Také letos je tu pro vás soutěž PHOTOGRAPHIA NATURA

„Naštěstí jsou záliby a aktivity, které lze provozovat i v současném nouzovém stavu.

Jednou z nich je fotografování, a proto bylo možné vyhlásit již 18. ročník fotosoutěže pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava,“ s potěšením sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů, který nad soutěží převzal záštitu. Letošním tématem této již tradiční soutěže jsou Atmosférické jevy. Ty patří mezi časté a oblíbené záběry nemalé řady fotografů, ať již profesionálů či amatérů. Což je možné vidět i na různých sociálních sítích, kde se to hemží rozmanitými záběry zajímavých mraků, inverze, mlhy, bouřky, západů slunce apod. Toto souvisí také se změnou klimatu i zvýšenou aktivitou vulkánů po celém světě, kdy v poslední době právě přibývá množství i pestrost pozorovaných atmosférických (meteorologických) jevů.

Při hodnocení soutěžní fotografie bude posuzována nejenom její kvalita, ale též ojedinělost a výjimečnost atmosférického jevu. Ale pozor!  Hlavním pravidlem je, že snímek musí být pořízený na území České republiky. Vedle prvních třech míst se uděluje ještě zvláštní cena ředitele, a to za snímek s nejoriginálnějším obsahem či názvem – nebo nejlépe oboje dohromady. Všichni ocenění se mohou těšit na hezké ceny.

Fotosoutěž je pořádána zatím každoročně, a to již od roku 2004. Během uplynulých 17 ročníků bylo do soutěže zasláno neuvěřitelných 3 770 soutěžních snímků od 819 autorů napříč celou republikou a dokonce i ze sousedního Slovenska. Od roku 2008 se spolu s vyhlášením soutěže též oznamuje konkrétní téma pro daný ročník. Ze statistických údajů vedených k soutěži je zřejmé, že nejvíce autorů zaujalo téma Stromy v roce 2010. To se jich přihlásilo hned 99. Nejvíce fotografií však přišlo v roce 2018 v rámci tématu Květy, listy, plody aneb všímáme si detailů. Tehdy se shromáždilo 468 snímků. Vloni byla ústředním tématem Interakce v přírodě a do užšího výběru se dostalo hned 39 bodovaných snímků. Nyní pořadatelé s napětím očekávají, zda dojde k překonání dosavadních nej.

 

Oceněné fotografie společně s dalšími soutěžními snímky bývají pak již tradičně k vidění v expoziční budově jihlavského muzea v rámci každoroční výstavy. Využijte jedinečnou příležitost mít vystavenou vlastní fotografii v krajském muzeu, a proto mějte svůj fotoaparát při ruce při svých toulkách krajinou. I nyní v zimním období se dají pořídit zajímavé a nevšední snímky. A nebo můžete zapátrat doma ve svém archivu a třeba narazíte na vhodnou fotografii, která tematicky zapadne do letošního ročníku. Termín uzávěrky příjmu soutěžních snímků je do 11. listopadu 2021. Přičemž soutěžní formuláře si můžete vyzvednout po předchozí dohodě v jihlavském muzeu nebo si je stáhnout z webové stránky muzea v sekci Novinky – PHOTOGRAPHIA NATURA – Informace.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kriminalita se loni snížila

Út Led 26 , 2021
KRAJ VYSOČINA: Policisté loni dosáhli rekordní objasněnosti

You May Like

Témata