Současnost sklářství na Vysočině

Vysočina je v současné době druhou nejdůležitější sklářskou oblastí v České republice.

V provozu je zde několik větších a řada malých skláren a zušlechťoven skla, jež úspěšně bojují s tuzemskou i zahraniční konkurencí. Díky tradičnímu prostředí se zázemím ve vzdělání působí v Kraji Vysočina také množství samostatných sklářských umělců a řemeslníků, kteří vytvářejí tavené plastiky, broušené a malované sklo, vitráže a další sklářské skvosty.

muzeum Hoffmanna_Fischglassklarna Jaroslav_Svoboda_AGS_sklo_02

Nejvýznamnějším centrem fungujících sklářských provozů je Světelsko, kde objemem produkce dominuje firma Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Ta se zabývá plně automatickou strojní produkcí nápojového a dekoračního skla pro hotely, restaurace, obchody i domácnosti. Světelská sklárna Bomma se nově orientuje na výrobu designových svítidel. K tradičním výrobcům barevného přejímaného křišťálu v této oblasti náleží sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole. Broušeného českého olovnatého křišťálu se ve své produkci drží sklárna Crystal Glamour v blízké Okrouhlici.

Sklářské provozy pracují také na Jihlavsku – Merry Crystals v Antonínově Dole (čirý a přejímaný olovnatý křišťál), Gold Crystal v Hruškových Dvorech (bohatě zdobený křišťál) – a v jiných částech kraje – např. sklárna Janštejn u Počátků s produkcí exkluzivních svítidel zn. Brokis, výroba tabulového skla v AGC Fenestra Moravské Budějovice.

Řada menších výrobců na Vysočině se i dnes věnuje proslulému designovému hutnímu sklu, jež se často pohybuje na pomezí dokonale zvládnutého řemesla a volné umělecké tvorby – například Sklářská huť AGS Jaroslav Svoboda v Karlově u Žďáru nad Sázavou nebo ateliér Valner Art Glass v Přibyslavi.

K dalším sklářským pozoruhodnostem našeho kraje patří malá sklárna Františka Nováka v Dobroníně. Specializuje se na výrobu dokonalých replik sklenic a pohárů z období 2. až 18. století.

Na sklářskou turistiku se zaměřuje malá sklářská huť ve Škrdlovicích u Žďáru n. S. v areálu U Hrocha, která připomíná bohužel již zaniklou tradici světoznámého škrdlovického skla.

Vzdělání ve sklářských oborech lze v Kraji Vysočina nabýt na středních uměleckoprůmyslových školách ve Světlé nad Sázavou a Jihlavě-Heleníně.

crystal glamour_sadaPřes turbulence trhu a silnou konkurenci se sklu na Vysočině díky umu, nasazení a vytrvalosti zdejších sklářů stále daří.

Brožura Vysočina sklářská zde https://www.vysocinatourism.cz/images/stories/Marketing/Propagacni-materialy/Turisticke_brozury/VYSOCINA_SKLARSKA_2020_WEB.pdf

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Badminton v Humpolci

Út Úno 4 , 2020
Od 1.2.2020 si můžete v Humpolci zahrát badminton.

Témata