Již zítra startují volby do poslanecké sněmovny

29

Zítra, tj. v pátek 28. května 2010, ve 14:00 hodin začínají volby do poslanecké sněmovny ČR pro české občany žijící na území našeho státu (v zahraničí se volí již ode dneška). V článku se tedy dovíte, od kdy do kdy a kam můžete jít volit, co sebou, a také jak by vypadal parlament ČR, kdyby volili pouze čtenáři Humpoláka.

Kdy a kam k volbám

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (dále jen „Poslanecká sněmovna“) se konají v pátek 28. května 2010 od 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu 29. května 2010 od 8.00 hodin do 14.00 hodin.

Voliči bude umožněno hlasování poté, kdy prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky (platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky nebo cestovním průkazem České republiky). Neprokáže-li volič uvedené skutečnosti stanovenými doklady, nebude mu hlasování umožněno. Volební komise vám předá úřední obálku s razítkem, se kterou jdete i s hlasovacími lístky do odděleného prostoru. Tam vyberete jeden hlasovací lístek, na němž můžete zakroužkováním vyznačit až 4 kandidáty, kterým dáváte přednost. Lístek potom vložíte do obálky a hodíte do urny. Hlasovací lístky jste dostaly do své poštovní schránky. Pokud ne a nemáte je, nevadí, ve volební místnosti můžete požádat o nové. Hlasovat můžete až potom, co se odeberete za plentu do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků. Bez toho vám volební komise hlasování neumožní. Pokud vám zdravotní postižení neumožňuje vložit lístky do obálky, můžete si s sebou vzít asistenta. V případě, že vám nemoc neumožňuje se do volební místnosti dostavit, můžete požádat volební komisi, aby za vámi přišla s přenosnou urnou domů.

Volí se ve volebních místnostech na území České republiky a ve volebních místnostech zřízených při zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky v zahraničí, s výjimkou konzulárních úřadů vedených honorárními konzulárními úředníky. V Humpolci (a jeho spádové oblasti) máme celkem 15 volebních okrsků. Pokud by jste nevěděli kam máte jít volit a kde se nachází Vaše volební místnost, tak to zjistíte podle svého bydliště v následujícím Oznámení o době a místě konání voleb do PS PČR [PDF, 70 kB].

Volební systém do Poslanecké sněmovny

Ústava České republiky stanovuje pro volby do Poslanecké sněmovny, že budou probíhat podle zásad poměrného volebního systému. Území České republiky je rozděleno do 14 volebních krajů, které jsou shodné s vyššími územně samosprávnými celky. Mandáty jsou rozdělovány stranám, které na celostátní úrovni překročily hranici pěti procent z celkového počtu platných odevzdaných hlasů. Pro koalice politických stran platí následující pravidlo: Koalice dvou stran musí získat nejméně 10% hlasů, koalice tří stran musí získat nejméně 15% hlasů, koalice čtyř a více stran musí získat nejméně 20% hlasů Mandáty jsou ve volebních krajích stranám a koalicím, které překročily stanovenou uzavírací klauzuli, rozdělovány na základě d´Hondtova systému, který mírně zvýhodňuje velké strany. Počty získaných hlasů každé strany jsou postupně děleny čísly, 1;2;3;4……n, kde n je o jednu větší, než je počet přidělovaných mandátů ve volebním kraji. Výsledky dělení všech stran a koalic jsou potom seřazeny podle velikosti až do počtu přidělovaných mandátů ve volebním kraji. Jednotlivým subjektům je potom přiděleno tolik mandátů, kolikrát se jejich výsledek objevil v porovnávané řadě.

