Humpolec bude brzy bez lékařů, benefity netáhnou. Město hledá spojence

37

„Hledáte lásku na celý život? My hledáme vás. Dejme to dohromady.“ Tak zní slogan z kampaně, kterou město Humpolec k sobě zatím marně láká nové praktické lékaře, pediatry a zubaře. Desetitisícové městečko ležící u dálnice D1 na Pelhřimovsku má dlouhodobý problém s nedostatkem lékařů v soukromých ambulancích.

Většina stávajících lékařů postupně odchází do důchodu a nalákat nové praktiky či zubaře, kteří by převzali ordinace i s pacienty, je takřka nemožné. I když město nabízí množství benefitů.

„Loni odešla do penze zubní lékařka, letos ze stejného důvodu další lékař a také pediatr. Ze specialistů nám chybí internista a kožní lékař. V praxi to znamená, že po odchodu dětského lékaře zůstane asi tisíc pacientů bez lékařské péče. Pokud jde o oba zubní lékaře, tam je to minimálně dva tisíce pacientů,“ popisuje místostarostka Alena Kukrechtová (ODS).

Nejhorší je podle ní situace u dětských lékařů, protože většina z nich je v důchodovém či předdůchodovém věku. „Ze současných čtyř pediatrů jedna lékařka odchází do penze, další je důchodového věku, ale zatím ordinuje, třetí lékařka bude v důchodovém věku za dva roky. Zbývá tedy jedna lékařka,“ dodává s tím, že ztráta pediatrů bude ranou především pro mladé rodiny.

Pokud mají pacienti, kteří se ocitli bez lékaře, hledat v jiném městě, ani to se podle vedení města nedaří. Řada lidí tak dojíždí do Prahy či Brna. „Problematické to je především pro starší osoby,“ říká Kukrechtová.

Na nabízené benefity mladí lékaři neslyší

Nabídky různých benefitů pro nastupující lékaře nemají podle radnice kýžený efekt. „Přesvědčili jsme se, že jakékoli pobídky nefungují, byť se jedná o bezúročnou půjčku na vybavení ordinace nebo nabídky přednostního nebo zvýhodněného bydlení,“ uvádějí členové vedení města v dopise adresovaném poslancům, senátorům, ministerstvu zdravotnictví i zdravotním výborům v obou komorách parlamentu.

Právě tento dopis má být dalším krokem, jak situaci řešit. Jeho cílem je veřejné slyšení a projednání problematiky ve zdravotních výborech.

„Jsme přesvědčeni, že si naše menší obce, města a jejich obyvatelé, kteří těžko shánějí lékaře, nezaslouží od zdravotních pojišťoven ani od samospráv odpověď: my s tím nemůžeme nic dělat,“ stojí v dopise adresovaném poslancům a senátorům.

„Je třeba komplexnější řešení a víme, že naše město není jediné, které tento problém trápí,“ je přesvědčená humpolecká místostarostka Alena Kukrechtová.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Top deset investic Humpolce pro letošní rok. Rozpočet je ve znamení dopravy

Poslanci a senátoři chystají veřejné slyšení

Na dopis města reagovalo už několik poslanců či senátorů. „Například z kanceláře senátora Marka Hilšera přišla zpráva, že s námi pan senátor rozhodně souhlasí a že se ujme přípravy podkladů pro veřejné slyšení v Senátu, které v dopise žádáme,“ říká místostarostka.

Problematikou se zabývá i vysočinský poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Je to vážný celorepublikový problém. Shodli jsme se na tom, že je třeba vyvolat jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví a případně veřejné slyšení. Bohužel situace je taková, že veřejné slyšení nelze kvůli epidemiologické situaci teď zrealizovat. Budu téma prezentovat na zdravotním výboru, jakmile to bude možné,“ říká Kaňkovský.

