Na Vysočinu přišlo na pět tisíc uprchlíků, mezi nimi i chlapci bez rodičů

1

Druhou budovu, kterou připravujeme k náhradnímu ubytování, je vystěhovaný Domov pro seniory v Humpolci.

Dva šestnáctiletí chlapci se dostali sami z Ukrajiny až do krajského centra pomoci v Jihlavě. Před válkou utekli sami, bez doprovodu rodičů či příbuzných, kteří museli zůstat na Ukrajině. Chlapci byli dva z celkem již 4 876 válečných uprchlíků, kteří se k úterní půlnoci v jihlavském centru registrovali.

„Otec narukoval a brání Ukrajinu. Maminka podle našich informací zůstala na Ukrajině, kde musí pečovat o prarodiče. O chlapce se nyní starají v dětském domově na Havlíčkobrodsku,“ informoval krajský policejní ředitel Miloš Trojánek.

Naprostá většina uprchlíků, kteří se registrovali v Jihlavě, nepotřebovala pomoc se zajištěním ubytování. „Je evidentní, že první vlna uprchlíků jela za svými příbuznými a známými,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek.

Přesto se kraj připravuje na případnou další vlnu příchozích. Kompletně je již v tuto chvíli přichystaný Domov Háj u Ledče nad Sázavou, který původně sloužil mentálně postiženým klientům a nyní je prázdný.

„Přichystáno tam je 95 lůžek. Druhou budovu, kterou připravujeme k náhradnímu ubytování, je vystěhovaný Domov pro seniory v Humpolci,“ uvedl hejtman. I tam je kolem sta lůžek.

V rámci nouzového přístřeší Hasičský záchranný sbor vytipoval napříč Vysočinou také 150 sportovních hal, kde by mohlo být ubytováno na přechodnou dobu až 2 350 lidí.

Kraj ve spolupráci s Českým červeným křížem také otevře sklad humanitární pomoci pro Ukrajince, kteří budou žít na Vysočině. Jeho sídlo bude v areálu Krajské správy a údržby silnic.

„Připravujeme výzvy na určité komodity, jako jsou matrace, nádobí, lůžkoviny, dětské pleny. Počítáme, že by se do výzvy mohly zapojit nejen fyzické osoby, ale i některé firmy,“ dodal hejtman.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/valka-ukrajina-uprchlik-centrum-vysocina-pomoc-ubytovani.A220316_655809_jihlava-zpravy_mv

Axl

One thought on “Na Vysočinu přišlo na pět tisíc uprchlíků, mezi nimi i chlapci bez rodičů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Otočení klíčku je o 15 procent dražší. Autoškoly včetně těch školních patrně zdraží

Čt Bře 17 , 2022
Každé otočení klíčkem v zapalování se autoškole humpolecké České zemědělské akademie (ČZA) prodraží asi o 15 procent.
Otočení klíčku je o 15 procent dražší. Autoškoly včetně těch školních patrně zdraží

You May Like

Témata