Ohlédnutí. Vzpomínka na okresní spartakiádu v Pelhřimově v roce 1975

25

Hluboce jímavé bylo cvičení rodičů s dětmi, které přímo pohybem vyjadřovalo lásku rodičů k dítěti. Tolik jsme tleskali i tomu nejmenšímu capartovi, který zabloudil a netrefil k mamince do květinové růžice. Musela mu vyběhnou naproti. Však těch maminek tu bylo tolik, jak má takový malinký človíček najít honem tu pravou a jedinou svou?

Spartakiáda v Pelhřimově

Okresní spartakiáda – přehlídka mládí – krásy – síly

Vítáme v Pelhřimově cvičence, cvičitele a hosty okresní spartakiády z družebního okresu Dolný Kubín a z okresů Tábor a Jindřichův Hradec.

Významnou politickou a společenskou a společenskou událostí naší republiky v rámci oslav 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou byla Československá spartakiáda 1975.

Spontánní zapojení do oslav

Na její dlouhodobé přípravě se podílely všechny společenské organizace a státní orgány okresu. Nejvýznačnější měrou se zapojily školy okresu a v nich učitelé tělesné výchovy. Spolu se cvičiteli a cvičitelkami z tělovýchovných jednot věnovali mnoho času, aby cvičení bylo zvládnuto co nejlépe, ať již se jedná o cvičence, cvičitele, organizátory, kuchařky školních i závodních stravoven, pomoc národních výborů, závodů i dopravy ČSAD, zdravotníků, hudebníků, národní bezpečnosti a ostatních. Celá naše tělovýchova, kolektivy i jednotlivci se radostně a spontánně zapojili do oslav a dále vystupňovali společenskou, sportovní a budovatelskou aktivitu. Zajištění tak veliké slavnosti jako je spartakiáda, která nás proslavila na celém světě, předpokládá obrovské nadšení a obětování.

Ohlédnutí. Vzpomínka na okresní spartakiádu v Pelhřimově v roce 1975
Ohlédnutí. Vzpomínka na okresní spartakiádu v Pelhřimově v roce 1975

Účast hostů z družebního okresu a cvičenců z Tábora a Jindřichova Hradce

Spartakiáda v Pelhřimově se zúčastnilo více než dvě stě našich milých hostů z družebního okresu Dolní Kubín, stovky cvičenců z Tábora a Jindřichova Hradce. Okresní město se na přivítání cvičenců i hostů připravilo velmi pečlivě.

Okresní spartakiáda je výrazem třiceti roků svobodného člověka, který přinesl též nebývalé podmínky pro rozvoj celého tělovýchovného hnutí. Sjednocením tělesné výchovy se naplnily tužby minulých generací pro její uplatnění jako důležitého prostředku výchovy socialistického člověka. Pod vedením Komunistické strany Československa, za podpory státu, odborové a mládežnické organizace se vytvořily u nás pevné základy socialistického systému tělesné výchovy.

Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

Celý článek a fotky si můžete prohlédnout a přečíst zde: https://pelhrimovsky.denik.cz/ctenar-reporter/ohlednuti-vzpominka-na-okresni-spartakiadu-v-pelhrimove-v-roce-1975-20210418.html

Axl

25 thoughts on “Ohlédnutí. Vzpomínka na okresní spartakiádu v Pelhřimově v roce 1975

 1. Pamatuji spartakiády 1980 a 1985. Nádherné akce a krása pohybu. Chci poznamenat, že mě nikdo nenutil na nich cvičit, vše na zásadě dobrovolnosti. Bohužel popřevratový systém zlikvidoval i to co bylo dobré a mohlo v nějaké pozměněné podobě fungovat dál. Nejen spartakiády.

   1. zdroj wikipedie 😀 a hlavně počítám, že Vy jste to zažil…. zřejmě také disident jako starosta?

    1. Nejsem disident. Jsem člověk, který přestal říkat „souško čitelko“ v polovině první třídy, tzn. jsem dost starý na to, abych si pamatoval přitroublé prvomájové průvody, lampiónové průvody povinně končící u rudoarmějců na hřbitově, fronty na ovoce, poloprázdné regály na Stromovce, několikadenní/ noční fronty na televize před elektrou, návštěvy u dědy v kotelně v Suknu 05, otce na stavbách „Z“ a jiné „dobrovolné“ výdobytky socialismu. Děkuji, nechci.

     frrrr

     1. Ano i to bylo součástí starého systému. A když vzpomínáte akce Z. Ano lidé si na nich stavěli různé objekty, které mnohé po převratu někdo privatizoval. I v Humpolci takových máme pár.

      Kdo nechtěl tak na první máj nemusel. Děti z vesnic určitě nechodili. A ve věku, který uvádíte toho zas tak pamatovat nemůžete.

     2. v šesti letech stát frontu na tv… to už jste si kupoval svou? za dědou už byste dnes např. do Valea asi nemohl…

     3. Ne. Neměl mne kdo hlídat, tzn. stál jsem ve frontě také, nebo si mě tam předávali. Souvislost s Valeem trochu nechápu.

      frrrr

 2. Martine,tyhle věty kdyby si přečetl tvůj děda,tak by tě ohnul přes koleno a zřídil ti zadek tak,že by si si několik dní nesedl.Znal jsem je oba dva.

 3. Mnoo tak dneska ma ,kazdy jine moznosti jak se aktivne zabavit. Spartakiada rozhodne nepatri k pocinani, na ktere bych rad vzpominal. Pred ocima mam jen rev soudruha ucitele a smrad potu, kdy jsme se po sobe museli valet jak buzny. Odporne.

 4. V 84 jsem taky cvičil, trénovalo se s papírovýma kruhama a na ostro se šlo se žlutýma z plastu.
  To statní taky pamatuju, ty fronty na TV, stanování u mototechny. Jenže třeba jAWA 350 stála 8400 Kč, takže si ji mohl koupit každý kluk za pár výplat. Já jsem samozřejmě nevydržel šetřit a tak jsem si koupil Čezetu 175 za 4700. Pamatuju si to jako dnes. Před mototechnou se stála 3 dny fronta na simsony, přišlo jich 6 a 2 čezety. Bez fronty jsem si vzal červenou A jeden rybář si vzal tu oranžovou. Doba byla jaká byla, našlo se i mnoho kladů, jako dostupné bydlení pro mladé rodiny, novomanželské nevratné půjčky…

 5. I dnes si můžeš koupit nové moto za pár výplat a výběr je neporovnatelný. Samozřejmě záleží na výši výplaty.

  Někde kolem roku 82 jsem dostal Simsona Enduro 50. Byl první v Humpolci, stříbrná metla a stál 6.500,-.
  S Mustangem nesrovnatelný jak jízdní vlastnosti, tak zájem bab 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jarní výlety k rodným domům slavných. Na Vysočině jich stojí celá řada

Út Dub 20 , 2021
Přestože ještě pandemie omezuje turistický ruch, cestovat mezi okresy i kraji už je možné. A jaro je vhodná příležitost k naplánování si výletů třeba k rodným domům našich známých umělců, vynálezců, sportovců i dalších významných postav historie. Z Vysočiny pochází celá řada významných osobností. Čtěte dále:   Béčko Velkého Meziříčí […]
Rodný dům Karla Havlíčka Borovského stojí v Havlíčkově Borové.

You May Like

Témata