Pivovar vysázel v Humpolci malou chmelnici, zatím tam chmel rostl jen v zahradě

9

Rodinný pivovar Bernard má v Humpolci vlastní malou chmelnici. Na pozemku pod železniční tratí u výpadové silnice na Jihlavu dnes žáci tamní České zemědělské akademie nasázeli 144 sazenic. První větší úroda se dá očekávat za dva roky. Pivovar bude z vlastního chmele vařit speciální pivo, k jehož výrobě zatím používá chmel ze zahrady vrchního sládka Josefa Vávry.

Pivovar Bernard loni vystavil 398.000 hektolitrů piva. Chmel vypěstovaný nedaleko Humpolce začal používat při vaření sezonní edice piva před čtyřmi lety, loni to bylo 170 hektolitrů. „Chmel roste u mě na zahradě, musím ho sklízet. Tak jsem si řekl, že je potřeba, abychom i na našem pivovarském pozemku měli malou chmelničku,“ žertoval Vávra při dnešním osazování chmelnice. Na chmelnici poroste šest odrůd. První chmel se urodí už letos, ale bude to podle Vávry hodně slabá sklizeň. „Příští rok bude lepší a až ten další, to znamená za dva roky, by měla být normální,“ uvedl.

Pivovar Bernard vytvořil za pomoci studentů České zemědělské akademie malou chmelnici se 144 sazenicemi chmele, ze kterého by měl být vařen pivní speciál, 17. května 2023 Humpolec, Pelhřimovsko.
Pivovar Bernard vytvořil za pomoci studentů České zemědělské akademie malou chmelnici se 144 sazenicemi chmele, ze kterého by měl být vařen pivní speciál, 17. května 2023 Humpolec, Pelhřimovsko.

S vytvořením chmelnice pomohli odborníci z Chmelařského institutu Žatec, od něhož pivovar Bernard chmel nakupuje. Jaké budou v Humpolci výnosy chmele, je i pro ně velká neznámá. Chmelnice je v nadmořské výšce 575 metrů, zatímco u Žatce se chmel pěstuje v polohách okolo 230 metrů nad mořem.

„Z biologického hlediska to samozřejmě špatně není, chmel je taková plodina, která roste skoro po celé České republice, ale v planém stavu. Tak uvidíme, necháme se překvapit,“ řekl Jaroslav Pokorný z chmelařského institutu. Pokud ví, od Humpolce je nejbližší chmelnice v jihočeském Táboře.

Humpolecká chmelnice je dlouhá 36 metrů, na šířku měří osm metrů. Nad ní je osm metrů vysoká konstrukce tvořená sloupy a dráty. Ke každé rostlince shora povedou dva vodicí dráty. Při pěstování bude potřeba dost ruční práce. Ručně se bude v Humpolci chmel také sklízet, zatímco velcí pěstitelé chmele mají česačky a sušárny.

V Česku se loni podle Českého statistického úřadu sklízel chmel ze 4943 hektarů polí. Pěstuje se ve třech oblastech. Největší je Žatecká chmelařská oblast, další chmelařské oblasti jsou Úštěcká a Tršická.

Humpoleckému Rodinnému pivovaru Bernard patří od roku 2000 sladovna v Rajhradě u Brna, má také vlastní kvasnice a zdroje vody.

 

Axl

9 thoughts on “Pivovar vysázel v Humpolci malou chmelnici, zatím tam chmel rostl jen v zahradě

 1. Doufám, že žáci dostali za práci pro pivovar řádně zaplaceno.
  Nebo už Bernard nemá na brigádníky?!

  Tahle akce jen dokazuje, že pivovar a jeho majitelé mají kolem města skoupené pozemky a Humpolec nemá šanci se do mnoha směrů vůbec rozvíjet.
  Podívejte se na katastr…
  A pro pochlebovače Bernarda:
  Kdy že se má stavět nový pivovar ve směru na Želiv? Asi nikdy, co?

  1. Pozemek směr Želiv by byl na chmelnici dle mého laického názoru lepší, rozhodně víc sluníčka a tedy i tepla, než pod kolejema a vysokým zalesněným svahem. Tak jako tak, úspěch se neodpouší na žádné straně barikády, viď Stanislave, viď Zdeňku …

  1. V trubkách se neutopil jen Karel Kratochvíl, ale celá sebranka, prolhanejch zastupitelů, kteří minulé vedení drželi u moci.
   Rozumný volič je odměnil spravedlivou opoziční židlí a oni brečí, brečí a brečí. Měli by se přihlásit do soutěže; Město pro fňukny, určitě by vyhráli.😂😂😂

 2. Dobry napad s tou chmelnici, libi. Treba takova ukazka pro deti v hodinach prirodopisu k nezaplaceni.

  Mnoo a v hodinach zemepisu je kantori mohou vzit ke Dvoraku, aby videly co je to trapnomore 🤣

  1. To trapnomore diky kterymu mame opraveny Parezac. Za mne hugnam palec 👍🏻 za napady a namety. Ostatni si sedne casem. Zloba, zavist zast at u modre strany v Humpolci uz pominou. Sazet kartu na Kratu s Kukrem a jejich styl byla vase volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o pivovaru - Pivovar Bernard varuje vládu

Čt Kvě 18 , 2023
Majitelé především venkovských hospod a restaurací patří k ohroženým druhům. Proto je vládní kabinety některých evropských zemí výrazně podporují. U nás nemají nic. „Například na Slovensku a ve Velké Británii jsou na podporu oboru daně výrazně nižší. Naše vláda se rozhodla jít opačným směrem,“ řekl redakci PrahaIN.cz Radek Tulis, tiskový […]
Kde jste, štamgasti? Tečka definitivně končí, hospody doufají v silnější víkend

You May Like

Témata