Podle něj se ukazuje, že podpory z kraje i ministerstva jsou nedostačující. „Mladí lékaři pro své praxe pořád upřednostňují větší města. Je patrné, že stávající bonifikace jsou nedostatečné. Podařilo se díky různým programům několik lékařů sehnat, ale jsou to spíše jednotky.“

Jak Vít Kaňkovský dodává, je třeba větší součinnost zdravotních pojišťoven, které by měly změnit svůj přístup k problematice.

Rady pojišťoven nejsou fér, domnívá se Kaňkovský

„Často jdou stylem, že pošlou dopis v tom smyslu, že vzhledem k místní a časové dostupnosti je péče zajištěna a že pacienti mohou jezdit třicet kilometrů a třeba i sto kilometrů daleko. Ale to není úplně fér,“ poznamenal.

„Primárně je na zdravotních pojišťovnách, aby nastavily bonifikaci tak zajímavě, aby byla pro lékaře atraktivní. Pak to mohou podpořit kraje, případně obce, ale podle mě to je úkol hlavně zdravotních pojišťoven,“ dodává.

Vedení Humpolce koronavirovou pauzu využilo k jednání se Svazem měst a obcí. „Chceme získat podporu od starostů dalších měst, kteří jsou v obdobné situaci. S nimi bychom následně šli na veřejné slyšení do Senátu, až to epidemická situace dovolí,“ vysvětluje místostarostka.

Jako velmi pozitivní hodnotí i setkání se současnými humpoleckými lékaři, kteří v hledání svých nástupců slíbili využít své stávající kontakty a zkušenosti.

„Jednali jsme také s absolventy humpoleckého gymnázia, kteří vystudovali medicínu. Někteří by se v rovině úvah chtěli vrátit zpět do svého rodiště, ale je to spíš otázka horizontu několika dalších let. Mnozí ještě nemají dokončené ani potřebné atestace,“ krčí rameny místostarostka Alena Kukrechtová.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/lekar-ambulance-ordinace-benefit-duchod-pojistovna-humpolec-vysocina-nedostatek.A201021_577710_jihlava-zpravy_mv

Axl

37 thoughts on “Humpolec bude brzy bez lékařů, benefity netáhnou. Město hledá spojence

 1. 30 let ODS:

  – likvidace nemocnice
  – likvidace první pomoci
  – likvidace základní péče
  ———————————-
  Děkujeme odejděte

  1. Jsme město pro byznys. Myslel jsem, že pro jakýkoliv. Když tedy pro ten zdravotnický evidentně ne, pro jaký (čí) tedy? To by mě v tom případě zajímal nějaký rozpad, jaký byznys se zde má nejlépe. Jistě bude mít radnice podrobnou analýzu.

 2. No, kdo by si v roce 89uměl představit, že se budou jednou stát fronty na zařazení k lékaři jakéhokoliv typu. Zlaté OUNZ.

  1. A dřív tady bylo velkoměsto? To je argument…Dřív tady byla jak nemocnice (s infekčním pavilonem i s pobočkou v Lukách) tak i poliklinika. Soudruzi asi nepochopili, že to na maloměsto je zbytečné…

   1. Nebude to třeba tím, že dnes vas rychlá doveze rychleji do nemocnice v Pejru než vas driv 1203 vykodrcala do kopce v Hu?

  2. Ne, není to tak těžké pochopit. Ale i na maloměstě je třeba řešit priority. Myslim, že není moc věcí důležitějších než zdravotní péče. Necháváme si zpracovat za peníze města studie pomalu i na vytření zadku. Tak možná bychom jednou mohli utratit peníze za studii, jak získat potřebné lékaře. Tady se pomocí čerstvé paskvilankety město ptá, co tu lidem chybí. Co kdybychom se za ty prachy zeptali lékařů, proč sem nechtějí a podle toho se zařídili? Ale spíš to vidím na nějaký program typu k zakoupené knize jedenáctka zdarma.

