Kam vyrazit o víkendu?

O tom kam by jste se o následujícím víkendu mohli zajet podívat ve vašem nejbližším okolí se dozvíte v článku. Především se pak nezapomente dostavit k volbě referenda o evropské unii.

Jemnice ožije o víkendu městskými slavnostmi

Nejstarší historickou slavností, která připomíná přítomnost Elišky Přemyslovny v královském věnném městě Jemnici, ožijí o tomto víkendu ulice tohoto města. Tradiční slavnost Barchan, která letos připadla na 13. – 15. červen, láká množství návštěvníků. Zájemci o koncerty, historické rekonstrukce nebo nákup v dobové tržnici asi těžko o tomto víkendu najdou vhodnější příležitost k uspokojení své touhy. Slavnost začíná oficiálním vyvěšením praporu Barchanu, které se uskuteční v pátek v 18 hodin. Prapor ve městě vydrží do sobotního popoledne, kdy bude sundán. Vyvěšení praporu, bude v pátek odpoledne předcházet průvod kostýmovaných postav městem.
Program oslav se v průběhu let sice měnil, ale nikdy se nezměnilo jádro celé slavnosti. Tím je běh čtyř poslů, kteří nesou zprávy své královně Elišce Přemyslovně. Podle pověsti ji manžel Jan Lucemburský zanechal za pevnými hradbami města Jemnice a sám vedl vojenskou výpravu k potrestání nepřátel. Ani v boji nezapomněl na mladou manželku a vyslal čtyři posly se zprávami o průběhu bojů. Královna všechny doručitele postupně odměnila: první běžec dostal látku, druhý šátek, třetí punčochy a čtvrtý cenu útěchy, věnec. Poslové poběží s důležitou zprávou v sobotu v 10 hodin areálem zámku.

Kostýmovaný průvod projde i s královnou ulicemi v 13.30 hodin. Pak bude volná zábava, koncerty, otevřeny budou i městské mazhausy.

Čtyři města čeká soutěžní westernová show

Tentokrát v duchu westernu bude tradiční soutěžní klání čtyř měst Velkomeziříčska, které se letos připravuje na 14. červen. Soutěže družstev z Velkého Meziříčí, Křižanova, Velké Bíteše a Měřína se budou opět konat na meziříčském náměstí. „Za nepříznivého počasí by se mohl využít i zastřešený stadion,“ řekl starosta František Bradáč. Ten doufá, že domácí tým letos obhájí prvenství, které získal v loňském roce. V pořadí jedenáctý ročník se připravuje ve spolupráci s westernovým městečkem v Šiklově mlýně. Kovbojským tradicím a stylu Divokého západu budou proto odpovídat i soutěžní úkoly, a to i ty, které tradičně čekají na starosty účastnících se měst.

Pro děti je připraven zábavný program

Na komorovické děti čeká oslava jejich svátku až o dva týdny později. V sobotu 14. června se v 10 hodin sejdou na místním hřišti a budou bojovat o vítězství ve sportovních a dovednostních soutěžích. Zábavné dopoledne bude obohaceno o ukázky hasičské techniky, výcvik policejních psů a další zajímavosti. Ve 13,30 hodin se uskuteční pětiboj smíšených družstev a od 20 hodin pak taneční zábava pro dospělé.

Soubor Gaudeamus vystoupí na Zelené hoře

Pěvecké umění předvede dnes v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Zdáře nad Sázavou vysokoškolský pěvecký sbor Gaudeamus z Masarykovy univerzity v Brně. Koncert začíná ve 20 hodin a zazní na něm díla Bachova, Lukášova, Rachmaninova a dalších skladatelů.

Festival rekordů dnes začíná

Už dnes odstartuje na pelhřimovském Masarykově náměstí třináctý ročník Mezinárodního festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar. Program sice letos začíná až v pátek odpoledne, ale přesto bude doslova nabitý rekordy a zajímavostmi.

Páteční odpolední program načne po 14. hodině vystoupení nejvšestrannějšího fotbalisty na světě a fotbalového virtuóza Jana Skorkovského. Radka Křivánková bude podobně jako loni balit automobil jako dárek a Miloš Škorpil se pokusí o dvanáctihodinovku na veslařském trenažéru.

