Neutrácí za jídlo a nesnáší cizáky. Co by Humpolečák neudělal

15

Píšou o Humpolci: Nedělní oběd bez králíka si neumí představit, pořád sleduje, co dělají sousedi, a za svačinku odmítá utratit víc než deset korun. Maloměšťáků je v celé zemi spousta, ale v Humpolci je jich prý nejvíc. Ono žít ve městě, jehož název je synonymem pro neohrabané a hrubé chování, není jednoduché. Asi i proto Humpolečáci tráví víkendy zásadně na chatě nebo zahrádce a na radnici nechtějí žádnou změnu.


Celý článek nalzenete na serveru cestovani.idnes.cz na adrese: http://cestovani.idnes.cz/co-by-humpolecak-neudelal-0hx-/po-cesku.aspx?c=A150416_162117_po-cesku_tom

Čtěte dále:   Zlíňaci testují - restaurace hotelu U Jiřího

Axl

15 thoughts on “Neutrácí za jídlo a nesnáší cizáky. Co by Humpolečák neudělal

 1. Vážený pane Libore Budinský,
  mezi novináři jen těžko hledáme serióznost a snahu po podání pravdivé informace, takže určitě nejste výjimkou.
  Snažíte-li se mluvu Humpoláka (nikoliv Humpolečáka) obohatit o novotvary, pak se vám to daří. Ale když jste procestoval řadu evropských zemí a Asii, zkuste někdy slézt z té své jabloně a přijet i do míst v České republice. Odkazem na údajný zdroj myšlenek je mi líto, pokud jste si naběhl u zakomplexované kolegyně, popř. trpíte finanční nouzí, jež vás nutí vymýšlet věci od stolu. Kdybyste se k nám vydal, vezměte i toho králíka k nedělnímu obědu, ať nemusíme jen suchá jablka z hlíny.
  Mimochodem humpolácký ve smyslu neohrabaný je též výplod novinářské fantazie. Pravý význam je trvanlivý, houževnatý, odolný – v návaznosti na kvalitní sukno vyráběné v uplynulých pár stoletích. Humpolec ve smyslu český Manchester, to jste předpokládám nikdy neslyšel…
  JUDr. Jiří Rokoský

  1. Pozn. tentýž text jsem 27. 4. před 11.30 hodin elektronicky odeslal pisateli článku (prostřednictvím schránky autora) s uvedením svého e-mailu. Žádné reakce z jeho strany jsem se nedočkal.
   Jiří Rokoský

   1. Tak von si vydělal na králíka k nedělnímu vobědu a to mu stačí. Víc už nic psát ve svý seknici nemusí.

 2. Nevím, ale ze školy si pamatuji, že obyvatel Humpolce se nenazývá ani Humpolečák, ani Humpolák, ale Humpolčan…
  Co na to nějaký zdatný češtinář? Jak je to správně?

 3. Možná pan redaktor psal o Humpolci u Sušice a k článku přiřadil nesprávné fotografie. 🙂 Výrazy jako čekuláda, porculán a zemská jablka jsem v Humpolci nikdy neslyšela, a to už tu žiju 50 let. Slovo seknice používala moje teta, která celý svůj život strávila nedaleko Jičína.
  Co se týká sledování sousedů a závisti, tak to je celorepublikový fenomén, v tom rozhodně Humpolec nijak nevyniká. Sváču do 10 Kč dnes nikdo nekoupí a v návaznosti na poukázání humpolecké šetrnosti by stálo za to porovnat například plat pražského novináře a humpoleckého manipulanta. 😉

  Jinak jsem se ale nad článkem docela pobavila, je třeba to brát s nadsázkou a nerozčilovat se nad tím, že nás někdo vidí jinak než se vidíme my sami.

  1. No konečně zase nějaké kontroverzní téma:-)
   Třeba proti sobě postaví humpoláky a humpolečany:-) Dosti mne to pobavilo, ale musím říct, že mám dojem, že ten pán v Humpolci nikdy nebyl. Zmíněné výrazy jsem v Humpolci rovněž nikdy neslyšel. Ostatně králíííík se u nás řekne s dlouhým ííí, nikoliv pražsky králik (bo mame dost času..:-)). Jestli pán svačí jedno malé pivo a dva rohliky, pak se asi dostane na 20 + 10 Kč. Rovněž výpověď tajemné markéty svědčí o tom, že patrně žila někde ve slumu či zemljance na okraji Humpolce, já nic takového nepamatuju…:-) A co se týká závisti, tak snad jedině můžeme pánovi závidět schopnost a odvahu psát o něčem, co pravděpodobně ani neviděl.
   Ale celkově mě to moc pobavilo a aspoň nám někdo nastavil zrcadlo, jak praví klasik:-) Tož du si dať erteple (ale enem dvě, šetřit se mosí) a špehovať súsedku, či nepode na manikůůru!