   1. Ja ti tu studii udelam zadarmo. Poradne namaz a mas tady lapiduchu ze nevis co s nima. Skvarky, skvara, love, drobny, zkratka prasule … Chapes ?

    1. Děkuji za kvalifikovaný rozbor. Teď k věci: Jak provedeme to „pořádné namazání“? Lékaři nejsou zaměstnanci města, peníze dostávají za výkony, v případě praktiků většinou od pojišťoven. Chápu, že takový psychiatr by za výkony účtované na Vás zbohatl rychle, ale tady se bavíme o jiných odbornostech.

     1. Jojo diky za doporuceni, psychousovi jsem volal, ale uz mne nevezme. Vic jak tebe nezvladne.

      Mnoo pokud nabizene benefity nestaci, tak zrejme je pobidka slaba.
      Takze pobidku je treba co ? Pobidku je treba vylepsit vole.

     2. Když nestačí městský byt, tak je potřeba nabídnout městskou vilku se zahradou. S možností pozdějšího odkupu. Levnější pro občany než všichni jezdit do tramtátrie. Když už můžeme z peněz nás všech lít desítky milionů do projektů typu Stromovka, sportovní areály, komunitní centrum etc. Jako byly včera doktorský a policejní panelák, tak zítra ulice městských domků.

 3. Možná by to chtělo zajet do nějaký obce co je „město pro lidi“ a zeptat se jak dosáhli toho, že mají nového lékaře. To že se věkový průměr Humpoleckých doktorů posouvá k 60 je fakt a ne tajemství. Hon na doktory měl začít tak před 10 lety.

 4. žádná vilka nikoho nenaláká. Pokud doktor/ka nebude chtít sám, nic ho nepřitáhne. Začnou vám říkat,že jde i o práci pro manžela/ku, o vhodné bydlení, o kulturní vyžití a milion výmluv. Prostě si zvykejme, že doktoři nebudou..To je realita, kterou máme v kapitalistickém systému. Nikdo lékařům nic nenařídí, k tomu problémy s atestacemi, je těch důvodů moc.

  1. OK, realita. Tak proč pořád dokola ta masáž kdo je víc, my jsme město pro byznys?
   Je to tady tak strašně skvělý, že doktor a další profese nemají zájem.
   Prakticky všechny strany v komunálních volbách nám lžou, jak něco zajistí.
   A skutek utek‘.
   Přestaňte nám lhát, řekněte pravdu že zastupitele chcete dělat je jako nezávaznou pozici, která má dodat zář vašemu nedoceněnému egu. Že pro občany nic nezařídíte, protože to reálně neumíte a ani se o nic nepokusíte. Protože většinu času, kterou chcete občanům věnovat, budete jen nadávat na svoji konkurenci. Dost už lhaní.

   1. To je takový problém sednout na autobus a dojet si do Prahy? Já tam jezdím na foniatrii a víc to neřeším. To už je trend,že se vše soustřeďuje do velkých měst. Za chvíli budem jezdit na úřady i na poštu do Prahy. Proboha,vždyť je to jen hodina a čtvrt jízdy! To je jedna možnost. Další možnost je další revoluce a změnit celý společenský řád.Co čekat od debilů Babišáka a amatéra Zemana,co si hraje na prezidenta? Já je nevolila,páč vím,co jsou zač. V dnešní době je reálná 1.možnost. Holt budeme jezdit za praktikem do Prahy. No.

    1. Pro NN(12:17)-uvědomuješ si,že většina lidí co potřebují nějakého doktora jsou ve věku kdy cestu do Prahy jen těžko zvládnou.Neboj,přijde čas a i ty budeš ve stejné pozici a potom poznáš jaké to je,když ti jiní budou radit kam si máš zajet k lékaři,byť o tvém zdravotním stavu neví zhola nic.Trocha pokory by neuškodilo.

