Listiny s údaji o pacientech se válely mezi bezdomovci

4

Kostlivec v podobě nezabezpečené dokumentace s osobními údaji pacientů právě vypadl ze skříní bývalé humpolecké Nemocnice Vysočina. Ta ukončila svoji činnost na přelomu tisíciletí.

„Vůbec jsem netušil, že by tam mohlo něco takového být,“ nezapíral Jaroslav Loula ze společnosti Medicon, která v tomto areálu v současnosti provozuje nemocnici následné péče.

O stohy písemností v opuštěné budově se na základě podnětu reportérů televize Nova začali ihned zajímat policejní vyšetřovatelé. „Bylo to jako z akčního filmu. Přijelo sem snad dvacet policistů, dokonce i hasiči. Až jsem se bál, že se tam něco stalo,“ zavzpomínal na úterní manévry jeden z pracovníků, kteří hned vedle dotyčného domu budují dětské dopravní hřiště.

Zdravotní karty, nebo rozpis diet

Zůstává otázkou, jak důležité osobní informace se ve zchátralé noclehárně pro bezdomovce povalovaly. Podle televizní reportáže tam měly být tisíce zdravotních i zaměstnaneckých karet.

Osoba blízká vyklízení spisů to tak neviděla. „Připadá mi to celé trochu nafouknuté. Ležela tam třeba halda s rozpisy denní diety pro pacienty nebo žádanka o sanitku. Na všem samozřejmě byla rodná čísla, což je špatné. O zdravotních kartách jako takových ale nic nevím,“ řekl muž, který si nepřál být jmenován.

Policejní mluvčí tuto domněnku nepotvrdila, ani nevyvrátila. „Vyšetřování teprve začalo. Zajištěného materiálu je docela dost, chvilku potrvá, než se tím probereme. Zatím víme jistě jen to, že písemnosti obsahovaly osobní údaje pacientů,“ odmítla být konkrétnější policejní mluvčí Hana Kotková. Ta nicméně dodala, že pokud se podezření potvrdí, hrozí osobě zodpovědné za trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji z nedbalosti až tři roky za mřížemi, případně zákaz činnosti či pokuta.

V pelhřimovské nemocnici si mezitím udělali průzkum archivu. Právě tam důležité písemnosti po zrušení humpolecké nemocnice skončily. „Máme tu spisy až do konce roku 1999. Nikdo pochopitelně nemohl vědět, zda se jedná o kompletní tamní archiv. Povinnost zjišťovat to jsme neměli, převzali jsme spisy po dohodě. Co nám tehdy dovezli, to jsme zaprotokolovali,“ zdůraznila Jana Horáková ze sekretariátu ředitele.

Čtěte dále:   Veřejná prezentace stoupacího pruhu Humpolec-Rozkoš, doplněno

Budova přestane strašit kolemjdoucí

Před oprýskanou budovou v ulici 5. května bylo živo i ve středu. Pracovníci léčebny se pustili od vyklízecích prací. Před vraty se hromadily černé pytle plné harampádí.

„Ačkoliv jsme v tom nevinně, nestojíme o žádné další nemilé překvapení,“ odůvodnil Loula povel k úklidu opuštěné budovy. Ta se podle jeho slov dočká i lepšího zabezpečení než dosud.

„Což o to, ona byla zamčená i předtím. Bezdomovci se tam přesto vlámali a vraceli se, i když je náš správce nechal za pomoci policistů několikrát vyvést. Ale teď se to zlepší,“ přislíbil Loula i s ohledem na to, že přilehlá zahrada se již brzy stane dětským hřištěm a odpočinkovou zónou zároveň.
Pokud se zabavených písemností týká, po policejním přezkoumání je převezmou pověření pracovníci krajského úřadu.

V místě nálezu listin s citlivými záznamy o pacientech bývalé humpolecké nemocnice se pilně uklízelo. Budova se rovněž dočká lepšího zabezpečení proti bezdomovcům.

V místě nálezu listin s citlivými záznamy o pacientech bývalé humpolecké nemocnice se pilně uklízelo. Budova se rovněž dočká lepšího zabezpečení proti bezdomovcům.

Převzato z Listů Pelhřimovska – autor: Michal Vítů

Axl

4 thoughts on “Listiny s údaji o pacientech se válely mezi bezdomovci

      1. Zase udělali z komára velblouda !!! To se zase asi potřebuje zakrýt nějaký jiný a větší průšvih.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Taekwondo Lacek v Chorvatsku přemohl i českou reprezentaci

Út Čvn 16 , 2009
Minulý víkend se taekwondisté z pelhřimovsko-humpoleckého týmu Taekwondo Lacek zúčastnili hned dvou WTF turnajů v chorvatském Záhřebu. Čtěte dále:   Do Mánesovy ulice v Humpolci vyjedou bagry. Už brzy

You May Like

Témata