Humpolecké náměstí získá původní vzhled

1

Radnice bude majitelům přispívat na nové fasády. Brizolitové fasády, tolik oblíbebené v osmdesátých letech uplynulého století, by ráda ze středu města vytlačila humpolecká radnice. Město proto zřídí speciální fond, který bude majitelům domů v centru města přispívat na nové omítky.

Už příští rok budou mít majitelé domů možnost zažádat si v grantovém programu o finanční příspěvek, pokud budou chtít fasádu svého domu vrátit do historické podoby. Jedná se o několik desítek domů v centru i vzdálenějších ulicích, prioritou ale budou domy na náměstí. Je to zoufalé a už dlouhou dobu mi stav fasád v centru leží na srdci. Nyní je možné s tím něco udělat, řekl starosta Jiří Kučera.

Byl zpracován návrh grantu ze kterého už příští rok budou moci majitelé vybraných domů čerpat finance. Zatím se uvažuje o tom, že by pro příští rok bylo na tyto účely uvolněno šest set tisíc korun, ale jelikož tento nápad podporuje řada zastupitelů, může se při jednání o rozpočtu částka ještě navýšit. Žadatelé o finanční příspěvek by z grantu podle radnice mohli získat až šedesát procent celkových nákladů.

Bude se to týkat staveb, které byly postaveny před rokem 1938. Tento rok jsme stanovili podle toho, aby se o grant mohli ucházet nejen majitelé historických objektů z válečného období ale i objekty modernějších slohů, které dnes už také mají historickou hodnotu, řekl František Kocman, vedoucí odboru životního prostředí a památkové péče. O tom, kdo z žadatelů příspěvek dostane, rozhodne komise. Je to pilotní projekt, a tak se během příštího roku ukáže, co všechno to přinese, a hlavně jaká bude odezva, říká starosta Kučera. Jak rychle se budou fasády na domech ve městě měnit k lepšímu, záleží jednak na výši finančních příspěvků, ale zároveň také na zájmu majitelů domů. Radnice má k dispozici i fotografie z dob, kdy byly na domech původní fasády, takže navrácení do tohoto stavu by neměl být problém. Jedním z žadatelů by v příštím roce mohl být i majitel rohového domu na náměstí, kde dříve bývala prodejna masa a uzenin. Renovace fasády na tomto domě by vzhledu náměstí výrazně prospěla. Humpolec má nevýhodu v tom, že nemá památkově chráněnou zónu jako v jiných městech a nemůže na rekonstrukce a nebo právě opravy fasád čerpat z grantů ministerstva kultury nebo kraje, určených na regeneraci městské památkové zóny.

Zdroj: Právo

Čtěte dále:   POZOR: kontrola oken zdarma

Axl

One thought on “Humpolecké náměstí získá původní vzhled

  1. Jsem velice rád, že si radnice uvědomuje význam náměstí a to, jak vypadá.Nezdá se mi však fakt, že se chce vracet k původním fasádám, které byly v průběhu let zcela změněny, některé dokonce nenávratně zničeny, viz. zmiňovaný nárožní dům, který míval na fasádě tuším čtyři arkýře. Bojím se trošku toho, že pomalu, ale jistě se naše náměstí dostává do různých variací žluté barvy. Prostě je jednobarevné. Kam se poděla barevnost na náměstí v Humpolci?? Je sice fajn, že kostel a radnice jsou opraveny, ale mají skoro stejnou barvu a pokud se podíváte na radnici, výsledná barevná kombinace jí, dle mého názoru moc neprospěla. I když se údajně jedná o rekonstrukci barevnosti, každý, kdo se na budovu podívá, vidí, že výzdoba (ornamenty, sochy,…), která byla dříve vidět a fasádu oživovala, dnes není v záplavě hnědé vůbec vidět a budova je jedna velká hmota bez ničeho. Že to tak je, je možno vidět ze dvorní strany, kde jsou barvy v opačném pořadí a hned to vypadá úplně jinak.Co jsem tímto příspěvkem chtěl říct? Jsem všema deseti pro obnovu fasád na našem náměstí, je to fajn nápad. Jen je u toho potřeba přemýšlet a neoobnovovat historické fasády za každou cenu, ať z budov není jeden jednolitý barevný blok. Červená, zelená, modrá mají taky mnoho odstínů….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Docela obyčejný příběh

Út Lis 16 , 2004
Tak jsem zase jednou byla v takový typický český hospodě. V hospodě, kde jsou větráky zaklíněný hustotou cigaretovýho kouře, kde čpí pivo z ubrusů a chodbou se line odér ze záchodků. V hospodě, kde chlapi bouchaj´ pěstí do stolu, mastí mariáš a kde si servírka utírá ruce zapatlaný od piva […]

You May Like

Témata