Tradice saunování má namále, Humpolec se za ni nepostavil

24

Čtyřicet tisíc korun nepatří optikou tvůrců rozpočtu jedenáctitisícového města k nepřehlédnutelným sumám. Humpoleckým zastupitelům se podařilo tentýž obnos ušetřit. Město ale na oplátku s největší pravděpodobností přijde o saunu, jedno z nejstarších zařízení svého druhu v zemi.

Provozovatel Lukáš Loskot se poté, co zastupitelé smetli ze stolu jeho žádost o dorovnání dotace na každoročně přiznávaných osmdesát tisíc korun, zmohl jen na smutné konstatování. „Sauna tady tímto končí. Její provoz je ztrátový, bez příspěvku nejsme schopni dále fungovat,“ uvedl Loskot.


Představitelé města odůvodnili seškrtání příspěvku na polovinu povinností šetřit. „Příprava letošního rozpočtu byla náročná. Návrh jsme předělávali čtyřikrát, měli jsme k němu tři pracovní zasedání. A příspěvky jsme snížili všem,“ sdělil místostarosta Tomáš Křišťan.


Šetření jen někde


Provozovatel sanuy se ale s tímto vysvětlením nehodlá smířit. „Jasně, šetřit se musí. Jak je ale možné, že ti samí zastupitelé v ten samý den přiklepli fotbalistům více než dvě stě tisíc korun na dokončení altánku, který poslouží leda tak ke grilování kuřat a pití piva. Tohle prostě nechápu,“ pravil rozhořčeně majitel sauny, který si celkově nebral servítky.


„Když už zastupitelé o něčem rozhodují, alespoň by si mohli zjistit fakta předtím, než někoho z něčeho nařknou,“ doplnil Loskot. Mínil tím zejména vyhrocenou debatu ohledně údajně zkráceného provozu sauny, na kterou upozorňovali zástupci finančního výboru. Ta ve skutečnosti nepřišla o jedinou hodinu, jenom se změnila podoba otevírací doby.


Rozhodnutí zastupitelů není po vůli ani milovníkům saunování. „Město dává peníze na kdejakou pitomost, a saunu nechá padnout. To mi hlava nebere,“ pravil šestatřicetiletý Roman Hamajda, který patří k zatvrzelým vyznavačům této kratochvíle.


„Zrovna humpolecký venkovní bazének neměl chybu. Vlézt si v zimě do ledové vody nebo se vyválet ve sněhu, co víc si může saunař přát,“ dodal Hamajda.

Čtěte dále:   Plánovaný obchvat Humpolce čeká revize kvůli územnímu plánu

Humpolecká sauna fungovala dlouhá léta víceméně neoficiálně, nájemník dostával od města peníze na uhlí. Lukáš Loskot se stará o saunu pátým rokem. Žhavým zájemcem o ni byl původně karlovarský hokejista a humpolecký rodák Marek Melenovský, od svého záměru ale ustoupil.


Pára je všechno, jenom ne zlatý důl


Dům nakonec odkoupil právě Loskot, gentlemanskou ústní dohodou se zavázal provozovat saunu nejméně pět let. Zastaralé zařízení nechal opravit, vybavil jej novými věcmi.


První rok žádný příspěvek od města nedostal, poté o dotaci zažádal a byl pokaždé úspěšný. Letos však padla kosa na kámen. „Veřejná sauna nemůže být výdělečný podnik. Nemůžeme ji nahřát jen na určitou hodinu. Topit musíme po celý den. A energie i voda jsou hrozně drahé,“ poznamenal Loskot, podle něhož stojí měsíční provoz sauny mezi dvaceti až třiceti tisíci korun.


Za normálních okolností by se začalo znovu topit v říjnu. Nyní všechno nasvědčuje tomu, že se sauna promění ve skladiště a humpoleckým vyznavačům tohoto způsobu utužování kondice nezbyde, než vydat se s osuškou v batohu do Pelhřimova či Havlíčkova Brodu.


„Páru“ sice mají i v hotelu u koupaliště, ta však veřejnou saunou v pravém slova smyslu není. „Slíbit nic nemohu, ale pokusíme se to ještě nějak zachránit. Přece jenom, pokud se tu sauna jednou zruší, nikdo už to zpátky nevrátí. A to by byla škoda,“ uzavřel humpolecký místostarosta Tomáš Křišťan.


