Lidé na Humpolecku protestují proti stavbě obalovny

1

Občané Humpolecka protestují proti stavbě obalovny, kterou chce postavit v Jiřicích u Humpolce firma Swietelsky stavební s.r.o. Obávají se zplodin, velkého provozu a 18 metrů vysoká továrna by podle nich ani nezapadla do místní krajiny. Vliv plánovaného provozu na životní prostředí nyní posuzuje krajský odbor. Konečné stanovisko vydá do 11. května, uvádí dnešní vydání Mladé fronty Dnes.

   Se záměrem postavit  na soukromých pozemcích plánované průmyslové zóny obalovnu asfaltových směsí kontaktovala firma jiřickou radnici v minulém roce. Firma připravila projekt, ale na veřejném setkání se občané i zastupitelé shodli na tom, že si výstavbu nepřejí. Zástupci obce měli od firmy slib, že pokud nezískají souhlas obyvatel, nebudou v aktivitách pokračovat. „Dost nás tedy překvapilo, když nám krajský odbor životního prostředí oznámil, že se připravuje projednání tohoto posudku,“ řekl listu místostarosta Jiřic Miroslav Jirků.

   Protestní petici podepsalo 435 občanů Jiřic. Záměr se nelíbí ani v Humpolci, přes nějž by měla plynout veškerá nákladní doprava spojená s provozem firmy. Společnost uvádí denní průjezd 50 aut, podle posouzení dotčených radnic půjde zhruba o 220 aut denně. Město s výstavbou nesouhlasí také proto, že v blízkosti jiřické zóny plánuje bytovou výstavbu.

   Podle prokuristy firmy Swietelsky Františka Friše je reakce obyvatel přehnaná. Podle něj je výroba dobře jištěná a obyvatelům sousedních obcí by neměla vadit. Společnost obci navrhla i pomoc s výstavbou protihlukové stěny u blízké dálnice. „Zplodiny z dálnice jsou mnohonásobně vyšší, než zplodiny, které vyprodukuje obalovna,“ cituje Friše deník.

   Pokud kraj vydá souhlasné stanovisko, bude následovat územní řízení, jehož se zúčastní i obec Jiřice. Bez jejich souhlasu bude obtížné vydat územní rozhodnutí a k výstavbě by dojít nemělo, uzavřel list.

Axl

One thought on “Lidé na Humpolecku protestují proti stavbě obalovny

  1. Doufám , že obyvatelé Jiřic nezmění svůj názor
    a nenechají zasadit humpolecku tak silnou ekologickou ránu , kterou by obalovna nesporně
    byla . Petr Žáček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Enigma počtvrté: Přichází Turing

St Dub 30 , 2003
Po třináct let se Britové a Francouzi domnívali, že šifra Enigma je nerozlomitelná, ale nyní vysvitla naděje. Polský objev dokázal, že šifra Enigma není beze slabin, což pozvedlo morálku spojeneckých kryptoanalytiků. Polský postup byl zastaven zavedením nových scramblerů a zvýšením počtu propojovacích kabelů, zůstalo však nesporné, že Enigmu už není […]

You May Like

Témata