Ještě k obalovně v Jiřicích

Lidé protestují proti obalovně. Stavbu odmítají v Jiřicích i v Humpolci. Obalovna asfaltových směsí by měla vyrůst v Jiřicích nedaleko Humpolce. Přestože se zdejší obyvatelé se záměrem soukromé firmy nechtějí smířit a podporu našli i na radnicích, budou o stavbě rozhodovat krajští úředníci.

Archy petic se stovkami podpisů obyvatel se objevily v poslední době na radnicích v Jiřicích a v Humpolci. Důvod je jediný – nesouhlas lidí s plánovanou výstavbou obalovny asfaltových směsí, která by měla vyrůst v jiřické průmyslové zóně. Pokud však firma získá kladné stanovisko odborníků na životní prostředí, je rozhodnuta na tomto místě výrobnu postavit.
Se záměrem postavit v plánované průmyslové zóně vpravo od dálnice ve směru na Prahu obalovnu asfaltových směsí kontaktovala jiřickou radnici již v minulém roce firma Swietelsky stavební s.r.o. „V tu dobu jsme již měli zpracovaný plán na průmyslovou zónu a nedaleko vede plyn a kanalizace. Pozemek se proto této společnosti zdál přijatelný, a tak připravili projekt,“ vysvětluje jiřický místostarosta Miroslav Jirků.
V Jiřicích bylo poté svoláno veřejné setkání, kde se občané i zastupitelé shodli na tom, že si zde tuto stavbu nepřejí. Mezitím si ale firma nechala zpracovat posudek EIA o vlivu obalovny na životní prostředí. „Zástupce firmy Swietelsky však na prvním zasedání zastupitelů všechny ujistil, že pokud s výstavbou občané nebudou souhlasit, nebudou dále v těchto aktivitách pokračovat. Dost nás tedy překvapilo, když nám krajský odbor životního prostředí oznámil, že se připravuje projednávání tohoto posudku,“ uvedl Jirků.
Pozemky pod plánovanou obalovnou jsou však soukromé a obec nyní nemůže proti stavbě udělat nic. Jiřičtí se proto rozhodli sepsat petici, pod níž se podepsalo 453 obyvatel obce.

Kontaktovali jsme i vedení Humpolce, aby se také vyjádřilo, zda s výstavbou obalovny souhlasí,“ pokračoval jiřický místostarosta Jirků. Veškerá doprava nákladních automobilů převážející materiál by totiž měla jezdit právě tudy. Humpolečtí zastupitelé na svém posledním zasedání schválili jednoznačné usnesení. „Měli jsme výhrady k zatížení komunikací města, a tak jsme nesouhlasili s tím, aby nákladní automobily, které budou z obalovny vozit směsi, projížděly městem,“ vysvětlil starosta Humpolce Jiří Kučera.
I v Humpolci se tak rozvířila diskuse a k petici jiřických obyvatel se přidalo ještě několik desítek podpisů obyvatel Humpolce. Město s výstavbou nesouhlasí i z toho důvodu, že v blízkosti této oblasti má v plánu připravit pozemky k výstavbě rodinných domků.

Rozhodne kraj

Posudky a všechny připomínky teď znovu zhodnotí odbor životního prostředí kraje Vysočina, který pak vydá konečné stanovisko. „To bude hotovo do 11. května,“ ujistil Martin Brzák z krajského úřadu.
„Posudek má za úkol, aby byly nezávisle posouzeny všechny vlivy této stavby na životní prostředí. My jsme solidní stavební firma, která nechce stavět něco, co by životní prostředí narušilo,“ informoval František Fryš, prokurista společnosti Swietelsky.
Pokud bude posudek kladný, je to podle Fryše známka toho, že drtivá většina všech obav je přehnaná. „Je mi velice líto, že vznikla taková panika, která je této situaci neadekvátní,“ řekl dále Fryš. Stavby obaloven jsou podle něj velice moderní a jsou nesrovnatelně lépe jištěny než ty, které se stavěly v minulosti. „V republice dnes stojí přes sto obaloven a daleko výkonnějších. Jsem přesvědčen, že tato výrobna obyvatelům jak Jiřic, tak Humpolce nebude nijak vadit,“ dodal František Fryš.