Ostrý start festivalu rekordů začne od 20.30 hodin prvním galavečerem, tentokrát ve stylu country. Diváci se mohou těšit na mistry westernových disciplín, vystupujících s kolty, lasy a biči. Náladu přijede podpořit skupina Weekend a Banjo band Ivana Mládka s Lenkou Plačkovou a Milanem Pitkinem. Ale i pro ně jsou připraveny rekordní disciplíny. „Všichni dohromady se pokusí o hromadný rekord ve hře na hřebeny,“ přiblížil počátek letošního festivalu rekordů Miroslav Marek z agentury Dobrý den. Kdo vydrží do soboty, může se těšit na kulečníkový rekord zpěváka Jiřího Korna. Sobotní program začne v půl desáté. Hlavním „tahákem“ sobotního programu však bude podle pořadatelů největší autogramiáda rekordmanů na světě, která se uskuteční přímo na Masarykově náměstí. „Ještě nikdy se na jediném náměstí nesešlo tolik výjimečných lidí, navíc ochotných rozdávat své popisy, jako tomu bude v sobotu 14. června,“ s nadšením komentoval Miroslav Marek.

Impulsem k zorganizování největší autogramiády na světě je vydání historicky první České knihy rekordů. Autogramiáda je proto zároveň dárkem všem, kteří si tuto knihu pořídí. Budou tak mít jedinečnou šanci vlastnit jedinečnou knihu i s podpisy řady rekordmanů v ní zaznamenaných. „Ohromně nás překvapil zájem rekordmanů o účast na autogramiádě. Již nyní máme přislíbenou účast téměř stovky držitelů českých rekordů,“ dodává Marek.

Jedním z největších NEJ… nadcházejícího pelhřimovského festivalu rekordů a kuriozit bude obří perníková kniha, kterou v rámci největší autogramiády rekordmanů představí tým pardubických perníkářů pod vedením Aleny Zachové. Přesná kopie titulní strany České knihy rekordů je zhotovena z pravého pardubického perníku, marcipánu, několika druhů polev a jedlého papíru. Má rozměry cca 170 krát 120 centimetrů a její hmotnost nelze zatím přesně určit, neboť tento drobeček právě „dozrává“ do konečného stádia.

Letošní festival rekordů vyvrcholí sobotním galavečerem, který začne ve 20 hodin. Kromě vystoupení těch nejlepších bude zcela jistě excelovat Jiří Korn, hrdinové filmu Krysař včetně režiséra F. A. Brabce a mnozí další. Závěr festivalu bude patřit tradičnímu ohňostroji. „Na všechny festivalové programy je letos vstup zdarma,“ doplnil Miroslav Marek.

Oslava ožije netradičními říčními závody

Kdo má odvahu, trochu fantazie a smysl pro recesi, neměl by si nechat ujít náměšťskou Oslaviádu čili plavbu netradičních plavidel po Oslavě. Akci pořadatelé – městské kulturní středisko, JéTé Pádlo a TRY DUBY-DDM Náměšť – naplánovali na sobotu 14. června. Startuje se ve 14 hodin od historického kamenného mostu, cíl plavby je pod jezem u železničního mostu. Kdo by měl s přípravou svého netradičního plavidla potíže, může až do pátku využít služeb Oslaviáda – servisu, který je k dispozici v místní sokolovně. Zkušení „plavci“ zde poradí a pomohou nápad realizovat. Jedno je jisté – s trochou šikovnosti může plavat všechno – od postelí až po necky.

Do Dobronína se chystají veteráni

Burzu pro motoristy s výstavou historických vozidel a jejich soutěžní jízdou mohou zažít milovníci vozidel, kteří se v sobotu dopoledne vydají do Dobronína u Jihlavy. Program začíná 14. června v 8 hodin v areálu místní základní školy. Program má začne prohlídkou vozidel a jejich schválením do provozu. Hlavní program je stanoven v rozmezí 9. a 11. hodiny. V této době řidiči na veteránech absolvují jízdu zručnosti, po níž bude následovat soutěžní jízda Dobronínský kosočtverec. V 11 hodin budou vyhlášeny výsledky.

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zanzi Bar : retro fotostory , díl první

Pá Čvn 13 , 2003
ZanziBar , Zanzi a nebo později jen Zi . To byly názvy jednoho z nejrozpornějších humpoleckých barů minulého století .

You May Like

Témata