Také letos budou silnice v Kraji Vysočina lemovat pachové ohradníky

8

Kraj Vysočina a Nadační fond Generali podpoří i v letošním roce částkou 200 tisíc korun údržbu a instalaci pachových ohradníků u silnic Vysočiny.

Vysočina zdvojnásobí počet kilometrů krajských silnic chráněných pachovými ohradníky
 Peníze zajistí pachové ohradníky podél sto kilometrů silnic v kraji. „Rádi bychom počet zabezpečených kilometrů silnic ještě rozšířili a z vlastních prostředků nechali pachové ohradníky nainstalovat i na další úseky. Plánujeme spolupráci s dopravním inspektorátem v Jihlavě, který by mohl vytipovat místa, kde ke střetu se zvěří dochází nejčastěji,“ informoval po zasedání Rady Kraje Vysočina náměstek hejtmana Pavel Franěk.
 
 
 

Pachové ohradníky jsou v současné době jedním z nejefektivnějších prostředků ke snižování počtu střetů vozidel se zvěří. Dřevěné kolíky opatřené speciální pěnou, která vydává pro zvířata odpudivý zápach, přimějí zvěř, aby před vozovkou zpozorněla. Někde jsou ohradníky umístěné už řadu let, někde rok. Od začátku projektu, roku 2010, jich bylo v regionu osázeno více než sedm tisíc. „Zástupci okresních mysliveckých spolků v roce 2009 zaznamenali 866 střetů vozidel se zvěří, zatímco v roce 2015 na totožných místech, kde se postupně instalovaly pachové ohradníky, evidovali už jen 364 střetů. Nejčastěji se stává obětí srážek srnčí a černá zvěř,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Myslivci zjara nejprve podél silnic umisťují v rozmezí asi osmi metrů kůly, alternativně využívají stromy a keře, na které aplikují pěnu s pachem, případně samotný pach, pokud je pěna v dostatečné kvalitě a velikosti z předchozího roku. „Zhruba po měsíci musejí pach v čerstvé pěně obnovit, reaplikaci pachu je nutné provést ještě dvakrát až třikrát,“ říká k instalaci pachových ohradníků Jiří Bartoš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina, který si také pochvaluje stále se lepšící spolupráci s myslivci i Krajskou správou a údržbou silnic. Myslivecké spolky v jednotlivých okresech samy zajišťují dalších desítky kilometrů silnic, kde pachové ohradníky instalují.

 • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina

Petr

8 thoughts on “Také letos budou silnice v Kraji Vysočina lemovat pachové ohradníky

 1. Naprosto vyhozené peníze!!!
  Zvěř potřebuje migrovat krajinou a nějaké pachové ohradníky ji nezastaví. Když bude smrad opravdu kvalitní (on však rychle vyprchá), tak pouze odkloní zvěř o kus dál.
  Ani čtyřproudá dálnice nezastaví losy, kteří táhnou přes Vysočinu za voňavými losicemi do Rakouska. Hlavně, že kolem Prahy je nad novým obchvatem spousta „přechodů“ pro zvěř, zato na Vysočině není ani jeden!! A brzy nám tu má přibýt další migrační překážka v podobě vysokorychlostní železnice. Všeumělové z Kraje Vysočina, společně s teplým lobby z Prahy, nás vidláky naučí, jak s přírodou zatočit! 🙁

  1. Kdybyste sledoval vývoj kolem rychlovlaků, tak víte, že velký zájem o tuto trať má bývalý okres Havlíčkův Brod…

   1. To by bylo vážně super! Bohužel takové informace nemám! Kde jste k nim přišel Vy?? Ono je to celé od jara roku 2014 v dost husté mlze, žádné oficiální informace se neobjevují, až na posledních pár týdnů, kdy si politici začali před volbami pouštět hubu na špacír a lákají tím voliče na plané sliby. Strategické plány Kraje i Státu stále počítají s trasou kolem Havlíčkova Brodu, ale ti, co se o věc vážně zajímají, tak vědí, že Jižní trasa se projektuje pomalu dekádu a úsilí projektantů vrcholí (Sudop).

    1. Proti neustale huci a pachnouci dalnici je nejaky rychlovlak s par prujezdy za den luxusni zalezitost.

     1. Při rekonstrukci D1 která u Humpolce již brzy začne, se bude budovat i přechod pro zvěř. Takže to bude mít i u nás na Vysočině jednoduší a nebude muset při přebíhání riskovat život svůj i lidí v autech. P.

     2. Obávám se,že nezačne. napadla to tzv.ekologická organizace Děti Země

     3. Od Prahy pokračuje stavba oplocení dálnice – jestli ho někdo neukradne, nebo nepoškodí, tak se zvěř na dálnici už nedostane.

    2. Stačí číst denní tisk. O této stavbě se bude rozhodovat stejně na ministerstvu ne na kraji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z deníku Policie

Pá Bře 3 , 2017
Rozbil okno a napadl muže. Žena neplatí výživné na svoji dceru. Řídil pod vlivem návykové látky. Opilý muž vstupoval do vozovky. Na dcery otec neplatí výživné. Test byl pozitivní na marihuanu.

You May Like

Témata