Ovlivní finanční krize cenu nemovitostí v ČR ? Výhled v kraji Vysočina.

4

V poslední době jsou ve všech pádech skloňována slova finanční krize. Prakticky všichni odborníci se shodují, že se dá předpokládat zpomalení hospodářského růstu, zvýšení počtu nezaměstnaných a další negativní jevy v národním hospodářství. Jaký vliv však tyto trendy budu mít na cenu našich nemovitostí ?

 

Lze očekávat poměrně silný tlak na snižování cen způsobený sníženou koupěschopností,tedy menším množstvím finančních prostředků, které mají jednotlivé subjekty, ať už firmy nebo domácnosti, k dispozici. Pokud nejsou finance dostupné, k nákupu nemovitosti nemusí vůbec dojít nebo za nižší cenu než v minulosti. K tomuto posunu přispívá i nižší ochota bank poskytovat úvěry, hypotéky atd.

Dalším, hlavně lokálním, faktorem je omezení výroby nebo propouštění v regionech, které byly závislé stran zaměstnanosti na jednom či několika málo velkých podnicích. Tyto podniky, příkladem mohou být sklárny nebo dodavatelé pro automobilky, plánují anebo již uskutečňují propouštění zaměstnanců. I když je v ČR mobilita pracovní síly poměrně nízká, část pracovníků odchází za prací do jiného regionu. Přitom jsou na realitní trh nabízeny jejich nemovitosti s požadavkem relativně rychlého prodeje a s tím spojenou nižší cenou. Může se množit i prodej nemovitostí v podstatě vynucený tíživou sociální situací majitele nemovitosti.

Na druhé straně jsou však i faktory, které padající ceny mohou zpomalit snad i zastavit.

Oproti minulým letem skokově vyšší inflace vede svým vlivem i ke zvyšování ceny nemovitostí, i když samotná vysoká inflace sama příliš pozitivním jevem není. Dále může zafungovat fakt, že nemovitosti obecně patří k nejjistějším investicím. Sice mohou dočasně ztratit část svojí tržní ceny například vinou „splasklé bubliny“ na realitním trhu, její pokles však bývá výrazně menší než například u akcií. Dlouhodobí investoři tak svým nákupem mohou být dalším faktorem, který přispěje k zabrždění pádu cen nemovitostí. Zejména u svým charakterem nebo lokalitou výjimečných nemovitostí naopak lze očekávat zvýšení cen dané nemovitosti, jak tomu bylo pravidelně v minulých letech.

Čtěte dále:   Pelhřimov na vánoční stromek čeká. Humpolec už ho má, podívejte se

Faktorů, které ovlivňují vývoj na realitním trhu, je mnoho.

Pokud bychom měli vyslovit prognózu ,pak v nadcházejícím období lze předpokládat stagnaci cen nebo mírný pokles, ale s výraznější fluktuací cen v některých regionech.

Pokud nejste v denním styku s realitním trhem, může pro Vás být obtížné sledovat jeho pohyb. Pro určení ceny nemovitostí pak můžete využít zpoplatněných služeb odhadce nebo realitní kanceláře. Alternativou může být bezplatná služba ocenění nemovitostí přes internet – www.odhadonline.cz . Jedná se zcela novou službu, která umožní klientovi bez nutnosti poskytnutí jakýchkoli osobních údajů zaslat ze stránek portálu odhad své nemovitosti k vyřízení. Služba je díky svému financování prostřednictvím reklamy zcela bezplatná. Seriosnost služeb na www.odhadonline.cz a její odborné kvality zabezpečuje spolupráce se zkušenými soudními odhadci. Takto získaná orientační cena může pomoci při rozhodnutí o nakládání s nemovitostí a dalších s tím spojených finančních otázkách.

Michal Málek

Za server www. odhadonline.cz

Axl

4 thoughts on “Ovlivní finanční krize cenu nemovitostí v ČR ? Výhled v kraji Vysočina.

  1. Oproti minulým letem skokově vyšší inflace vede svým vlivem i ke zvyšování ceny nemovitostí, i když samotná vysoká inflace sama příliš pozitivním jevem není.

    Tak toto souvětí nechápu….

    1. nemovitosti jsou u nás drahé už dost. Krize nekrize. Co se týká Humpolce tak mladí mají problémy,i když se staví stále něco.

    1. S tím musím naprosto souhlasit. Vinu mají média. Pokud by se o krizi tolik nepsalo, lidé by se chovali standardně, neomezovali by výdaje, banky by obezřetněji půjčovaly peníze a ekonomika by pěkně fungovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Bernard naděluje po celý rok!

Pá Pro 19 , 2008
Rodinný pivovar BERNARD se rozhodl, že bude každý měsíc losovat, komu ze žadatelů o finanční podporu různých občanských, sportovních a kulturních záměrů věnuje celkem 10 tisíc korun. První losování již proběhlo a finanční příspěvek ve výši 5 tisíc korun na vybudování dětského hřiště získala obec Krasoňov u Humpolce a na […]

You May Like

Témata