Názor občanů Petrovic jako místní části města Humpolce

12

Nespokojení občané Petrovic…

Jsme sice obyvatelé (obce) Petrovic, ale ve skutečnosti obce Humpolec. Snad abychom jen zvyšovali počet obyvatel Humpolce a tím zvyšovali i dotace plynoucí do rozpočtu města. Podmínky u nás na vesnici ovšem nemáme stejné, ať se jedná o dostupnost kulturního vyžití, dojíždění za prací, za nákupy atp. To jsou ovšem pouze malichernosti, s kterými se potýká mnoho dalších vesnic. Hlavním problémem, který nám už dlouho dobu dělá vrásky na čele, je nerovnost mezi Humpolcem a jeho ostatními částmi. Humpolec a jeho známé místní části jsou pochopitelně zvelebovány poměrně výrazně. Ovšem Humpolec by neměl zapomínat i na ostatní. Nějaká větší akce pro vesnice, například oprava kousku silnice, proběhne tak jednou za nějakých šest nebo sedm let. Oproti tomu v samém Humpolci se jedná dle mého názoru o milionové částky každým rokem. Kolik stojí zužování silnic, budování nových chodníků, kruhových objezdů nebo stezka kolem rybníka Cihelny. Samotné posečení trávy na veřejných prostranstvích v Humpolci probíhá 6x za sezonu a samo sebou nikdo z občanů nepřiloží ruku k dílu. U nás na vesnici si musíme sečení zajistit sami a město nám to proplatí pouze 3x za sezonu. Sportovci, myslivci, hasiči a další obyvatelé vesnice se ujímají uspokojování nejen této, ale i jiných potřeb vesnice často zadarmo. Nebýt těchto organizací pravděpodobně bychom zarostli jako zámek Šípkové Růženky, ale bohužel ne růžemi, ale vysokou trávou. O nějakém kousku chodníku nemůže být ani řeč. Jak by řekli mnozí z nás „v Petrovicích chcíp pes“.

PETROVICE.jpg

Ilustrační foto, zdroj: www.gardentech.cz

V Petrovicích je sice občanský aktiv, který se snaží prosazovat zájmy naší městské části, ovšem požadavky jsou uspokojovány pouze z velmi malé části.

Na závěr ještě nějaká pochvala pro město. V Petrovicích svítí předpotopní veřejné osvětlení, a když dojde k nějaké poruše, tak nám to do několika dnů město opraví. Zimní údržbu silnic zadá zemědělskému družstvu, a když na nás zbude čas, tak je prohrnuto ještě tentýž den, co nasněží. S posypem silnic je možné počítat až poté, co je ve městě hotovo. V tomto případě platí přísloví „bližší košile než kabát“.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Top deset investic Humpolce pro letošní rok. Rozpočet je ve znamení dopravy

V Petrovicích máme dokonce i nějakou tu lavičku nebo houpačku a kousek pěkného parku, který vznikl pouze zásluhou několika místních, kteří se už nemohou dívat na zpustošenou vesnici.

Město se o nás zajímá pouze v případě, jako je například prodej volných stavebních parcel v Petrovicích, jejich cenu ovšem stanovilo tak vysokou, že znemožňuje další rozvoj obce.

Věříme, že se s našimi názory ztotožní nejen obyvatelé Petrovic, ale i obyvatelé dalších městských částí, které jsou nechány městu Humpolec na pospas.

Petr

12 thoughts on “Názor občanů Petrovic jako místní části města Humpolce

 1. Tak nenaříkejte a běžte pryč od Humpolce,stejně to nemá žádnou logiku aby vesnice 7 km od města tam patřila,jděte raději k Želivu.

