Pietní vzpomínka u památníku Alexandra Dubčeka dne 10.11.2003

Dne 10. 11. 2003 v 16,00 hod se konala již 11. pietní vzpomínka u památníku Alexandra Dubčeka. Za Slovenské velvyslanectví v ČR promluvil 1. rada Boris Gandel a spolu s panem Reném Kočí položili k památníku věnce. Za město Humpolec se pietního aktu účastnil starosta města mgr. Jiří Kučera a místostarosta mgr. Roman Brzoň. Další věnce položili zástupci „Klubu slovenské kultury“, „ Obce Slováků v ČR“ a zástupci Evangelické církve augšpurské. Celou akci však poškodila neurvalost vandalů.

Stříleli do pomníku Dubčeka

Dvěma výstřely poškodili neznámí vandalové památník Alexandera Dubčeka na odpočívadle dálnice D1 u Humpolce. Pomníček připomíná dopravní nehodu, která se před jedenácti lety stala politikovi osudnou. O poškození pietního místa ale policie neměla tušení. Objevili jej až účastníci pondělního vzpomínkového aktu u příležitosti výročí Dubčekova úmrtí. Starosta Humpolce Jiří Kučera, který se akce zúčastnil, slíbil Slovákům, že město nechá pomník opravit. Vyjádřil přitom pochybnosti, zda jamky skutečně pocházejí od nábojů střelné zbraně. To ale včera na místě potvrdili pelhřimovští kriminalisté. Na žulovou desku někdo střílel ze dvou stran, možná z jedoucího auta. Hledat svědky nebude snadné, protože na parkovišti je hluk z dálnice. Vandal střílel nejspíš z pátku na sobotu. V pátek byl na místě starosta Humpolce a památník byl ještě v pořádku. Podle řidiče správy a údržby dálnic však v sobotu, když parkoviště uklízel, na něm už díry byly. „Divím se, že je vůbec celý, v sobotu tady parkovali fanoušci Baníku, kteří jeli na zápas Sparty; bál jsem se tady sautem vůbec projet,“ řekl.

Pomník v roce 1998 nechala vybudovat slovenská strana nedaleko od místa, kde Dubček 1. září 1992 havaroval. Na následky těžkých zranění zemřel 7. listopadu. Autory památníku jsou Karol Graniec a Dubčekův velký přítel Theodor Baník. Na jeho vybudování přispěla i univerzita v Bologni, kde Dubček získal čestný doktorát.

Slovenská policie případ Dubčekovy havárie uzavřela v roce 2000. Ačkoliv vyvolala řadu spekulací, Baník věří, že šlo o nešťastnou náhodu. Podle něj Dubček na dálnici mezi Bratislavou a Prahou často spěchal a navíc rád sedával vedle řidiče.

Čtěte dále:   Kvůli opravě kanalizace v Humpolci řidiči přejedou dva okresy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

VÝSTAVA: Tři mušketýři a jeden Adolf Born

Pá Lis 14 , 2003
Kdo by je neznal – ti tři, co vlastně byli čtyři, zanesli semínko romantiky už do slušné řádky generací. Který z kluků, ale i holek by v určitém věku nechtěl stát po jejich boku při zakázaném souboji proti kardinálovým vojákům. (virtuální internetová galerie) Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Humpolec […]

You May Like

Témata