Čtěte dále:   Hry z "tajuplného světa"

Jak by volili čtenáří Humpoláka

V anketě, která probíhala před volbami na hlavní stránce serveru Humpolák (archiv zde), mohli čtenáří Humpoláka sdělit, komu hodlají v následujících volbách do parlamentu přidělit svůj hlas. K 26.5.2010 se hlasování v anketě zůřastnilo celkem 97 čtenářů, kteří své hlasy mezi strany rozdělily následovně:

Strana Počet hlasů % % ze stran s
5% hranicí
Počet mandátu
ve sněmovně
Věci veřejné 24 25 29 58
ODS 23 24 28 56
TOP 09 18 19 22 44
Ostatní strany 7 7
KSČM 7 7 8 16
KDU-ČSL 6 6 7 14
ČSSD 5 5 6 12
Strana zelených 4 4
SPO (Zemanovci) 3 3
Celkem hlasů 97 100 100 200

Do poslanecké sněmovny by se tak dostalo celkem 6 stran. A jak by tedy vypadalo zastoupení jednotlivých stran v poslanecké sněmovně ČR podle našich čtenářů:

Počet mandátů v poslanecké sněmově ve volbách 2010 v % u čtenářů Humpoláka

Jak vidno z výsledků, tak čtenáři Humpoláka jsou vetšinou pravicově, nebo středopravicově zaměřeni. Pokud by tedy zítra a pozítří volili pouze čtenáři Humpoláka, kteří se zúčastnili naší ankety, neměly by strany asi vůbec žádný problém složit pravicovou vládu. Zajímavé také je, že na prvním místě se ocitla nová strana, která doposud do parlamentu ČR nekandidovala a účastnila se pouze voleb do evropského parlamentu. To také zcela jistě vypovídá něco o důvěře voličů v tradiční strany na české politické scéně.

Tož zítra pevnou a šťastnou ruku.

Axl

29 thoughts on “Již zítra startují volby do poslanecké sněmovny

 1. Tak to by byla nádhera!
  Jen se obávám že „zabedněnci“ volící doleva moc
  Humpoláka nesledují..

  1. Dobrý den, nemůžu mluvit za jiné, ale podle Vašich kritérií jsem tedy „zabedněnec“, přesto Humpoláka sleduji.

  2. Tolik vévéček? To je teda taky slušnej průser. Neverim vousatejm zakuklencum typu Kindl, Usáma bin Ládin a „sympatický“ chlupáč Radek John. Navíc se svýma hlídkama, který patří tak do třicátých let v Německu a chtěj čistit Prahu. ES Eska tedy rozhodně ne e. Je to pytel populistických sraček, který se brzy roztrhne. H. cihlar

 2. Levici volím od roku 1990 a i když mají chyby tak se rozhodně k převlékání dresu nechystám. Partaje typu SPOZ, VV, a turisti z TOP mě neoslovily ničím.

 3. To mě vždycky strašně pobaví, jak jsou všichni přesvědčení, že každý kdo volí, volí tu nejlepší, nejkrásnější a nejspravedlivější stranu ve volbách. To je asi normální, jinak by nemělo tu stranu cenu volit … ale překvapuje mě, kolik lidí si myslí, že když budou psát chválu na svoji stranu a plivat na ty druhé a přesvědčovat, tak že ty houfy (podle nich) špatně volících lidí kvůli jejich komentáří změní názor a půjdou volit tu jejich stranu. Tpo je prostě nesmrtelné. Lidi neblázněte! Volte si koho chcete. Ale nechte taky ty ostatní volit, koho chtějí oni. Mají na to uplně stejné právo jako vy. A není třeba kvůli tomu na sebe pohrdlivě nadávat. :)))

   1. Ano to právo svobodné volby má každý. Je třeba mít na paměti, že právě díky levici tomu vždy tak nebylo. Ultra pravice zase pohla k moci Hitlerovi. /i když to tady snad nehrozí/
    Tak na to myslete a svobodně se rozhodněte.

    1. Prosím o info, co je na Hitlerově NSDAP pravicoveho, ci dokonce ultrapravicoveho. Stejne tak jeho dnesni nasledovnici – ktere ultrapravicove ideje vyznavaji?

