Pozor na migrující lesní zvěř!

1

V pondělí ve večerních hodinách došlo na silnici mezi Humpolcem a Pelhřimovem ke srážce dvou osobních aut s divokým prasetem.

V neděli 9.11. před polednem se stala nehoda v katastru obce Vystrkov. Řidič vozidla Opel Omega vyjížděl od čerpací stanice. Na křižovatce se silnicí I/34 mezi Humpolcem a Pelhřimovem však při vyjíždění nedal přednost v jízdě nákladnímu vozidlu VW Multivan, které jelo po hlavní silnici ve  směru od Humpolce na Pelhřimov. Při střetu byl zraněn řidič a spolucestující z Opelu Omega. Do nemocnice v Pelhřimově byl převezen i další spolucestující z opelu, který nebyl zraněn, ale byl pod vlivem nealkoholických návykových látek. Hmotná škoda činí 171 tisíc korun.


 


Tatáž silnice byla v pondělí 10.11. svědkem dalšího dopravního karambolu. Okolo půl osmé večer se u Záhoří srazila dvě nákladní vozidla. Příčinou nehody bylo nesprávné předjíždění. Škoda na nákladních vozidlech značky DAF a Avia činí podle policejního odhadu 45.000,-Kč.


 


Stejného dne rovněž kolem osmé hodiny večerní na hlavním tahu z Humpolce na Pelhřimov vběhla do jízdní dráhy řidičce Škody Octavia divoká prasata a došlo ke srážce vozidla s jedním z nich. Po nárazu byl divočák odražen vozidlem na druhou polovinu vozovky, kde došlo k jeho střetu s protijedoucím vozidlem Audi A8. Nehoda se obešla bez zranění, na vozidlech vznikla škoda cca 105 000,- Kč.  


Počet dopravních nehod, při nichž se střetávají osobní i nákladní auta se zvěří, neubývá. Centrum dopravního výzkumu uvádí, že vloni došlo v České republice k osmi a půl tisícům střetů se zvířaty. Za devět měsíců letošního roku bylo takových karambolů bezmála šest tisíc. Zvýšená nehodovost způsobená střetem vozidla se zvěří je zaznamenávaná především v podzimních měsících – říjnu a listopadu. Zvířata hledající marně potravu na sklizených polích pobíhají v těchto dnech o to intenzivněji z jedné strany komunikace na druhou.
Zajíci, srnky a ostatní zvířata, která se mezi světly automobilů a výfukovými plyny cítí naprosto dezorientovaná, se často nedobrovolně sama vrhají pod kola aut.

Čtěte dále:   Hazard se životy na silnici. Muž se třemi promile sedl v Humpolci za volant

Řidiči by měli podle policistů i myslivců jezdit zvlášť opatrně po silnicích protínajících lesní porosty. Je nutno také kalkulovat s tím, že konkrétně spárkatá zvěř se pohybuje v lese i na polích v tlupách a přes silnici obvykle přechází hned několik kusů za sebou.


Střetu se zvěří se však mnohdy zabránit nedá, a proto v tomto případě odborníci doporučují přibrzdit a do zvířete raději narazit, než riskovat úhybný manévr s „výletem“ mimo silnici, který by mohl způsobit daleko větší škodu. Podle zákona o myslivosti je každý řidič, který srazí některý z druhů lovné zvěře, povinen nehodu nahlásit policii, která už kontaktuje hospodáře mysliveckého sdružení, v jehož území se nehoda stala.


 


O tom, že setkání s divou zvěří na silnici může dopadnout přímo tragicky, svědčí i nedávná událost, která se odehrála u Mostu. Dne 25.října v ranních hodinách došlo k srážce favoritu právě s divočákem. Auto se po nárazu převrátilo a začalo hořet. Jeden ze dvou lidí cestujících ve vozidle zemřel, druhý byl se zraněními převezen do nemocnice.


 

myska

One thought on “Pozor na migrující lesní zvěř!

  1. Ridic jede v lese do zatacky kdyz se proti nemu vynori jine auto, blika svetly a ridicka z nej neco krici. Ridic zachytil jenom jedno slovo:“….praseee….“. Vykloni se a zarve za ridickou „ty k……. vozrala….“. Pak se podiva kupredu a baaaaaaaac! – narazil do prasete……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Veřejné bruslení v Humpolci

Pá Lis 14 , 2008
Rozpis hodin určených pro veřejné bruslení na tento víkend. Čtěte dále:   Rychlost 229 km/h: jízda sporťáku skončila na dálnici u Humpolce

You May Like

Témata