O rozhledně by se mělo rozhodnout během několika týdnů

7

Anketa, od které si městský úřad v Humpolci sliboval poradní hlas ve věci zřízení rozhledny na Orlíku, skončila „plichtou“. Zastánci i odpůrci vybudování rozhledny z věže na hradě Orlíku měli v anketách po polovině hlasů. Humpolecká radnice tak stojí na samém začátku – lidé jí s rozhodnutím nepomohli.

Svůj hlas v celkem třech anketách odevzdalo 1 548 lidí. Pro vybudování rozhledny s dostavbou věže hlasovalo 649 lidí, 220 bylo pro zřízení rozhledny bez dostavby, proti rozhledně na Orlíku se vyjádřilo 679 hlasujících.


Na výsledky hlasování radnice hodně spoléhala. Pokud by výrazně zvítězili příznivci rozhledny, chtělo město okamžitě začít rozhovory s památkáři a veškerá jednání ke zřízení rozhledny směřovat. Místo toho ale přešlapuje na místě a neví, jak dál. Nezastírá při tom, že velkou váhu bude mít i názor společnosti Castrum, která hrad spravuje. Valná část členů společnosti se vyjádřila proti vybudování rozhledny a zejména proti dostavění „vykousnuté“ věže hradu, na níž by měla být umístěna vyhlídka.


Radnice se nyní také začala zaobírat myšlenkou, na kterou ji přivedly názory v internetových diskusích. Jedním z podnětných námětů bylo postavit rozhlednu zcela od základů na opačné straně města – na Havlově kopci nad Hněvkovicemi. Kopec měří 634 metrů a má výborné rozhledové parametry do všech stran. Na druhou stranu Orlík, ze kterého by sice kvůli zalesnění nebylo vidět na východ, má své zázemí, které by mohlo být využito. Navíc zřízení rozhledny zde by si vyžádalo pravděpodobně nejnižší náklady. V neposlední řadě by středověká zřícenina hradu získala nové jméno a nalákala by další turisty.


Zda bude na Orlíku rozhledna či nikoli, by se mělo rozhodnout v nejbližších týdnech. Do té doby se uskuteční jednání představitelů města s památkáři, které případné zřízení rozhledny potvrdí.


(Zdroj: MF Dnes)


 

myska

7 thoughts on “O rozhledně by se mělo rozhodnout během několika týdnů

  1. jednoznačně jsem pro rozhlednu mimo hrad Orlík.Pokud by došlo k těžbě lesa,aby byl hrad pořádně vidět,budou tam i návštěvníci více chodit.
    Havlův kopec je neprávem opomíjen ve všech bedekrech o Humpolci…Je čas to napravit a nebát se investovat….Humpolec jsou i jeho místní části,propagujme je trochu více…

    1. Přesně tak. Každý kdo vyleze na Havlův kopec, může potvrdit, že je z něj opravdu vidět daleko. Za úvahu by stál i kopec Krásná vyhlídka (662 m), ale ten je kompletně zalesněný a kromě opravdu mizerné lesní cesty na něj nic nevede. Na Havlově kopci už přitom stojí BTSka mobilního operátora, třeba by bylo možné fungovat v zájemné symbioze. Jirka K.

  2. Věřím,že nakonec zvítězí varianta dostavby věže s rozhlednou na Orlíku.Pro rozvoj turistického ruchu a další zviditelnění Humpolce i samotného hradu je to v podstatě do budoucna jedině možné řešení.Na Havlově kopci by to byla jen a jen ztrátová investice,nic tam není a nikdy nebude.

    1. ono se hlavně nechce propagovat jiná,než zavedená místa.Havlův kopec je opravdu neprávem zapomenutá dominanta okolí Humpolce.A je to smutné.Skalním obyvatelům Humpolce zkrátka místní části nevoní.Proto ten odpor vůči možnému umístění rozhledny.Ale propagovat jde jak Orlík,tak Havlák.Komunikace je ke kopci už dávno,není kvalitní,ale turisté se tam dostanou.Autem se také dá dojet blízko.Orlík je také „jenom“ zřícenina.Dokud se kompletně neodlesní tak rozhledna tam významu také mnoho mít nebude…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Majáles 2008 - program

Út Bře 25 , 2008
Městské kulturní a informační středisko ve spolupráci s Městem Humpolec pořádá 7.května 2008 9.ročník studentského Majálesu.

Témata