Na novou ochranu AudioCD stačí klávesnice

5

Tak nám zase zabezpečili CD, paní Müllerová. Ale je to kompakt jak se patří! V autorádiích to hraje, v dévédéčkách i na obyčejné věži. Aj na počítačích si tu muziku můžeme poslechnout, přesně jak říkali. Jenom zkopírovat se to nedá. Nebo snad…? Co to povídáte matko, takhle jednoduše??? No na mou duši!

Mýdlová bublina


Společnosti SunnComm a BMG uvedly na trh album „Comin‘ From Where I’m From“ s novým, nepřekonatelným zabezpečovacím systémem. Cesta desky na pulty obchodů byla trnitá, vydání předcházela dlouhá testovací fáze. V prodeji se objevila až poté, co nahrávací společnost i dodavatel technologie spokojeně konstatovali, že vše funguje tak, jak má. Dceřinný label Arista, který ochranu SunnComm použil jako vůbec první v USA, vydal u této příležitosti tiskovou zprávu a na svůj produkt byl náležitě pyšný.


Nos nahoře však manažerům vydržel sotva pár hodin. Pak se totiž skladby rappera Anthony Hamiltona objevily v P2P sítích. Všichni se zmateni ptali, jak je to jen možné? Vždyť v počítači nejde na CD díky automaticky spouštěnému softwaru korektně přistupovat! Ale právě v tom je kámen úrazu, slabina, které nikdo nevěnoval pozornost. Obejít ochranu je tak snadné, jako … jako stisknout klávesu.


Praskla…


Hlavním cílem při vývoji technologie bylo, aby nikoho neomezovala. Ochrana je proto realizována nikoliv v hardwarové, ale softwarové vrstvě. Disk je skutečně možné přehrát na všech výrobcích spotřební elektroniky kompatibilních se standardem CDDA, od přenosných MP3 discmanů až po Hi-Fi aparaturu. Při vložení média do počítače s Windows nebo MacOS X se automaticky nainstalují ovladače, které znesnadní přístup k CD systémovými prostředky a tím pádem zabrání zkopírování disku. Vlastník alba tak může poslouchat pouze kopie skladeb, které se nacházejí v datové stopě ve formátu WMA.


Jednoduchost překonání ochrany lze přirovnat k úžasnému objevu účinku lihové fixy na technologie Cactus Data Shield či Key2Audio. Při vložení disku do počítače s Windows totiž stačí držet klávesu Shift, čímž dojde k dočasnému vypnutí automatického spuštění obsahu CD a ovladače MediaMax se nezavedou. Proces lze ve Windows i pod Mac OS X vypnout permanentně v nastavení systému.Slovo odborníka


Ochranu firmy SunnComm zkoumal John Halderman z fakulty počítačových věd Princetonské univerzity, který své bádání pojal jako vědeckou práci. Došel k jednoduchému závěru:


„Ochrana MediaMax je neúčinná, neboť její ovladače mohou být jednoduše vyřazeny z provozu, případně se nemusí vůbec nainstalovat. Důsledkem toho jsou zvukové stopy naprosto nechráněné a lze je zkopírovat prakticky se 100% úspěšností,“ uvádí Halderman na svých stránkách spolu s detailním popisem technologie a postupem odstranění aplikace.

Čtěte dále:   Vánoční jízda na SVČ

Uživatel musí před zavedením ovladačů souhlasit s licenčními podmínkami, jejichž odmítnutí má za následek ukončení instalace a CD zůstane nechráněným kompaktem. Pokud člověk ovladače MediaMax přece jen nainstaluje, lze je v panelu zařízení dodatečně vypnout. Počítače s MacOS 9 a starším nebo Linuxem si z ochrany nemusejí dělat vůbec nic.


Palec nahoru


Měli bychom BMG a SunnCommu spílat, že vyhodili oknem částku nepochybně se pohybující v řádu milionů dolarů, za něž by Arista mohla vydat mnoho dalších alb bez jakékoliv ochrany, případně zlevnit produkci. Za jedno si ale firmy zaslouží pochvalu: Nová ochrana MediaMax CD3 uživatele skutečně neomezuje. Disk přehraje kdekoliv, na WMA soubory stačí libovolný přehrávač pracující s DRM (může kopírovat do kompatibilních přenosných zařízení a dokonce z nich vytvořit až 3 záložní kopie na CD-R. A to se vyplatí!


