Píšou o Humpolci – iDNES:cz: Humpolecká knihovna po přestavbě mění název a otevírá dětské oddělení

Letošní rok je pro humpoleckou knihovnu výjimečný. Nejen, že slaví sté narozeniny a dostala nové jméno podle Jiřiny Zábranové (1903 – 1974), v Humpolci žijící maminky básníka Jana Zábrany, která byla po válce politicky pronásledovaná. Knihovna se dočkala i nového dětského oddělení.

Prostor pro nejmenší čtenáře se slavnostně otevře 1. listopadu. Nové dětské oddělení se nachází v domě, který těsně přiléhá k budově knihovny na Dolním náměstí.

Zastupitelé v roce 2018 rozhodli o odkupu budovy České spořitelny pro potřeby knihovny. Zatímco v přízemí zůstala zachována pobočka banky, první a druhé patro budovy nově patří nejmladším čtenářům. Důvodem pro rozšíření byl fakt, že původní prostory již kapacitně nevyhovovaly rostoucímu zájmu čtenářů.

„Stavební práce se týkaly propojení obou budov, úprav interiérů a jejich přizpůsobení novému provozu. Bylo nutné zajistit bezbariérovost přístupu, pořídit potřebnou prezentační techniku a vybudovat nové sociální zařízení a zázemí pro obsluhu oddělení,“ popsal tajemník městského úřadu Jiří Fiala.

Při přestavbě bylo nutné poradit si i s jinými úrovněmi podlah. „Do nového dětského oddělení vede vstup přes současné oddělení pro dospělé čtenáře. Kvitují to zejména maminky, které tak mohou vybírat knihy pro sebe, ale zároveň hned vedle budou mít na dohled své malé čtenáře,“ upozornila vedoucí Knihovny Jiřiny Zábranové Ludmila Trnková.

K setkáním s autory poslouží nová čítárna

„Nové prostory nabídnou nejen zázemí pro půjčování knih, ale také tolik potřebný přednáškový sál vybavený moderní technikou,“ doplnila místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová.

Díky novým prostorám se chce knihovna soustředit i na mladé místní autory. Posloužit k tomu má nová čítárna, kde se mají konat tematická setkání. Z bývalého dětského oddělení se stane zázemí knihovny.

Poprvé si čtenáři mohou prohlédnout nově upravené prostory první listopadový den, tedy v pondělí: od 13 hodin je připravený tematický doprovodný program, jehož součástí je prohlídka prostor, prezentace deskových her a nových titulů, beseda se spisovatelkou Michaelou Fišarovou a čtení z jejích knih. Program uzavře přednáška Pavla Holuba o historii budov knihovny.

Stavební práce vyšly město na necelých 4,6 milionu korun. Vybavení interiérů financovalo Městské kulturní a informační středisko v Humpolci, jehož je knihovna součástí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/knihovna-humpolec-detske-oddeleni-citarna-rekonstrukce-nazev.A211025_633414_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Cassoulet - podzimní poklad z Francie

St Říj 27 , 2021
Dnešní recept bude poněkud složitější a časově náročnější. Nicméně rozhodně stojí za námahu. V restauraci se k tomuto jídlu těžko dostanete, a tak je dobré si jej udělat doma. Za námahu budete odměněni úžasnou lahůdkou, která se perfektně hodí na studené podzimní dny nebo večery. A je to výborná francouzská […]
Cassoulet - podzimní poklad z Francie

You May Like

Témata