Kraj Vysočina se pyšní přebytkovým rozpočtem

Jihlava – Loňský rok byl pro pokladnu kraje Vysočina velmi příznivý.

Díky nastaveným parametrům se podařilo to, že rozpočet pro rok 2013 byl přebytkový, což znamená, že příjmy byly vyšší než výdaje. V dnešních poměrech hospodaření nebývá přebytkový rozpočet bohužel zvykem. Za tento přebytkový rozpočet může zejména ekonomická strategie někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska.

K navrženému rozpočtu byli z počátku zástupci ČSSD spolu se zástupci KSČM značně skeptičtí. Tvrdili, že daňové příjmy se rozhodně nenaplní. Avšak přibližně v polovině roku svůj názor přehodnotili a přestali Kalouska a jeho úpravu daní pro rok 2013 kritizovat. Těsně před pádem vlády, kdy se již začaly příjmy skutečně projevovat velmi kladně, začínal být přebytek citelný, stejně tak jako přebytek celého státního rozpočtu.

Na začátku roku 2013 byly velké obavy, často spíše politické proklamace, že úpravu daní Miroslav Kalousek nastavil špatně. Často bylo zmiňováno, že kraje nedostanou potřebné peníze, že nebudou schopné potřebné finance vybrat. Nicméně došlo k situaci, že daně byly vybrány, tak jak bylo naplánováno,“ říká Jiří Blažek, člen  Finančního výboru Zastupitelstva kraje Vysočina. „Tento prospěšný výběr byl patrný zejména u DPH. Původní rozpočet počítal s 1 706 800 Kč, zatímco ve skutečnosti bylo vybráno 1 778 120 Kč. Jedná se o čtyřprocentní nárůst. Zřejmě veškerá opatření navržená a prosazená na straně výběru daní Miroslavem Kalouskem zabrala a díky tomu kraje dostaly více peněz, než se původně očekávalo,“ dodává Blažek.

Gabriela Vaňková

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Humpolec na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2014

Čt Led 9 , 2014
Ve dnech 16.-19.1.2014 se koná v Brně veletrh cestovního ruchu REGIONTOUR 2014. Na tomto veletrhu již tradičně představí město Humpolec své turistické cíle a možnosti kulturního, sportovního a společenského vyžití.

Témata