     Dekuji.

     1. NSDAP byla nacistickou stranou a její program byl sociální demagogií. Nacismus a ultapravice k sobě tak nějak patří, třeba proto že radikálně prosazují mj. právě třeba Hitlerem praktikovaný rasismus.
      Myslím že třeba u nás má DS s tímto mnoho společných myšlenek.

     2. Fašismus je pravicový již ze své podstaty-korporativismus a hierarchizace společnosti, vláda majetkových elit, oligarchické postavení skupiny „vyvolených“ jedinců, imperiální politika, k tomu přidává nacismus hlavně silnou orientaci na tradiční národní hodnoty, xenofobii, atd… Vcelku jasné.

 4. Nestrašme se nacisty a levicí před rokem 1989, dnes je zcela jiná realita a jestli se někdo bojí znovu února 48 je mimo realitu dnešních dnů…

  1. Etnické čistky v bývalé Jugo. nejsou až takovou historí a únor 48 by dnes mohli levičáci realizovat dlouhodobě…… Nic není nemožné .
   Mimochodem právě obavy z levicové výhry u nás postavili investory ze zemí dlouhodobé demokratické stability do pozoru.

   Nezaujatý volič nestraník někde mezi levicí a ultrapravicí v.r.

   1. Investoři musí respektovat výsledek voleb. Snad se jim nebude zdát, že jsou nesvobodné.

    Démonizace levice je až do nebe volající

    1. Na investory čeká hlavně a především ČR !!! Investoři nemusí vůbec nic !!! Pokud se jim bude zdát, že se vracíme tam kde jsme už jednou byli, investovat z jednoduchých důvodů nebudou. Ale doplatíme na to my. Já mám taky všechny bolševiky, socany atd. u pr.ele, hlavně ať máme co dělat. A máš pravdu, co ukazovaly předvolební průzkumy je fakt do nebe volající. Bolšan ti sem žádný solidní investory nepřitáhne. Naopak. No asi tak … 🙂 A klid 🙂 Ciao

     1. Tak na konec se ukázalo, že Češi nemají v hlavách piliny…..

     2. myšleno dohromady: socany + komouše jako levingstonskou grupu.
      A u socanů se potvrdilo, že dílčí vítěztví může někdy znamet těžkej debakl.
      Nestraník.

     3. Tady si snad někdo zaslouží nějakou úctu ??? Za co proboha ??? Za třináctý důchody a jiný nesplnitelný sliby co ta svoloč nabulíkovala naivním ubožákům který vůbec neví o čem to je a v dobrý víře jim šli hodit svůj hlas ?

     4. Každý má právo prezentovat své vize a názory. Pokud s nimi nesouhlasíte, můžete o tom samozřejmě polemizovat. Není ale třeba své oponenty zvát svoločí a 22% populace naivními ubožáky „který vůbec neví o čem to je“. Ač s Vámi nesouhlasím, neznamená to, že Vámi pohrdám (I když více respektu byste si jistě vysloužil/a, pokud byste připojil/a i svůj podpis).

     5. Lukáši, to je marný boj. Někteří prostě nechtějí pochopit… Anebo nemohou. 😉

     6. Ano, 2/3 národa českého jsou tupci, co nechtějí zvyšování státní zadluženosti na úkor budoucnosti. Lepší je když máme dejme si když nemáme věřme si …….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Autokrosový mistrák v Humpolci klepe na dveře

So Kvě 29 , 2010
První vrchol autokrosové sezóny na trati AMK Zálesí Humpolec klepe na dveře. Třetí podnik letošního TIMESEAL Mezinárodního mistrovství České republiky se na závodišti Pod Vilémovským lomem uskuteční už o prvním červnovém víkendu. Od 5. do 6. června budou v Humpolci k vidění nejlepší čeští a v řadě případů současně i […]

You May Like

Témata