   1. Je to vtipný článek, v redakci mají asi dobrý matroš a bohatou fantazii.
    Možná si autor přisedl ke stolu kde seděla nějaká parta dělníku z Asie (to je někde za řekou Moravou) a zaslechl tam nějakej blud

    Opravdu dobrý článek ale apríla je prvního dubna a teď táhne na květen

    1. Jestli nás někdo vidí jako maloměstské křupany, tak to tak zřejmě je a je to logické. Jenom ty detaily nemá pan novinář vychytané. Například králičí maso je pro nás celkem drahá a luxusní záležitost. Pokud tedy nebereme v potaz pár nadšenců mlaskajících nad vlastní produkcí. A jablka s bramborami si také nepleteme.
     Zase na rozdíl od těch velkoměstských světáků, umíme jezdit bez semaforů, neztrácíme se v lese a nevyhazujeme svoje psy z oken našich motorových popelnic.

     1. Neodvažuji se konstatovat,že jsem se článkem pana Budinského bavil.Mě jeho článek a vyjádření paní Markéty velmi urazilo a znechutilo.Proto se nebudu podrobněji vyjadřovat ke spoustě nejen nepřesností,ale doslova blábolů.Co musím zmínit je naprosto urážející oslovování obyvatel Humpolce.Nevím jestli jim někdo radil,nebo se rozhodli sami oslovovat-Humpolečák.Když už,tak Humpolečan.A také je zajímavé,že Markéta zdatná to novinářka a nechce být jmenována?Kam se poděl patriotismus a nebo aby mohla plácat takové nesmysly?Nepovažuji se za rodáka(v Humpolci jsem od roku1969),ale takto se vyjadřovat o Humpolečanech bych nedokázal.Miruna

   2. Rovněž se nemohu ztotožnit s mnohým, co autor prezentoval. Pouze k těm zemským jablkům. Asi jsme kdysi a někteří opravdu užívali (tak jako v jiných oblastech naší země) pro brambory název „erteple“, což je zkomolený název z německého erdapfel (zemské jablko?). Pokud se to však použije takto přeložené v textu, vypadá to minimálně podivně.

   1. „pomme de terre“ – „jablka země“ je francouzské označení pro brambory,
    „pomme d´orange“ zase pro pomeranč – to jsou ale humpoláci ti frantíci!z.k.

 4. Clanek neni autenticky. Je to slatanina. Bezny vystup z generatoru textu, ktery se v idnes uziva.

  Pokud by autor skutecne v Hu byl, nebo se alespon zajimal, tak urcite narazi na na slovo „lavicnik“ – a nejspis doted resi, co to vlastne je 😀

 5. Prispevek do diskuze z iDnes:
  Jezdim prakticky po cele republice a tabulky lakajici na menicko za 59 jsou k videni od Ase po Uherske Hradiste a od Plzne po Opavu, vcetne Prahyyyy. Pri cteni tohoto clanku jsem se citil jako celebrity o kterych Vy novinari pisete nepodlozene a neoverene sra..y, hlavne ze mate pisalci splneno. Nez neco podobneho napisete, sednete do lacinehu zluteho autobusu a prijedte se s vehlasnou anonymni novinarkou Marketou do Humpolce podivat. Myslim, ze Marketu mel asi jeji zlobivy stryc ukrytou kdesi v podzemnim bunkru ze zemskymi jablky a tryznil ji tam hladem a zizni neb nemel 10 kacek na gothaj. Nebylo to ovsem v Humpolci ani jeho prilehlem okoli, nebot ani jeden z Vami uvedenych vyrazu se tady nepouziva a neuzivaji ho ani moji rodice, kteri zde ziji o notnou davku let vice. Tak ze Vy v Prezeee si radeji v metru sednete az k voknu, litejte si za prirodou na Petrin a k obedu si jezte Argentinske steaky.

  Vse nej do mesice lasky preje hrdy Humpolak nikoli Humpolecan, jak ve svem clanku take pisete.

  A s Vami pane Budinsky se rozloucim slovy Jary Cimermana: Nepiste mi a pokud mozno nepiste vubec……

  Michal Marek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zápisy

Út Dub 28 , 2015
– ze schůze finančního výboru ze dne 22.4.2015 a z – z 2. zasedání kontrolního výboru ZM ze dne 22.4.2015 Čtěte dále:   V Humpolci se rozloučili létem bramborovou dokopnou

You May Like

Témata