Ptáci už mají uklizeno

5

Poslední březnové dny jsou posledním termínem pro vyčištění, nebo vyvěšení ptačích budek. Ptáci v těchto dnech nejen začínají zpívat, ale vyhledávají i místa pro hnízdění. Naspěch tak mají i členové sdružení Zelené srdce, kteří se starají o 650 budek na čtyřech okresech.

„Právě dokončujeme kontroly a čištění budek pro drobné pěvce, kterých máme vlastních, nebo v péči na 400 kusů,“ vysvětluje Pavel Koubek.  Drobní pěvci si totiž stavějí i v budkách každý rok nové hnízdo a tak je nutné hnízda pravidelně odstraňovat a také je to příležitost zjistit kolik budek a kým bylo obsazeno.  „Nejběžnější budky „sýkorníky“ jsou obsazeny asi z 50%, ale třeba v městských parcích v Humpolci to bylo v loňském roce až 85%. Kromě nejrůznějších druhů sýkor v nich hnízdí i brhlík lesní, ale setkáváme se i s dalšími živočichy jako jsou myšice, vosy a vzácně i plšík lískový.“ prozrazuje Pavel Koubek. Méně běžnými budkami pro pěvce jsou budky pro skorce umístěné pod mostky kolem vodních toků, nebo budky pro šoupálky s dvěma vletovými otvory na zadní straně budky.  Zelené srdce však pečuje i o větší budky.  „Staráme se i o budky pro sovy pálené, poštolky, sýce rousné, ale také pro netopýry, ale u těchto budek je obsazenost mnohem menší, protože se jedná o vzácné druhy, říká Pavel Koubek.

Ptačí budky na Vysočině vyvěšují v těchto dnech nejen ochránci přírody a lesníci, ale také mnoho majitelů zahrádek. Mnohdy se však jedná o budky nevhodné, které ptáci neradi obsazují. „Některé prodávané budky sice krásně vypadají, ale pro ptáky nejsou moc dobré a doporučuji obrátit se spíš na šikovné truhláře, nebo se nejdřív poradit,“  dodává Pavel Koubek.               

Petr

5 thoughts on “Ptáci už mají uklizeno

      1. Komentář je to sice hloupý, ale protože o čtenosti článků na Humpoláku rozhoduje počet komentářů (nikoliv téma článku), tak díky vašemu hloupému komentáři třeba čtenáři překouknou i ten článek o budkách. Krásný den přeje Pavel Koubek

          1. Dva páry sýčků jsem naposled slyšel v roce 2002 nedaleko Pacova. To jsou poslední zprávy nejen z okresu Pelhřimov, ale bohužel i z celého kraje. Nelze vyloučit, že zde někde nežije, ale nejsou o tom žádné informace. Pavel Koubek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Hledáme zapomenuté památky

Po Bře 30 , 2015
V letošním roce bychom rádi v okolí Humpolce pokračovali v obnově zapomenutých drobných památek.

Témata