Pomůžeme žábám?

S příchodem jara vyrážejí na místa rozmnožování stovky žab a obojživelníků: Putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka, v němž se sami narodili. Zabránit zbytečnému úhynu po silnicích putujících žab a čolků se od roku 2000 snaží v lokalitě Smrdov u Humpolce ochránce přírody Pavel Koubek. „Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, začínám místo sledovat a s první putující žábou je čas postavit podél silnice 150 metrů dlouhou zábranu“, říká o přípravě akce Pavel Koubek. Putující obojživelníci nemohou zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků, ze kterých jsou po dobu čtrnácti dnů dvakrát za noc přenášeni do rybníka. Když se první ropucha vydá na cestu z rybníka na pevnou zem je nutné zábranu odstranit, aby nebránila v návratu na suchozemská stanoviště. „Bohužel zde uhyne množství obojživelníků při cestě z rybníka, ale to by znamenalo vybudovat druhou zábranu u rybníka a přenášet putující obojživelníky z obou směrů další měsíce a na to bohužel zatím nejsou síly, ani peníze. Důležité je, že obojživelníci nakladou vajíčka, ze kterých bude další generace“, konstatuje Pavel Koubek.
Loni upozornil projíždějící řidič Pavla Koubka na další lokalitu s úhynem obojživelníků, která je u Nového rybníka u Košetic. „Bohužel nejsem schopný sám zajistit přenos na více lokalitách, ale podařilo se mi navázat spolupráci se základní školou v Košeticích“, říká Pavel Koubek. Akci podpořil Městský úřad v Pelhřimově, a tak je možné i zde vybudovat zatím 100 metrů dlouhou zábranu.

Zdroj: Týden na Humpolecku č. 15

olaf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Výroba desek se po požáru v Lukavci zastaví na tři týdny

St Dub 30 , 2003
Střechu výrobní haly jednoho ze tří největších tuzemských výrobců dřevotřískových desek poškodil v noci z pátku na sobotu požár, který podle předběžných odhadů způsobil škody za 40 miliónů korun. „Myslím, že to není až tak velká hrůza. Některé provozy se již rozjely,“ řekl v pondělí předseda Jiří Majer. „Teď máme […]

You May Like

Témata