Mezinárodní den památek a historických sídel

Hrad Orlík nad Humpolcem – 18. dubna 2009 – 10:00 – 16:00. Téma roku 2009 „Kulturní dědictví a věda“.

Současně zveme všechny příznivce památek na první jarní setkání při práci na hradě – tedy již tradičně :

JARNÍ PŘÍKOPY 2009

 
Hrad Orlík bude v tento den volně zpřístupněn.  
 

    Slavit Mezinárodní den památek a sídel každoročně dne 18. dubna navrhl ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla) v roce 1982. Již v následujícím roce bylo toto datum schváleno na 22. Generální konferenci UNESCO. Tento den nabízí příležitost ke zviditelnění tématu kulturního dědictví pro nejširší veřejnost a zdůraznit potřebu úsilí k ochraně a uchování kulturního dědictví, ale i připomenout i snadnou zranitelnost neuváženými činy nebo zanedbáváním.
    Již od roku 2001 ICOMOS také navrhuje pro nadcházející rok určité téma, které by mělo být při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel zvýrazněno. Díky tomu se Mezinárodní den památek a sídel neslaví formálně a pořadatele to motivuje k inovaci souvisejících aktivit. Přehled témat minulých let je na webu ICOMOS dostupný :: zde.
    Výběr informací o aktivitách spojených s mezinárodními dny v ČR je dostupný :: zde.
     Výběrový přehled akcí pořádaných NPÚ v roce 2009 je dostupný :: zde.
     Přednášky pořádané ČNK ICOMOS dne 16.4.2009.
     
 Pro rok 2009 bylo doporučeno pořádat aktivity, pro které je společné téma "Kulturní dědictví a věda". V úvodním prohlášení ICOMOS k tomuto tématu jsou připomenuty široké souvislosti mezi vědou a ochranou kulturního dědictví. Jedná se nejen o památky, které jsou chráněny jako doklad vědeckých výkonů i zájmů našich předků, ale také o celou škálu vědeckých metod, využívaných k výzkumům památek i k vývoji technologií pro uchování památek.
   Úvodní prohlášení ICOMOS k letošnímu společnému tématu Dne je dostupné :: zde (pdf); anglicky – pracovní český překlad vstupní kapitoly uvádíme :: zde.

Čtěte dále:   Hradní víkend s mírou

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vilémovická 120

Po Dub 20 , 2009
Zveme Vás na připravovanou sportovní akci s názvem Vilémovická 120. Jedná se o štafetový závod dvojic na horských kolech, konaný první květnovou sobotu , 2.5.2009. Akce je pořádána občanským sdružením Melechov. Čtěte dále:   Hradní víkend s mírou

You May Like

Témata