Po stopách Haška a Wolkera na Lipnici

1

Při cestě na Lipnici vás čeká hezká procházka přírodou, ale i zajímavá setkání s minulostí a českým pivem. Krásy přírody Humpolecka a Havlíčkobrodska můžete obdivovat, když se vydáte na pěší výšlap k hradu Lipnice nad Sázavou. Cestou narazíte na Haška i Wolkera. Tip na výlet.

Celkem nenáročný, ale celodenní výlet, který lze podniknout i v horkých letních dnech, určitě milovníci pěší turistiky uvítají. Trasa totiž kromě finální části téměř celou dobu vede po lesních cestách. Zhruba patnáctikilometrový okruh začíná v Humpolci na Horním náměstí a končí na hradě Lipnice.
Z Horního náměstí je možné se na výlet vydat několika trasami. Buď přímou, která je od náměstí značena modrou značkou až do cíle, nebo druhou trasou, která je sice o něco delší, ale o poznání bohatší. Ta tedy vede kolem židovského hřbitova až na zříceninu hradu Orlík.

Pro veřejnost je zde otevřeno do konce června jen v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Od 1. července bude zřícenina hradu přístupna každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné zde činí pro dospělého patnáct korun, zlevněné pro děti, studenty a důchodce je za sedm korun. Je možné si zde prohlédnou nejen venkovní prostory hradu, ale nyní nově i některé vnitřní prostory, které byly v loňském roce v rámci archeologických prací nově odhaleny. Po prohlídce hradu je před vstupní bránou rozcestník, který doprava navádí na výlet na Křemešník a doleva k napojení na modrou značku ke štůlám a dále směrem na Lipnici nad Sázavou. Na štůlách je možno udělat další poučnou zastávku.

V této oblasti se totiž v dávných dobách těžilo stříbro; dodnes jsou na tomto místě několikametrové propasti po těžbě. Od štůl, kde je další rozcestník, pak můžete pokračovat dál. První část cesty vede převážně Panským lesem kolem obce Čejov až k vrchu Orlík.

Celá trasa je ve dvou místech křížena silnicí spojující obce Čejov s Leštinou a obec Bratroňov s Kejžlicí. V prvním případě budete muset po silnici ujít zhruba stometrovou vzdálenost, po které cesta opět pokračuje lesem. Následující rozcestník turisty odkazuje na zmíněné zajímavé místo, vrch Orlík, který je odtud vzdálen zhruba 200 metrů.

Jde o nejvyšší vrchol Orlovského a Panského lesa, na kterém stojí hrad Orlík. Ten však nebyl vystavěn přímo na nejvyšším bodě tohoto kopce. Po modré značce je pak možné pokračovat dál lesem k již zmíněné silnici spojující Kejžlici s Bratroňovem. Po té se můžete napojit na krátkou naučnou stezku zelené značky k dalšímu zajímavému místu, kterým je Wolkerův památník. Tato naučná stezka vás opět po několika kilometrech napojí zpět na modrou turistickou značku, od které je k cíli už jen malý kousek. I když část této naučné stezky k Wolkerovu památníku je právě po zmíněné silnici, nemusíte se obávat komplikací: zde auta jezdí jen velmi zřídka. Když přijdete k dalšímu rozcestníku na konci lesa, v podstatě zjistíte, že stojíte pod kopcem kde leží Lipnice nad Sázavou.

Na hrad je to odtud už jen pár set metrů po polních cestách, které vás k hradu dovedou směrem od obce Okrouhlice. Tady můžete zakotvit na občerstvení u první restaurace, která připomíná Jaroslava Haška, a to u České koruny. Venkovní terasa přímo vyzývá k posezení. K občerstvení mají i výběr dobrých zeleninových salátů. Další restaurace je v prostoru letního kina po silnici směrem na Humpolec a ve vinárně Bohemia stejným směrem. Občerstvení nabízí také Bistro pod hradem. Pokud tuto trasu podniknete, bylo by škoda nenavštívit hrad.

Ten je otevřen denně mimo pondělí od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. Od 1. července bude otevírací doba prodloužena od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin. Prohlídka hradu začíná každou celou hodinu. Vstupné dospělých je 40 korun, děti a studenti platí 20 a důchodci 30 korun. Kromě toho hrad velmi často nabízí i spoustu kulturně zajímavých akcí.

Zpět je možné se vydat po stejné trase, nebo autobusem. Ten však jezdí pouze ve všední dny, a to na trase Světlá nad Sázavou – Humpolec. Pokud byste chtěli tuto linku využít, je nutné dojít pěšky po silnici z Lipnice směrem na Řečici k silnici spojující Světlou s Humpolcem. Na autobusové zastávce Kamenná trouba zastavuje autobus ve 14.35, 16.37 a 22.35. O víkendu a ve svátek vám však nezbude nic jiného, než se vydat zpátky hezky po svých.

Čtěte dále:   Inspirace Jihlavou? Humpolec začne regulovat parkování v centru města, dvě hodiny budou zadarmo

PROGRAM LETNÍCH AKTIVIT NA LIPNICI :

28.6. – Kumštýři na Lipnici aneb den v historii historický šerm, divadlo, historický tanec, …, od 11.00

28.6. – Rej noci svatojánské (festival), amfiteátr pod zámkem. Koncert skupin Hudba Praha, Švihadlo, Laura a její tygři, Čankišou a další

5. a 6.7. – šermířská skupina Verbíři, vždy od 14.00

12.7. – šermířská skupina Sígři, od 16.00 a 22.00

13.7. – šermířská skupina Sígři, od 15.00

19.7. – Faber – Jak rychtář oženil kata aneb Veselé vyprávění o věcech ukrutných. Největší mobilní mučírna v Evropě

26.7. – šermířská skupina Sígři, od 16.00 a 22.00

27.7. – šermířská skupina Sígři, od 15.00.

3.8. – výstava velorexů u příležitosti jejich 4. lipnického srazu, od 10.00

9.8. – soubor Ludus Musicus, od 16.00

10.8. – Ludus Musicus – koncert v hradní kapli ku oslavě svátku sv.Vavřince, od 13.00

23.8. – Středověk – od 13.00 šermířský den s ukázkami středověkých řemesel – tesaři, hrnčíři, kováři, sokolníci atd., noční dobývání hradu

30.8. – Lipnický mantl – divadlo

31.8. – již tradiční koncert Pražského dechového kvinteta na závěr kulturní sezóny, od 18.00

Bližší informace: hrad Lipnice, 582 32 Lipnice nad Sázavou, tel.569486189, E-mail: hrad.lipnice@quick.cz

Užitečné a bližší informace o Lipnici a okolí najdete na webových stránkách: www.pamatky.com www.pupce.cz www.viator.cz/zajim/index.htm

Axl

One thought on “Po stopách Haška a Wolkera na Lipnici

  1. ano , ano , ano !!! Lipnice je absolutně cool .
    Ale mimo letní sezónu připomíná spíše město duchů…ten kdo má rád prázdné ulice s poletujícími papíry , zašlé prastaré výlohy obchůdků a všeobjímající magickou dominantu hradu , tak ať vyzkouší Lipnici někdy později na podzim nebo časně zjara , kdy příroda je celá šedá a podkresluje ponurost liduprázdných uliček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Miro dvakrát vítězně

Ne Čvn 29 , 2003
Náš paparazzi Miro se tentokrát ukázal jako všestranný sportovec . Z mezinárodních soutěží Radia Hey a Lipton Icetea v Mušově si přiváží dvě vítězství… Čtěte dále:   Reakce na nové vedení a starostu města Humpolec

You May Like

Témata