     1. co dělat,když je to neřešitelné? No pokud nezvládnu cestu do Prahy,tak si na každou prkotinu zavolám záchranku,když nebudu mít svého praktika. Myslím,že to takto dělá hodně lidí.

   2. Kandiduj konečně a ukaž to všem jak budeš dobrej zastupitel, seženeš a přemluvíš nové doktory. Tyhle nadávky, že všichni lžou jsou opravdu k popukání. Jestli si myslíš, že někdo kandiduje kvůli egu tak to opravdu hraničí s hloupostí..

    1. Takže vy ani nečtete svoje volební sliby? Nikdo nám neřekl otevřeně: „smiřte se s tím, že tady nebude pediatr, zubař, obvoďák…“ Všude bylo jak „…my zajistíme…“
     Ani Hugo nám neřeklo, že budeme za doktory jezdit v lepším případě do Jihlavy.
     Provolali jste marně hodiny ve snaze získat místo u lékaře? Asi ne. Smiřte se s tím, že když se někam necháte zvolit, tak budete vystaveni kontrole a opačným názorům. Pokud nezvládáte polemizovat s jiným názorem, ve všem vidíte jen osobní útok a Vaše jediná odpověď je odstěhuj se, případně kandiduj, tak je problém asi u Vás. Máte zpětnou vazbu s voliči? Silně pochybuji.
     Vyhovovalo by Vám aby lidé byli apatičtí? Co tedy vůbec po občanech chcete? Naklikat anketu? Hodit Vám hlas,a pak čtyři roky mlčet? Máme na povel vyvěšovat vlaječky? Tady ale není KLDR. A pokud tam nesedíte kvůli egu, tak kvůli čemu vůbec? Byznys?

     1. Polemice se nikdo ze zastupitelů nebrání a ani z těch, co budou třeba roku 2022 kandidovat, ale nechat si nadávat, že nikdo nic nedělá, že je tam jen pro svůj byznys, to se nikomu líbit nebude. To je totiž jen pohled váš a přes něj nic jiného nevidíte. Konkrétní krok jak zajistit ty lékaře do města nemá nikdo. Dnes nikdo, žádná instituce nemůže nařídit, že ten a ten půjde do Humpolce. Ano nejsme v KLDR a apatické občany také nikdo nechce. Ale křičet, že se někdo nechá zvolit jen pro svůj byznys to je přes čáru. Tak volte jiné.. Kandidují i dělníci, řidiči a jiní..

     2. Můžete prosím uvést která z komunalnich stran měla ve volebním programu zajištění lékařů v Hu? Nejak si žádnou nevybavuji, ale jistě máte lepší přehled než já. Takže?

 5. Jediné, co p Kukrechtové za ty dva roky ve funkci jde, je prezentovat sebe samu v médiích a čeřit kolem sebe vody. Toť vše. Všechno ostatní = výsledek nula.

  1. Jediné řešení je nekřížkovat její jméno nebo celou kandidátní jistinu..Brečet tady celé čtyři roky, že je její výkon ve funkci bídný je spíše unavující než přínosné.

  1. Dyť to je bouda! Jak je možné,že to věděl Blesk,v který hospodě bude ministr? Babišova akce to byla!

 6. Tak nasilim ho tam nikdo nedostrkal a rousku z huby mu taky
  nikdo nestrhnul. Jen je videt jak tem svym opatrenim papalasi veri.
  Ale jednu rousku radi maji. To kdyz pod rouskou tmy kuji v noci mafianske
  pikle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Oznámení Rady města Humpolec o vyhlášení výběrového řízení

Čt Říj 22 , 2020
na obsazení pracovního místa ředitel/ředitelka ( jednatel/ka ) Technických služeb Humpolec s.r.o. s předpokládaným nástupem od 1. března 2021 na dobu neurčitou s tříměsíční zkušební dobou. Čtěte dále:   Novinky.cz: U Humpolce vytáhl kůrovec na světlo vzpomínku na středověkou vesnici

You May Like

Témata