AKTUÁLNĚ: SunnComm stáhl desetimilionovou žalobu na studenta kvůli klávese Shift


10. 10. 2003 22:45 – Společnost SunnComm, která vyvinula nespolehlivou ochranu AudioCD MediaMax CD3, zažalovala studenta Alexe Haldermana. Ten před nedávno objevil primitivní způsob, jak ochranu vyřadit z provozu. Údajně tak poškodil dobré jméno firmy, jejíž akcie v důsledku toho ztratily na hodnotě 10 milionů dolarů. Ty hodlá SunnComm vymáhat zpět soudní cestou.


Haldermanovi je vyhrožováno i zákonem DMCA, který zakazuje publikaci postupů k překonání zabezpečovacích mechanismů. Student ovšem argumentuje, že vypnutí samočinného spouštění disků ve Windows stiskem klávesy Shift nebo v systémových vlastnostech CD mechaniky je řádně zdokumentovaná funkce a tedy se nejedná o nic nelegálního. „Pochybuji, že klávesnici lze klasifikovat jako zařízení na porušení ochrany. Jen ať přijdou,“ vzkázal SunnCommu.

Akcionářům společnosti by se měl místo studenta zpovídat vývojový tým, který vypustil již předem překonanou technologii. Podle průzkumů používá funkci Autorun minimum uživatelů.

AKTUÁLNĚ 22:45 – Sunncomm se rozhodl žalobu stáhnout. Výkonný ředitel společnosti Peter Jacobs prohlásil, že i případný vyhraný spor by pověsti firmy uškodil ještě víc, než zveřejnění slabin ochrany MediaMax CD3.

„Nechci být šedou eminencí, před kterou se budou třást všichni vědečtí pracovníci,“ uvedl Jacobs pro deník The Daily Princetonian.

„Je to moudrý muž,“ okomentoval Jacobsův krok Edward Felten, profesor Princetonské univerzity. Felten sám byl před dvěma lety vystaven žalobě kvůli plánovanému zveřejnění studie o odstranění vodoznaků SDMI z hudebních nahrávek. „Ředitel SunnCommu posoudil situaci velmi citlivě a seznal, že Haldermanova práce byla 100% legální.“

Student Alex Halderman, který systém MediaMax CD3 rozebral do posledního šroubečku, byl rozhodnutím firmy ohromen.Zdroj: technet

5 thoughts on “Na novou ochranu AudioCD stačí klávesnice

 1. v tech jmenech je trochu bordel:
  „Ochranu firmy SunnComm zkoumal John Halderman“.
  „Společnost SunnComm, která vyvinula nespolehlivou ochranu AudioCD MediaMax CD3, zažalovala studenta Alexe Haldermana“

  a jeste poznamecku k autorunu. Nemyslim si, ze vetsina uzivatelu ma autorun vypnuty, prave naopak. Alespon podle me zkusenosti. Ja osobne alespon neznam moc lidi, kterym se CDcko po zasunuti do mechyniky samo nespusti.

  1. ja osobne mam autorun vypnuty – kdyz si chci pustit CDcko, pustim si ho. Samospousteni v dnesni dobe, kdy to kazdy musi mit multimedialni a multihejbaci je peknej vopruz.

   Ochrana Mediamax neni nespolehliva, funguje absolutne korektne. Kdyz to uzivatel dovoli 🙂
   Nedavno mel podobny prusvih soft PGP, nekdo (a tusim z CR) ho obesel.

   1. 1. Ja mluvil o osobnim jmenu toho studenta.
    2. Ty to mozna mas vypnuty ale bezny uzivatel – a tech je vetsina – ne

     1. ze ty si umis zmenit nastaveni windowsu, ale bezny uzivatel ne a ani to nedela (a ani to kolikrat nevi, ze to jde)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Razie Fantine: ve vazbě skončilo 12 kuplířů

So Říj 11 , 2003
Jak již Humpolák psal, podzim 2003 se vyznačuje nebývale vysokou aktivitou policie. Akce Kryštof dostala v noci z pátku na sobotu sestřičku: Stíháním 21 osob za kuplířství a obchod s lidmi skončila noční razie s krycím názvem Fantine v 435 nočních klubech v 53 okresech celé republiky zaměřená proti nucené […]

You May Like

Témata