PENÍZE: Život na zámku? Proč ne!

Řešíte problém, jestli si máte koupit dům či byt? Nebuďte malicherní. Kupte si rovnou zámek. Můžete tak získat výjimečné bydlení, často za ceny nižší než

Převzato ze serveru Peníze:

Nabídka bývalých šlechtických sídel je v realitních kancelářích překvapivě široká. Od zámečku o šesti pokojích po stavbu se 160 místnostmi. Podobně různorodé jsou i ceny. Pohybují se od půl druhého do dvou set padesáti milionů. Možná vás napadne, že nejlevnější zámečky jsou v tom případě lacinější než mnohé byty či domy. Pravda je to však jen částečně. Počáteční vklad (ve formě kupní ceny) může být nižší než u nově postaveného domu srovnatelné velikosti, problémem však bývají následné výdaje spojené s rekonstrukcí budov, které jsou často na spadnutí. Například zámečky v Chocenicích na Plzeňsku či Milonicích na Vyškovsku jsou k mání již az pouhého jeden a půl milionu korun. Rodinný dům ve stejné oblasti by stál několik milionů.

Největší vliv na cenu má význam zámku jako památky, ale především jeho stav. Většina nabízených zámků bývá v dobrém, ale většinou ne bezvadném stavu. Opraveny jsou jen částečně a inzeráty často mluví o nutnosti dále investovat. Z trochu jiného soudku je komplex v Žinkovech v okrese Klatovy, který je na prodej za 250 milionů korun. Za podobnou cenu si můžete pořídit i neobarokní zámeček na blíže nespecifikovaném místě nedaleko Prahy.

Výběr z aktuální nabídky zámků na trhu podle jednotlivých krajů
kraj lokalita cena počet místností zvláštní součásti objektu
Budějovický 10 km od Tábora 35 mil.Kč 20 bazén s vyhřívanou voudou, park
Brněnský jižní Morava 25 mil.Kč 160 několikapodlažní vinné sklepy
Jihlavský okr. Havl. Brod 25 mil.Kč 16 zahrada s barokní kašnou
Karlovarský Krásná u Aše 18 mil.Kč neuvedeno parková úprava pozemků, rybník
Královehradecký neuvedeno 16,5 mil.Kč 18 zámecká kaple s oltářem a freskami
Liberecký Liberec 48 mil.Kč mnoho 🙂 v pravém křídle 3 podzemní podlaží
Olomoucký Přerov 10 mil.Kč neuvedeno možnost dokoupit zahradu
Ostravský Jeseník n/Odrou 4 mil.Kč neuvedeno dobře využitelný půdní prostor
Pardubický Březovice 19,4 mil.Kč 16 rybník, louky
Plzeňský Chocenice 1,5 mil Kč 25 rozsáhlé půdní prostory
Praha Praha 250 mil.Kč mnoho 🙂 les, louky, pole, rybníky, hospod.budovy
Středočeský Neumětely 4,7 mil.Kč 7 kůlna, garáž

Poznámka:
neuvedeno – o místnostech nebyla v nabídce zmínka

mnoho 🙂 – z popisu vyplynul velký počet


Většina původních sídel se nachází na vesnicích nebo v malých městech. To znamená v klidném prostředí. Výbornou relaxací jsou procházky v přilehlých parcích či lesích. Kdo chce trochu vybočovat z řady, uvítá neobvyklý vzhled samotné budovy, ať už je postavena v renesančním nebo barokním stylu. V porovnání s tradičními rodinnými domky, o panelácích nemluvě, je čím se chlubit. Narozdíl od fádních a nezajímavých stěn běžných příbytků najdete v zámcích vyřezávané dřevěné obklady, štukové stropy, v mnoha případech při jejich koupi získáte i exkluzivní mobiliář historického nábytku. Úprava pro běžný život nemusí být náročná, ložnice, knihovna, jídelna a společenská místnost byly, jsou a budou. Snad jen místnost, kde se kdysi brkem vyřizovaly dopisy a jiné písemnosti by naprosto změnila ducha – přibyl by počítač, tiskárna, kopírka, fax.


Koupí výdaje teprve začínají


Zaplacená kupní cena bohužel rozhodně není konečnou. I když koupíte zámek v dobrém stavu, budete muset počít s nutností financovat jeho provoz. Vytápění a osvětlení mnoha často velkých, rozsáhlých a špatně izolovaných místností může znamenat výdaje v řádu desítek až stovek tisíc měsíčně. Na své si také přijdou pojišťovny, ač tam nemusí jít o tak horentní sumy, v ročním vyjádření se pohybuje někde okolo jedné promile z hodnoty nemovitosti. Čtyřmilionový zámeček tak pojistíte už od 3400 korun ročně, výše zmiňovaný Žinkovický areál už bude vyžadovat čtvrt milionu. Svou dlaň vůči vám bude také natahovat státní pokladna. Milionářskou daň sice nemáme, povinnosti platit daň z nemovitostí byste se nevyhnuli. Platí se jednou ročně a odvíjí se od velikosti nemovitosti, což by mohlo potěšit především vlastníky menších, ale drahých exkluzivních zámečků. U těch menších (zastavěná plocha 190 m2 , dvě nadzemní podlaží) vychází daň kolem sedmi set korun, u velkých (1300 m2 , dvě nadzemní patra) už je to 4500 korun.


Slyšeli jste již dříve o možnosti pořízení zámku pro osobní bydlení nebo vás tato myšlenka ani nenapadla? Nejste z těch, co v něm bydlí? Neznáte alespoň někoho takového ve svém okolí? Mohli byste si jeho koupi a provoz dovolit? Podělte se o své názory s ostatními.

Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

Správce webu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

CESTY: Trak, já a Amerika 9.

Po Pro 3 , 2001
Tohle povídání bylo počato jako několik příběhů a pak se z toho stala knížka, dá-li se to knížkou nazvat. Vše, v podobě trochu obsáhlejší, jsem zveřejňoval před pár lety na mé stránce. Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Uzavírka v Humpolci: Objížďka pro náklaďáky je 50 kilometrů dlouhá

You May Like

Témata