to jen díky mně. /Strašně se stydím :-)) / Olafa jsem určitě nenasrala /on by se na mě nedokázal zlobit 🙂 /, já dokážu nasrat jedině Kapíka :-)) No ale víc než propagace BMW to měla být ukázka, jak se ve prospěch věci dokážou spojit dva naprosto rozdílné světy. A taky, že když je církevní hodnostář rozumný, jsou lidé ochotni podat pomocnou ruku a přispět nějakou tou korunou na záchranu svatostánku. Na rozdíl například od situace v Humpolci, kde zdejší podnikatelé naprosto ztratili motivaci něco pro zdejší kostel udělat.

   1. Aha! Mea culpa! 🙂 Ale když při mém rozlišení 1400×1050 jsou ty obrázky opravdu titěrný a ten premonstrát s foťákem pak fakt vypadá jako dívka s flétnou. :))))

    Jinak, ano, ano, ano. Ale stejně: NEJLEPŠÍ JE HODNA!!!! :))))

     1. CHA! Nejlepší je Ferrari. Viz nedělní VC Číny. Kde zůstalo BMW a Honda? 🙂

     2. Chá. Jenže do Ferrari se vejdem stěží dva, do kufru možná po hodině snažení nacpu kreditní kartu a navíc na našich silnicích po 100 metrech urvu podvozek. Takže pořád platí: NEJLEPŠÍ JE HONDA!!! :)))

     3. Jééé, žabožroutská houpavá sračka! Ale beru to jako dobrej vtip. 🙂

     4. No já bych s takovým hodnocením frantíků byla opatrná. Podívej se na Renault – ve F1 vedou tabulku konstruktérů. A Honda? Čtvrté místo, hi-hi-hi…

     5. Co sem pořád taháte tu F1? Někdo z Vás se s ní snad vozí do práce? Nebo na dovolenou? Ano, možná ve světě F1 je Renault před Hondou, ale ve světě skutečných aut? Renault? What the fu*k is this? Some kind of frog? At least it loks like that. 🙂 Thalia nebo Clio? Hnusy první kvality. To i ten Peugeot je lepší. Ale celkově? Svět křičí: NEJLEPŠÍ JE HONDA!!!!!

     6. svět a Želiv křičí – nejlepší je BMW ! noa z nich je nejlepší X3 !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Setkání mistrů autokrosu v Humpolci

Út Říj 3 , 2006
V sobotu 7.října se uskuteční tradiční podzimní loučení s autokrosovou sezónou. Ve volném závodu „Bernard Cup – Setkání mistrů“ se můžete pro letošek naposledy setkat s naší jezdeckou elitou včetně dua letošních mistrů Evropy. Ve třídě D3A 1600 s Petrem Turkem a v královské divizi D3 4000 s Petrem Bartošem. […]

You May Like

Témata