Rozjela se výstavba nového domova pro seniory v Humpolci

8

Jeden z prvních PPP projektů v sociální oblasti v ČR

Symbolickým poklepáním na základní kámen byla na konci června odstartovaná výstavba nového domova pro seniory v Humpolci. Jedná se o jeden z prvních PPP projektů v sociální oblasti v České republice. Partnerství veřejného a soukromého sektoru uvádějí v život Kraj Vysočina a společnost SeneCura. SeniorCentrum Humpolec bude mít kapacitu 204 lůžek a jeho dokončení se plánuje na červen 2022.

„Spolupráce veřejného sektoru s privátní společností je rychlou cestou ke zkvalitnění a posílení sociálních služeb. PPP projekty jsou v našem státě netradičním řešením investic, proto konkrétně v Humpolci nebyly přípravy snadné, ale pevně věřím, že tento model bude fungovat ke spokojenosti obyvatel našeho kraje
a především klientů domova,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Slavnostního poklepání základního kamene SeniorCentra Humpolec se kromě zástupců Kraje Vysočina, společnosti SeneCura a města Humpolec zúčastnil i místopředseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch.

TZ_SeneCura_SeniorCentrum_Humpolec_30-6-2020

Celý PPP projekt je realizován na základě koncesní smlouvy, kdy soukromý investor, společnost SeneCura, vybuduje zařízení na své náklady a po dobu 25 let jej bude provozovat. Domov bude součástí krajské sítě sociálních služeb a na jeho provoz bude kraj přispívat vyrovnávací platbou. Objekt bude po celou dobu trvání projektu ve vlastnictví Kraje Vysočina. Předpokládané dokončení je plánováno na prosinec 2021. Následovat by mělo stěhování klientů a demolice starého objektu, na jehož místě vznikne zahrada pro klienty, návštěvy i veřejnost. S finálním dokončením se počítá v červnu 2022.

„Je nám ctí, že můžeme realizovat další projekt na Vysočině, a sice první PPP projekt v sociální oblasti v ČR. Můžeme čerpat z bohatých zkušeností z Rakouska, kde naše skupina poskytuje služby více než 20 let a kde je péče o seniory na velmi vysoké úrovni,“ řekla Dita Chrastilová, finanční ředitelka skupiny SeneCura. Přístup státu k soukromému sektoru je v Rakousku velmi pozitivní, je vnímán jako rovnocenný partner při budování potřebných kapacit. Sociální pobytové služby zde disponují v současné době 75 tisíci lůžky, z toho téměř 50 % tvoří soukromé neziskové nebo komerční organizace. „Jako rakouský lídr trhu má naše společnost dotovaných až 80 % lůžek. Navíc zde mají všichni poskytovatelé stejné podmínky. V Rakousku jdou dotace státu přímo za klientem, nikoliv za zařízením,“ doplnila Dita Chrastilová.

SeniorCentrum Humpolec bude nabízet pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem v 55 jednolůžkových a 74 dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Čtyřpodlažní budova bude mít tvar písmene ypsilon. Klienti zde budou mít k dispozici společenský sál, fitness centrum, hobby místnost, kapli nebo kadeřnictví. Jednotlivé pokoje budou uspořádány do tzv. „domácností“, kdy společný prostor obývá určitá skupina klientů, kteří se navzájem znají tak jako v domácím prostředí. Součástí domova bude i terapeutická zahrada Memory Garden s nekonečnými cestami, které slouží pro lepší orientaci klientů s demencí. „Chceme, aby byl nový domov komunitním centrem v dané lokalitě, které bude podporovat mezigenerační setkávání a rozvíjet soužití klientů, obyvatel, příbuzných, dobrovolníků, zaměstnanců a veřejných orgánů,“ uvedla Věra Husáková, regionální ředitelka SeneCura Česká republika.

O SeneCura

Společnost SeneCura je s více než 2 000 lůžky největší soukromý poskytovatel pobytových sociálních služeb v České republice. Ve svých 15 SeniorCentrech nabízí pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Patří do rakouské skupiny, kde je SeneCura se 7 500 lůžky a 84 zařízeními předním poskytovatelem sociální péče. www.senecura.cz

 

Kontakt: 4JAN PR, Jana Barčáková, tel.: 603 820 382, jana.barcakova@4jan.cz

Axl

8 thoughts on “Rozjela se výstavba nového domova pro seniory v Humpolci

  1. Koukám, že starosta KK ani na fotce skoro vidět neni. Vlastně drží pořád svoji roličku když není pořádně vidět ani na městě. :-))

    1. To je uz asi jeho udel zustat na veky nevyraznou loutkou, mnoo. Ale nekolika osobam – loutkovodicum slouzi dobre . Aportuje na slovo . :-/*

  2. a i kdyby přišli noví, tak se v zásadě nic nezmění. Vždycky za ty šňůrky bude někdo tahat.
    Více či méně okatě, ale tak to prostě je. Pohádka o neovlivnitelném vedení je nesmysl. Ve městě, v kraji, v republice, v EU …..

    1. Jděte se dobrovolně zakopat tři metry pod zem, když ve všem vidíte šňůrky a loutky. Takový pesimismus to nemá cenu tady existovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pronájem bytu 1+kk, 45 m²

Čt Čvc 2 , 2020
Reality 11 Vám zprostředkují pronájem krásného, slunného bytu 1+kk o celkové ploše 45 m2, v centru Humpolce.

You May Like

Témata