Převzato z Pelhřimovského deníku: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20100723_sauna_humpolec.html

myska

24 thoughts on “Tradice saunování má namále, Humpolec se za ni nepostavil

  1. Od pana Loskota to nebylo smutné, nýbrž velmi veselé konstatování. Není pravda, že zastupitelé nechtěli poskytnout dotaci. Finanční výbor doporučil změnit způsob dotování (bylo poměrně dost stížností na kvalitu a otvírací dobu, důsledkem toho ubývalo saunařů). Místo plošné částky poskytovat dotaci tzv. za vstupenku, o čemž pan Loskot nechtěl ani slyšet. To by pro něho bylo více motivující (celková dotace při velkém množství saunařů by mohla klidně být i vyšší) a hlavně transparentní. Už se rýsoval kompromis, a to že na zbytek roku by dostal onu chybějící částku 40 000,- a do konce roku by se vypracoval nový způsob dotování. To jak se pan Loskot dále vyjadřoval pouze popudilo několik zastupitelů, kteří tento kompromis zablokovali a trvali na novém způsobu dotace už letos. Načež pan Loskot okamžitě odešel a skutečně na něm nebylo vidět, že by chtěl tu svoji „milovanou“ saunu udržet.

    1. Souhlasím, podmínka pro pana Loskota při koupi objektu zněla – provozování sauny po dobu 5 let. A jak je vidno – majitel se rozhodl, že ani o chvíli déle… (otevírací hodiny, údržba sauny atp. tomu nasvědčují už drahných pár měsíců – jedna sprcha pro 15 saunařů opravdu není nic moc).
      Pohádku „O hodném panu Loskotovi a zlém Městu“ by něco co si říká noviny nemělo vůbec publikovat.

      1. Loskot je Loskot. Kdo ho zná, ví, že se není vůbec čemu divit, jak to se saunou nakonec dopadlo. A zamítnutí dotace schvaluji. Doufám, že i v obdobných případech se bude postupovat v budoucnu stejně.

        1. On pan Loskot se zapomněl veřejnosti pochlubit s tím, že je mu zřejmě líto jako fyzické osobě platit daně 1/3 do rozpočtu Města Humpolec a radši svoji firmu přesunul do Prahy 4 a odvádí daně tam, ale příspěvek na stále hůře provozovanou saunu chce z rozpočtu Humpolce. Dále se zapomněl pochlubit tím, že absolutně nedodržuje zákony a když se zastupitelé chtěli přesvědčit, kdo že to vlastně tu saunu provozuje, tak nenašli jediné označení provozovny se jménem provozovatele a „ičem“ na budově ani u vstupu, tak jak to nařizuje zákon. Při pátrání po provozovateli na prodávaných vstupenkách se zastupitelé pouze dočetli název SAUNA KARAMBA, ale opět ani zmínka o tom, komu návštěvníci platí vstupné – opět porušení zákona, neboť vstupenka je účetním dokladem. Na přímý dotaz na zastupitelstvu pan Loskot tvrdil, že slečna, která je v sauně mu pouze zdarma pomáhá a nemá ji pronajatou a informace o pronájmu se prý nezakládá na pravdě ?? Jinak přímo na jednání si někteří zastupitelé ( saunaři ) posteskli, že sauna zdaleka nefunguje jak by měla – nepořádek, nefunkční sprchy atd, takže někteří občané již radši jezdí za saunováním do okolních měst. Dále pan Loskot tvrdil, jak je nutné saunu udržet pro širokou veřejnost, ale z jím vykázaných tržeb vyplynulo, že návštěvnost je cca pouhých 25 lidí za týden, takže se nabízí otázka, zda je sauna tak málo využívána a potom asi nemá cenu do ní investovat veřejné peníze, a nebo je nějaký problém jinde&. . Nabídku na dotaci vstupenek, které budou označeny a evidovány Městem Humpolec pan Loskot na jednání odmítl s tím, že chce pouze přímé peníze.
          Těch zjištění bylo ještě více a vůbec není pravdou, jak se psalo v článku v Deníku, že zastupitelé neměli „páru“ o tom, o čem rozhodují.
          Naopak někteří zastupitelé se této kauze věnovali hodně důkladně a zúčastnili se i dalších jednání ještě před zastupitelstvem, takže informací bylo opravdu dost. Chování pana Loskota na zastupitelstvu se nedá označit za úplně slušné a hlavně korektní, a většina zastupitelů z toho nabyla dojmu, že pan Loskot chtěl saunu zavřít již před tím a toto byla jen záminka, aby vina nepadla na něho. I tyto informace mezi členy zastupitelstva prosákly už před jednáním od lidí z okolí p. Loskota.
          Za této situace by bylo velmi nestandartní poskytnout veřejné peníze neprůhledně fungujícímu subjektu, který nechce hrát čistou hru a evidovat vstupenky včetně výnosů a nákladů – toto běžně musí dělat např. dopravci a další firmy pokud chtějí jakékoli dotace na provoz z veřejných peněz. Jak vidno, pan Loskot zdaleka nemá právo být v pozici ukřivděného, jak ho v Deníku vyobrazil novinář pan Vítů. Naopak novinář, než napíše do článku nějaká fakta, tak by si je měl ověřit i z druhé strany a nepsat tendenčně pro jednoho účastníka problému.
          Přirovnání v článku k příspěvku na altán na fotbale je mimo mísu, protože zde je třeba podotknout, že fotbalisté žádné peníze nedostali a zastupitelstvo pouze rozhodlo, že pokud již postavený altán zdarma převedou městu do majetku, tak město poté zaplatí zbývající peníze, ale již za svůj nabytý majetek a Město Humpolec bude také tím, kdo bude v budoucnu tento majetek komerčně pronajímat, takže již nepůjde o příspěvek, ale o investici do majetku města.

