Pivovarem roku vyhlásilo Sdružení přátel piva Rodinný pivovar Bernard

Pivovarem roku 2023 je podle Sdružení přátel piva Rodinný pivovar Bernard v Humpolci. V posledním desetiletí získal tento titul pošesté. Minipivovarem roku se letos stal Pivovar Rampušák z Dobrušky, sládkem roku organizátoři vyhlásili Petra Petružálka ze stejnojmenného pivovaru. Ocenění pořadatelé předali dnes v návštěvnickém centru vítězného humpoleckého pivovaru.

Spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard při přebírání ocenění uvedl, že je pro něj odměnou to, že se pivo dobře prodává a firma je finančně zdravá. „Když se mě tedy ptáte, co je nejvíc, tak pro mě nejvíc jsou vztahy v naší firmě, že se potkávám s lidmi, kteří jsou tady od privatizace, od toho roku 1991,“ řekl.

Soutěž Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku se koná od roku 1990 a je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu. První část hodnocení je anketní mezi členy sdružení, nejlepší piva pak postoupí do anonymní finální degustace. Sdružení přátel piva má přes 1500 registrovaných členů. Od roku 2002 sdružení vyhlašuje své ceny pokaždé v jiném kraji, v jiném pivovaru.

„Propojujeme malé i velké pivovary, protože tvrdíme, že když je pivo dobré, tak je jedno, jak je velká varna,“ řekl ČTK předseda sdružení Tomáš Erlich. Další význam soutěže vidí v tom, že jde o ceny „ze spodu,“ ze strany spotřebitelů.

Fotogalerie

Zástupci pivovarů dnes převzali 12 ocenění. Celkově nejúspěšnější byly pivovary Bad Flash z Prahy a Rodinný pivovar Bernard. Kategorii létajících pivovarů vyhrál Pivovar Chroust. Těchto pivovarů, které mají vlastní recepturu, ale jsou bez varny a vaří pivo v jiných provozech, je v Česku přes 200.

Vítězným pivem v anketní části napříč kategoriemi je Únětická desítka. Nejspěšnějším pivem v degustační části bylo Torpid Mind, Russian Imperial Stout pivovaru Bad Flash.

První místo mezi světlými výčepními pivy získal Hektor Řemeslného pivovaru Clock. Nejlepší světlý ležák má podle ankety pivovar Bad Flash, který vyhrál i kategorii tmavých svrchně kvašených piv. Mezi moky se 13 a více stupni, bylo první pivo Primátor 16 Exkluziv. Z tmavých a polotmavých piv byla nejlépe hodnocená Černá Svině z Černokosteleckého pivovaru. Nejlepší pšeničné pivo má podle ankety Akciový pivovar Libertas. První v kategorii světlých svrchně kvašených piv byl Pivovar Volt, kategorii kyselých piv vyhrál Létající pivovar Hangár.

Minipivovarů, které ročně vaří do 10.000 hektolitrů piva, je podle sdružení v ČR k 600. Pivovarů s vyšším ročním výstavem funguje pět desítek.

Po dvouleté přestávce udělilo sdružení také cenu za speciální pivní počin. Získal ho projekt Jiříkovo vidění, jehož původním cílem bylo pomoci kamarádovi, který po nemoci takřka oslepl. Aktivitu, která už pomáhá i dalším lidem s handicapem, podporuje šest minipivovarů.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolák ochutnal vítěznou bageta z MasterChefa. Jaká je?

Út Lis 14 , 2023
No nejdražší. Ale pravděpodobnně také asi nejlepší.

You May Like

Témata