Oslavy 100 let výročí republiky

11

28.10.2018, Humpolec

Před sto lety byla stejná zima jako letos. A přesto, stejně tak jako před sto lety, i tentokrat bylo náměstí v Humpolci plné lidí. Všichni jsme slavili 100 let výročí republiky. Na Zichpili byla odhalena pamětní deska humpoleckému rodákovi, sochaři Čeňku Vosmíkovi, děti ze souboru Křišťálek trefně repertoárem vystihly počasí, když zazpívaly písničku "Prší prší, jen se leje" a poté starosta Hornek, úřadující v Humpolci v roce 1918 (v podání Zdeňka Augusty, člena Divadelního souboru Jindřicha Honzla) slavnostně odhalil pamětní desku. Pak se průvod v čele s koňským spřežením a kočárem a se všemi zúčastněnými vydal směrem k náměstí, kde oslavy pokračovaly. Městský strážník František Kříž (v podání Michala Dlouhého, člena DSJH) vybubnoval republiku a vystoupil dětský pěvecký sbor Křišťálek, Pěvecký sbor Čech a Lech, pěvecké sdružení Tucet a Dechový orchestr ZUŠ Gustava Mahlera.

Na fotky se podívejte zde

Petr

11 thoughts on “Oslavy 100 let výročí republiky

 1. Jediná chybička se vloudila, v Humpolci byl nový stát vybubnován až 29. října. Jinak podle mého soukromého názoru to byla absolutní pitomost, císařství nemělo být nikdy zrušeno ! Kéž by u nás opět vznikla monarchie, nejlépe na půdorisu V4 + Rakousko a Slovinsko. To by bylo to nejlepší po 100 letech těch ubohých republik !!

  1. Smutek vyjadřuji nad tím, jak někteří obyvatelé si přejí monarchii a ještě s Rakušákem v čele. Opravdu smutné,muži října 1918 by plakali…

   1. Je pravda, že lidé do 20 století vetšinou žili ve vesnicích vůbec a vůbec neřešili nějakou národnost. Buď byl člověk dobrý nebo špatný. Po první světové válce už byly vesnice rozhádané. Vše díky politice a je smutné, že vše přetrvává až do dnešní doby. Oni jsou hrozně malé hranice mezi vlastencem a nacionalistou (nacistou) zvláště v malém státě…

  2. S Vaším názorem skoro 100% souhlasím.
   Jen je třeba žít ve světě, kde podle pravidla „historii určují vítězové“ platí většinový pohled na monarchii formovaný právě „muži října 1918“ a ten je velmi, velmi zkreslený a tendenční. A chtít v dnešní tl;dr době po mase lidí, aby si něco přečetli a zformovali si vlastní názor je nereálné, bohužel.

     1. Zní to náckovsky ? Fuj to nee . Myšlenka je prostá. A to, zda by nám
      jako spolkové zemi Německa nebylo lépe. Čistě v teoretické rovině.

     2. Ekonomicky tou patnáctou zemí už dávno jsme. Jsme na Německu závislí kam se podíváš

     3. To ano, myšlena ale byla životní úroveň, mezilidské vztahy, fungování státní aparátu, úroveň zdravotnictví, služeb a tak.
      To že jsme lacinou východní montovnou je ale realita, souhlasím.

     4. Budete se divit, ale např. zdravotnictví je u nás všeobecně na vyšší úrovni….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Přijďte vysadit novou alej ovocných stromů u Mladých Bříšť

St Říj 31 , 2018
Podél polní cesty nedaleko Mladých Bříšť u Humpolce vznikne nová alej ovocných stromů nejen jako příspěvek k oslavám sto let republiky, ale především na podporu rozmanitosti krajiny.

You May Like

Témata