          1. Nejen, že je toto pěkně napsané, ale ono je to i stoprocentní pravda. A vůbec mi nevadí, že není příspěvek podepsán. Není důležité, kdo píše, důležité je, co píše, pane Honzo Cihláři. Vy jste pro jistotu nenapsal nic. A přitom je evidentní, že příspěvek pana Myšky je psán z pozice mluvčího pana Loskota a ne zdravého rozumu. Nevím, zda pan Myška a další zastánci vyžírání městské pokladny podnikají, ale z jejich vyjádření vyplývá, že ne. A nebo dostávají také dotace z města, aby se mohli flákat. Nebo si myslíte, že všichni podnikatelé v Humpolci dostávají od města dotace, když se jim nechce pořádně pracovat a jejich firma prodělává? Je veřejným tajemstvím, že pan Loskot získal celý objekt sauny a současné restaurace Karamba podvodem a pouze proto, že je v přízni pana starosty. Proto dosud dostával i dotace a bylo mu jedno, zda provoz návštěvníky uspokojuje nebo ne a zda tam tedy někdo vůbec chodí nebo ne. Svinstva, jakým je celé podnikání pana Loskota v Humpolci, by měla být na takovýchto nezávislých serverech, jako je Humpolák, pranýřována a ne obhajována. A vůbec to není o tom, zda sauna v Humpolci bude či ne. Je to o rovném a férovém podnikatelském a občanském prostředí. Je-li v Humpolci o saunování skutečný zájem, jistě se velmi rychle najde někdo, kdo saunu v Humpolci udělá a nebude přitom vyžírat městskou pokladnu. Kdo chce podnikat, ať podniká. Ale za své, ne z našich daní. Bedřich Kabáček

          2. A to není vše. Loskot teď restauraci Karamba celkem draze pronajímá.

          3. Tak to je drzost nejvetsiho kalibru, dovolit si pronajmout vlastni objekt a chtit za to i penize… Neuveritelne, 20 let a porad to maji zazrane v hlave.

          4. Pan Myška není pán, ale paní – to za prvé.
            Za druhé: paní Myška není mluvčím pana Loskota, ani ho nezná a je jí úplně u hýždí, co pan Loskot dělá či nedělá. Rozhodně nemá zapotřebí nějaké jeho konání obhajovat, protože by jí to bylo konkrétně k ho*nu.
            Za třetí: článek je převzatý z Pelhřimovského deníku (což je pod článkem tučně uvedeno), autorem je Michal Vítů, takže svoje otázky ohledně vyžírání městské pokladny a flákání se za dotace adresujte přímo jemu. Na webu deníku najdte e-mailovou adresu autora.
            Děkuji za pochopení.

