Píšou o Humpolci: Komunální volby na Pelhřimovsku: otec versus syn, ale i bývalý starosta

8

Sedávají spolu u rodinného stolu, sdílí stejné jméno i profesi ortopeda. Přesto budou v podzimních komunálních volbách kandidovat otec a syn proti sobě. Jiří Běhounek starší kandiduje z prvního místa za ČSSD v uskupení Za zdravý Pelhřimov, tvořeném kromě sociální demokracie ještě nezávislými kandidáty. Syn Jiří Běhounek mladší vede z prvního místa Místní hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, za které kandidoval už i před čtyřmi lety.

Přestože se politice věnují a jsou zastupiteli Pelhřimova, nejde o téma, které by spolu společně v soukromí hojně probírali. Jinak se však společně společné řeči nevyhýbají. „Normálně se o všem spolu bavíme, ale politiku neřešíme,“ podotkl starší z Běhounků.

Pro místní je politické soupeření v rodině zpestřením blížících se voleb. „Jako občan je sleduji. Oba mi připadají skvělí. Nemyslím si, že proti sobě něco mají. Připadají mi normální,“ vyjádřila se k nim Markéta Hovorková. Kdo získá její hlas, ale říci nechtěla. „Nemohu nic prozradit, protože sama to totiž nevím. Ještě se budu rozhodovat,“ přiznala místní žena.

Podle politologa Jakuba Němce není běžné, aby ve se volbách potkávali otec se synem. „Ve vrcholné politice se něco takového nestává často. Jde spíše o zajímavost. Nejznámější případem asi jsou Tomio a Hayato Okamurovi. Jenže to jsou bratři,“ uvedl. Zároveň soudí, že to vztahy a vazby příbuzných musí zákonitě ovlivňovat. „Politika je soutěživé prostřední a každý chce uspět. Bude to hrát roli. Ale to nutně neznamená, že škodlivou,“ zamyslel se Němec.

Není to poprvé, co se oba muži potkají ve volbách na odlišných kandidátkách. Takovou zkušenost zažili už v minulých komunálních volbách před čtyřmi lety.

Bývalý starosta i kastelánka
Za zmínku stojí i dění v nedalekém Humpolci, kde se do boje o zastupitelstvo připojil i bývalý starosta Jiří Kučera. Uspět chce jako kandidát pod hlavičkou uskupení Dohoda pro Humpolec. „Pamatuji si, jak to vypadalo v Humpolci před dvaceti lety, když jsem nastoupil. Byli jsme rozhádanější než dnes, ale společně jsme se i tak dokázali domluvit a dvacet let dělat na lepším životě pro místní. Opět ale pozoruji snahy Humpolec rozdělit a rozhádat. S tím se musí něco dělat. Proto se chci vrátit do zastupitelstva a přiložit ruku k dílu. Šlo to předtím, půjde to i teď,“ vyjádřil své přesvědčení.

Čtěte dále:   Po stopách hrádků v širším okolí Humpolce 2.

Kandidovat znovu bude i kastelánka hradu Kámen a místostarostka obce Kámen Zlata Vobinušková. Ta byla poprvé do zastupitelstva zvolena v roce 2014. Ve volbách v roce 2018 dostala od voličů podporu znovu, takže se stala i místostarostkou. „Když tehdejší starosta František Hofman ohlásil, že končí, bylo jasné, že se budeme muset o chod obce starat my mladší,“ řekla tehdy Deníku o nové roli v komunálním politice sama Vobinušková.

A i letos se do voleb o vedení měst a obcí hlásí na Pelhřimovsku na jedné straně studenti, na druhé důchodci. Suverénně nejstarším kandidátem je devadesátiletý Karel Jirsa, na posledním místě pelhřimovské kandidátky Komunistické strany Čech a Moravy.

Kompletní volební zpravodajství můžete sledovat na webu Deníku ZDE.
Komunisté mají shodou okolností i jednu z nejmladších kandidátek. Je jí osmnáctiletá studentka Eliška Hodáčová, kandidující na desátém místě taktéž v pelhřimovské kandidátce.

Další osmnáctiletí, kterých je celkem pět, jsou k nalezení na kandidátkách Pirátů, Starostů a nezávislých, nebo třeba sdružení nezávislých kandidátů HumpolecGo. V neposlední řadě se o místo ve vedení obcí uchází i dva čistě nezávislí studentští kandidáti.

Podívejte se na složení kandidátních listin ve vaší obci: https://pelhrimovsky.denik.cz/volby/komunalni-2022/?okres=CZ0633

Zdroj: https://pelhrimovsky.denik.cz/volby-2022-komunalni/komunalni-volby-2022-kandidatky-pelhrimovsko-otec-syn-20220829.html

 

Axl

8 thoughts on “Píšou o Humpolci: Komunální volby na Pelhřimovsku: otec versus syn, ale i bývalý starosta

 1. „Uspět chce jako kandidát pod hlavičkou uskupení Dohoda pro Humpolec.“ Někdo tady zase lže! K. Kratochvíl se všude vyjadřuje, že jde o iniciativu občanů, tady už dohodu povýšili do politického uskupení.

 2. Lži zabalené do kvalitního PR, se stávají politickými sliby, které lákají voliče, kteří nesledují místní politiku každý den.

  Nevěřím, že Dohoda pro pivovar v našem městě uspěje. Je to účelový slepenec, který chrání a hájí zájmy pivovaru Bernard.

  Jak dlouho budou místní lidé volit Bernarda, než prohlédnou jeho úmysly?

   1. Anooooooo! Kupředu pravá, kupředu pravá, zpátky ni krok. Co na tom že je to totalita v modrém. Klid na práci. A trochu úcty. My jsme ODS vy nejste nic.

 3. Pane Kratochvíle, vám upřímně věřím, že budete volit jak Bernarda, tak Kučeru. Naštěstí tolik zaslepených naivků v Humpolci není moc.

 4. Dohoda pro Humpolec je tvořena jednou stranou a dále většinou nestraníky z uskupení STO, ale ve své podstatě je to vlastně základ koalice po volbách. Nemá cenu to jinak vysvětlovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní Platforma Humpolec se rozloučila s létem

Po Srp 29 , 2022
Letošní ročník Letní Platformy Humpolec je úspěšně za námi. Celé léto jsme se potkávali v parku Stromovka u koncertů, divadel, dobrého jídla nebo u sportovních aktivit. Osmdesát jedna, to je celkový počet akcí, kterých jste se společně s námi mohli účastnit. Čtěte dále:   Firmou roku Kraje Vysočina je Vodaservis ze […]

You May Like

Témata