Policie varuje před inzeráty z Anglie

3

Kriminalisté z odboru analytiky, oddělení informační kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, prověřovali v období posledního půl roku celkem jedenáct případů podvodného jednání dosud neznámého pachatele, který prostřednictvím internetových inzerátů nabízí výhodný nákup motocyklů, osobních automobilů nebo traktorů, které by měly být dovezeny z Anglie.

„Všechny tyto nabídky, které se objevují na různých internetových serverech, včetně zavedených českých. Na první pohled se zdají být velice věrohodné a seriózní, často v češtině, nápadná bývá pouze výhodná cena nabízeného zboží.  Jakmile zájemce o koupi projeví zájem, je kontaktován pachatelem, který údajně zajistí převoz do ČR zaručenou přepravní společností. Poté je kontaktován neexistující přepravní společností, která začne pod různými záminkami lákat peníze z poškozeného. Pokud poškozený zašle na příslušný bankovní účet peníze jako zálohu, případně uhradí další náklady spojené s převozem vozidla, nedočká se ani svých peněz ani vybraného vozidla,“ varuje před podvodníky mjr. Mgr. Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky.

Poté takový případ oznámí policistům, kteří zahájí prověřování podezřelého jednání. Variací na tento způsob je případ, kdy poškozený nabídl vozidlo k prodeji, fiktivní zájemce z něj vylákal různé poplatky údajně spojené s přepravou vozidla a poté kontakt ukončil.

Některé internetové servery, které se zabývají prodejem ojetých vozidel, již na tyto možné podvodné inzeráty reagují a snaží se je ze svých nabídek pravidelně mazat. Současně podvedení lidé varují v internetových diskuzích další kupující, aby byli v takových případech velice obezřetní, přesto se ale podvodným nabídkám nedá zcela zabránit.

„Scénář podvodné nabídky bývá vždy velice podobný. Stalo se, že dokonce byl na přepravních poplatcích podveden poškozený, který motorové vozidlo do Anglie nabídl k prodeji. Prodávající používá k podvodnému jednání bankovních účtů, které  jsou zřízeny u peněžních ústavu ve Velké Británii“ dodává kriminalista z oddělení informační kriminality, který případy v našem kraji  prověřuje. Kriminalistům se při prověřování podezřelých případů podařilo zjistit, že se jedná v poslední době nejčastěji o Bank Of England nebo BARCLAYS Bank.

Čtěte dále:   Falešný telefonát za tři sta šedesát tisíc. Muž z Pelhřimovska přišel o peníze

Kriminalisté proto opětovně varují všechny občany, kteří by chtěli reagovat na inzeráty s  lákavými nabídkami na koupi vozidel, aby neposílali na bankovní účty zřízené u zahraničních bank především pak u výše jmenovaných anglických bank finanční prostředky jako různé zálohy na koupi, pojištění, nebo zálohy na převoz nabízených vozidel, nebo jiného zboží do České republiky. Ochrání se tak před podvodným jednáním neznámých pachatelů, kteří páchají tuto formu trestné činnosti, protože její objasnění je zejména pro rozdílnou právní úpravu ve Velké Británii obtížné.

www.i-vysocina.cz

Petr

3 thoughts on “Policie varuje před inzeráty z Anglie

  1. To si z nas PCR dela srandu? Tohle varovani bylo aktualni tak pred 5 lety – ruzne variace na auto s levostranym rizenim v Anglii, majitel dela dlouhodobe na tezni plosine v Severnim mori ….. cena cca tretina realne hodnoty a vzdy stejne – poslete prachy na prepravce, my posleme auto a jakmile si je v CR preberete, prepravce nam penize uvolni. ……… To uz je verohodnejsi Nigerijsky dopis nez tohle!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolečtí basketbalisté se rozloučili s II. ligou

Út Bře 12 , 2013
K poslednímu zápasu druhé ligy nastoupila domácí Jiskra proti týmu Svitav, které šlo o záchranu v soutěži. Čtěte dále:   Sladké mámení. Muž chtěl v Humpolci ukrást dvě desítky čokolád

You May Like

Témata