Hasiči vyjížděli k desítkám případů, v Humpolci voda zaplavila školu

Některé části Česka zasáhly ve čtvrtek večer prudké bouřky a přívalové deště. Na Vysočině absolvovali hasiči kvůli počasí na padesát výjezdů, nejhorší situace byla na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Nejvíce práce měli v Humpolci, kde pomáhali odčerpávat vodu ze zatopených sklepů hned v několika ulicích. Odstraňovali také spadlé stromy a bahno ze silnic. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové se všechny události obešly bez zranění.

Právě v Humpolci voda vyplavila dvě patra opravované základní školy Hálkové. „Plachta, kterou stavební firma provizorně zakryla rekonstruovanou střechu, nevydržela nápor vody,“ popsala pro Český rozhlas Jihlava Musilová. Na místě pomáhaly tři jednotky hasičů.

„Po deváté hodině večer se situace začala uklidňovat. K poslednímu zásahu v souvislosti s počasím vyjížděli hasiči před půl desátou večer,“ dodala mluvčí.

Výjezdy nejdřív směřovaly do Polné a Dobronína, kde voda zatopila několik sklepů. O něco později bouřka zasáhla Humpolec. Hasiči tam odčerpávali vodu ze sklepů například v ulici Na Závodí, Žižkova, Smetanova, Lužická, Nerudova, Masarykova a Husova. Poslední zásah v souvislosti s počasím měli večer v Ledči nad Sázavou.

Silný déšť potrápil obyvatele také v Plzeňském kraji. Bouřka s kroupami se tam prohnala nad Stodem, kde zatopila ulice i část hřbitova. „Čeká se, až voda klesne,“ oznámil Českému rozhlasu Plzeň starosta obce Jiří Vlk (nez.). Poté budou na místo přivoláni kameníci, aby vyčíslili vzniklé škody.

V Holýšově hasiči čerpali vodu ze sklepů rodinných domů. A vytopené jsou i sauna tělovýchovné jednoty nebo přízemí tamní školy a školky. Jejich sušení a čistění bude pokračovat během pátku, potvrdil Českému rozhlasu Plzeň starosta Holýšova Libor Schröpfer (za Piráty). „Předpokládáme, že to nijak neovlivní začátek školního roku,“ dodal.

Vyschnout musí také náves v Kvíčovicích na Plzeňsku, kterou zaplavila voda z rozvodněného potoka.

V Pardubickém kraji, konkrétně Litomyšli, vyjížděli hasiči celkem ke čtrnácti zásahům. Většinou odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, nebo garáží. Podle hasičů to bylo v místech, kde se drobná zaplavení objevují opakovaně, ať už kvůli tomu, že jsou domy blízko u vody, nebo kvůli špatné kanalizaci.

převzato z www.rozhlas.cz

Odčerpávání vody (ilustrační foto) | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec zasáhl prudký déšť

Pá Srp 30 , 2019
Bouřka s přívalovým deštěm, jaký místní nepamatují, se ve čtvrtek v podvečer prohnala Humpolcem na Pelhřimovsku. Během několika minut se téměř celé město ocitlo pod vodou. Vytopeno bylo několik bytů, celá řada sklepů i třeba dvě třídy základní školy. Celkové škody půjdou do milionů.

You May Like

Témata