  1. Ačkoliv mám pochopení pro daný článek. Myslím si, že požadavek na rovnoprávnost je trochu mimo. Je to dle mého názoru stejné, jako kdyby chtěl být Humpolec financován na úrovni krajského města. Prostě existuje určitá hierachie přerozdělování peněz a s tou nikdo nic neudělá. Jinak za to, že je dneska ještě někdo vůbec ochoten udělat pro ostatní něco zadarmo, máte moje uznání, bohužel s ním asi v zimě sníh neprohrnete a trávník v létě neposečete.

   frrrr

  2. Ale ale milý autore! Proč hned odtrhávat místní části? Která by podle Vás pak přišla na řadu hned po Petrovicích? Jen aby za čas nenastala v Humpolci ta samá situace jako před časem v Jihlavě, kdy se začali lidé odstěhovávat z města do jiných vesnic nepatřících ke krajskému městu a díky jejich odlivu si město muselo začít “ nakupovat “ lidi odjinud, jen aby dosáhlo na peníze ze státního. To by pak byly místní části sakra dobré, že?

 2. plně souhlasím s článkem.
  Daně z nemovitostí jsou na úrovni Humpolce stejné a místní části žádnou výhodu nemají. Platí stejně jako obyvatel domku např. v ulici Sluníčkova či jinde.

  Varianta odtržení je dnes zákonem limitována na počet obyvatel. Takže je nereálná. Jedinou vyjímkou byly Horní Rápotice v polovině 90.tých let a mnozí pamětníci si pamatují jak se starostovi Kotnovi moc do osamostatnění nechtělo a Rápotice moc pustit nechtěl.

  Na druhou stranu však nutno poznamenat, že mnoho lidí z místních částí nemá chutě např. kandidovat v komunálních volbách a svoji místní část trochu propagovat a pokusit se proniknout do Zastupitelstva v Humpolci. Většinou je odradí fakt, že na posty zastupitelů zvoleni nebudou, protože lidé volí raději doktory, učitele a podnikatele. Obyvatel místní části je většinou méně známý člověk.

  Nové zastupitelstvo Humpolce by opravdu mělo vztah k místním částem trochu přehodnotit.

  1. Třeba by stačilo kdyby kandidáty místních částí bylo víc vidět a podpořili je lidi z Petrovic a podobně. Já bych jim hlas určitě dala!

   1. Mám informaci, že na kandidátce jedné z politických stran, které jdou do kom. voleb v Humpolci jsou dva obyvatelé Hněvkovic /největší místní část/ a jedna osoba z Plačkova. Bohužel obyvatelé Petrovic asi nebyli kontaktováni, či zájem neprojevili.

    Nevím, jak se k místním částem postaví další strany a hlavně jak vyberou ty nově vzniklé jako jsou VV a TOP 09

    1. Také si myslím že by se měli v Petrovicích více angažovat ve vztahu k zastupitelstvu v Humpolci – tedy pokud chtějí něco změnit. Jejich snahy o dění v obci si vážím, je vidět že se jim o Petrovice jedná. V článku je zmíněn aktiv – třeba ten aktiv ve směru k zastupitelstvu není zas tak aktivní, nevím, to musejí znát oni sami nejlépe. A třeba tento článek možné stojaté vody rozvíří …. Uvidíme časem. Držím Vám palce petrováci.

     1. To je všechno marnost nad marnost.Co zmůže samotný zastupitel proti pánum v radě?Nic,vůbec nic.Petrováci můžou jen platit daně a držet ústa.Pak si na ně možná občas vrchnost vzpomene až tudy pojede na dáču.

     2. Vsadím se, že někteří obyvatelé města ani neví, že Petrovice, Kletečná, či Hněvkovice jsou částmi města

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Den pro kapli sv. Anny

Út Čvc 20 , 2010
Po roce opět zamíří poutníci ke kapli sv. Anny u Pelhřimova, kde se v neděli 25. července uskuteční druhý Den pro kapli sv. Anny. Všichni, kterým není osud této památky lhostejný, se mohou těšit na výstavu fotografií Probuzení kaple sv. Anny, povídání Pavla Koubka o minulosti, současnosti a budoucnosti této […]

You May Like

Témata