          5. Za prvé: omlouvám se za změnu pohlaví, nebyl to úmysl, pouze neznalost.
            Za druhé: u tak častého přispěvatele, jakým paní Myška je, bych očekával, že jí nebude „úplně u hýždí“, co pan Loskot dělá či nedělá. Jinak by ani na podobný článek neupozorňovala. Pokud na tento server umístí článek převzatý bez jakéhokoli svého komentáře, není důvod si nemyslet, že s jeho zněním v plném rozsahu souhlasí.
            Za třetí: autorovi článku svůj názor na agitaci ve prospěch lumpáren pana Loskota vyjádřím, domnívám se však, že jej bude zajímat stejně nicotně, jako představitele města Humpolce.
            Za čtvrté: díky za prostor se vyjádřit bez škrtů.
            Kabáček

          6. Pokud na tento server umístím nějaký článek bez jakéhokoli svého komentáře, nemusí to nutně znamenat, že s jeho zněním souhlasím. Řečeno slovy Ludvíka Vaculíka: Ve svém věku si dovoluji míti názor, že nemusím mít na všechno názor.

          7. Závist a rudý prapor před očima. Na jedné straně tvrdíte, že se majitel chce „flákat“ za obecní peníze, na druhé, že mu vyhovuje nepřidělění dotací (schyzofrenie). Nevýdělěčné jsou i sporty, kulturní spolky, školky ap., takže je necháme zrušit (jakého příbuzného mají fotbalisté na městě)? Jste ubohá nula, která umí pouze závidět a není schopná si ani zjistit fakta, takže se veřejně ke své hlouposti hlásí i na netu.
            Petr Vítek

          8. Daně městu platí občané a přístup k pergole je pouze pro fotbalisty. Navíc způsob, jakým proběhlo financování, navíc ne poprvé, byl jednoznačně na zamítnutí podpory. Takže buďte objektivní a nekopejte pouze za jedno mužstvo.

          9. A co takhle si zjistit, jestli vůbec nějaké daně odvádí?

      2. Když někdo neumí počítat do 4, měl by spíše navštěvovat ZŠ, než se vyjadřovat na veřejnosti.

  2. Myslím si, že větší ranou pro Humpolec je plánované zrušení autobusového nádraží a přesunutí ho kamsi do pryč, než nějaká sauna.
    Nádraží se týká takřka všech obyvatel města + místních částí. sauna pár příznivců této činnosti

      1. Pokud se svoje uslintané komentáře bojíte podepast, radši je nepište. Protože to pak člověku nablívá. Hrdinové.
        Honza Cihlář

        1. Vážený pane Cihláři nevím co tím myslíte, ale většina napsaného je pravda. Jsem z jedním, kdo do sauny leta chodí a mohu jen konstatovat, že za provozu pana Loskota sauna byla vedena tím nejhorším způsoben za celou dobu sauny. Ano, ve smlouvě když pan Loskot saunu, plus pozemek kupoval za směšných 22tisíc korun, bohužel byl dodatek provozování sauny na 5 let a konec. To pan Loskot dodržel. Kdo říká, že pan Melenovský, který měl také zájem o koupi sauny a že odstoupil, to není pravda, protože pan Melenovský, který nabídl za saunu 500tisíc, bohužel neuspěl. No proč? Neměl na MÚ žádného tchána.

          1. Jste lhář a všichni to vědí. Navíc je saunařům jasné, o koho jde. Jinak pro ty, co saunu opravdu navštěvovali je úplně jedno, kdo jí provozuje, problém je, že už jí nikdo nepostaví, protože to je opravdu nevýdělěčný podnik.

          2. Když někdo pomlouvá za zády a bez odvahy se podepsat, prostě to znamená že je o minimálně dva kroky zpět za tím koho pomlouvá. Takže z hořkejch zaprděnců si nikdo normální nic dělat nebude.)
            H.C

    1. Kolik lidi v Humpolci pouziva autobus, nemluve autobusove nadrazi? Pritom staci tak malo, dojit se tam podivat a prestat placat nesmysly na forech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Test infocenter: Humpolec uspěl, Želiv zklamal

Ne Čvc 25 , 2010
Redaktor MF DNES se rozhodl zjistit, jak kvalitní služby nabízejí informační střediska, jejichž činnost je financována městy. Převlékl se za turistu a za cíl si vybral Humpolec, Želiv a Pelhřimov. Čtěte dále:   Kardinál Dominik Duka vysvětil zvláštní kapli v polích u Humpolce

You May Like

Témata