Jaký bude provoz?

Posudek životního prostředí je podle radnic v Jiřicích i Humpolci značně podhodnocen a uvádí se v něm podstatně nižší množství aut, které bude denně dopravovat materiál a odvážet obalenou drť. „Ve zprávě se uvádí, že se bude jednat zhruba o 50 aut denně, ale podle informací, které nám firma dala, jsme si spočítali, že se bude jednat o zhruba 220 aut denně,“ vysvětluje jiřický místostarosta Miroslav Jirků.
Toto množství však František Fryš vylučuje. Obě obce také nesouhlasí s obalovnou v těchto místech proto, že by do krajiny nezapadl vzhled budovy, která by prý měla být vysoká asi 18 metrů, což je výška zhruba šestiposchoďového věžáku. V této oblasti také hospodaří myslivci a vedle plánovala obec vybudovat jezdecké cvičiště. „Tato továrna by zde navíc vyprodukovala množství prachu a hluku, což by Jiřicím vůbec neprospělo vzhledem k její poloze přímo u dálnice. I z tohoto důvodu jsme zásadně proti,“ dodal místostarosta Jiřic.
„Jako určitou kompenzaci jsme však obci Jiřice navrhli pomoc při výstavbě protihlukové stěny, o kterou usilují již několik let,“ řekl František Fryš. Podle něj touto výpomocí pomohou občanům Jiřic mnohem více, než by jim obalovna mohla uškodit. „Zplodiny z dálnice jsou mnohonásobně horší, než zplodiny, které vyprodukuje obalovna,“ míní Fryš.

Otráví obalovna vzduch?

Podle obyvatel však obalovna silně znečistí i vzduch. „Nemohu zpochybňovat hygienické posudky, ve kterých se uvádí, že rozptyl látek z obalovny bude asi 600 metrů. Podle mého se nejen zápach, ale i jedovaté zplodiny budou rozšiřovat do vzdálenosti dvou až tří kilometrů. Jelikož zde většinou fouká severozápadní vítr, půjde převážná část těchto látek na Humpolec,“ vysvětlil Tomáš Drasnar, primář Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí v Humpolci, který je také proti stavbě takovéto výrobny v okolí Humpolce.
V dehtu, který by se podle něj v těchto místech rozšiřoval jsou totiž i karcinogenní látky způsobující zhoubné nádory. „Tato oblast je hezká a čistá, a když už něco takového má vzniknout, tak v místě, kde už je bohužel životní prostředí špatné, a ne likvidovat další lokalitu,“ dodal Drasnar.
Podle prokuristy firmy Swietelsky se však už dnes dehet k výrobě nepoužívá, protože je zakázaný, a je nahrazen ropnými asfalty. „Prostě to tu nechceme za žádnou cenu. Je tady jedna z ještě nezničených oblastí Vysočiny, kde je například množství studánek s kojeneckou vodou. Nenecháme si ji zmařit nějakou další továrnou,“ říkají rozhořčení obyvatelé Jiřic i Humpolce, kteří také podepisovali proti stavbě obalovny petici.
Pokud kraj potvrdí, že posudek je v pořádku a stavba může začít, dalším krokem je územní řízení zahájení stavby, které by prováděl stavební odbor Městského úřadu v Humpolci. „Jelikož však bude účastníkem řízení obec Jiřice a ta asi nedá souhlasné stanovisko, bude obtížné vydat územní rozhodnutí. Z toho vyplývá, že by za těchto okolností stejně k výstavbě nemohlo dojít,“ dodal humpolecký starosta Kučera.

Čtěte dále:   Humpolecké trhy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na hradě zůstaly nejzajímavější motorky

St Dub 30 , 2003
Novinkou na hradě Kámen je zrekonstruovaná expozice někdejšího muzea jednostopých motorových vozidel, která byla zredukována jen na nejzajímavější exponáty. V jednom z nejhezčích hradních sálů, jenž dosud sloužil jako obřadní síň, je připravena nová interiérová instalace z historie bydlení. Sousední komnata je pak zařízena jako zámecká kaple a nabízí výstavku […]

You May Like

Témata