Tip na výlet, trochu jinak

12

Protože kolega Axl obživnul cestovací rubriku a já se v posledních letech také semtam toulal, zkusím mu do toho trochu fušovat. A abych byl ve výhodě, nechám slovo spolotulačce, protože líp píše i fotí 😉

Jihozápadní konec Brd. Z Humpolce ne úplně kousek, ale když už se v tom kraji vyskytnete, tak pár míst slovem i obrazem. Nesrovnávejte to s výletem na Kokořín, tady stánky fakt nebudou. Koneckonců, kdo chce profláklé lokality, tak zámek Blatná, zámek Zelená hora a zřícenina Třemšín, třeba.


A nebo na to pojdmě jinak – Vikinga na výletě:

Pokud na první fotce nevidíte hrad, nevidíte ho zcela správně. To je totiž tak, když uprostřed ničeho vylezete z auta a nedojde vám, že navigace vás směřovala na jih, a že ten hrad, který má být 20 ( !!!! ) metrů od silnice je tudíž na pravé straně silnice, zatímco vlevo od silnice, kde jsem s nadšením našla nějaký střep, valy a kupy kamenů, je krmítko pro odstřel divokých prasat. To jsem ovšem zjistila až o několik hodin později u večeře (hmmmm….. Grill Míšov a jeho osvědčená grilovaná krkovička, mhmmmm)

 

 

Jo, a ta rozhledna „Na skále“ sice nabízela široké a krásné rozhledy (až na Šumavu), ale ani tu „skálu“ jsme nikde široko daleko nenašli.


Zato jsme našli lovecký zámeček v Roželově (původně myslivna, kde byl prvním hajným v polovině 19.století jeden můj dědeček). Tam rostl na dvoře absolutně největší šnitlík, jaký jsem kdy viděla, a všude louky plné rozrazilu.

 

 

 

 

Ale třešnička, to byl kostel v Újezdci, jeden z nejstarších v Čechách, s románskými základy a krovem ze stromů, pokácených v roce 1445. Je krásnej … Genius loci dýchá z každého milimetru hlíny, z každého listu i z každého kamene. I na hřbitově může být milo.

Čtěte dále:   Humpolec a chorvatský Karlovac se sbližují, pojí je dávný příběh rodiny Reinerů

 

 


MAPKA toulky s vyznačenými body:

 

Závěrem – pokud tu nevidíte fotky z Míšova, tak proto, že tady nejsou. To je místo, které nelze vyfotit, to se musí zažít. Je jedno, kdy pojedete kolem, jaro/léto/podzim/zima a je jedno jestli tam budete jen autem, na motorce, či s kolem, anebo v zimě na běžkách. Zastavte se tam, stojí to za to.

12 thoughts on “Tip na výlet, trochu jinak

 1. Jééé diky za skvělý tip. I když na těchto konkrétních místech jsem nebyl. Docela dlouho jsem bydlel v Příbrami, takže mám část Brd prochozenou. I když v té době to ještě stále byl vojenský prostor. Brdy jsou opravdu nádherné a pokud se vyhnete těm opravdu profláknutým místům, tak je tu páráda a klid. Můžete se tu toulat, aniž by jste někoho potkali. Navíc, jelikož tu vládli opravdu dlouho vojáci, tak je to tu odprštěno od všech možných penzionů, hospod, kýčovitých stánků se smažákama a hranolkama. I když už i to se začíná pomalu měnit. Ale pořád je to tam divočina.

  Co už se mi na Brdech tolik nelíbí (ba přímo dokonale štve), je štvanice na trempíky a turisty, kteří se rozhodnou v Brdech přespat na divoko. A to za využívání dronů s termovizemi. A dokonce i vrtulníků s termovizemi. To je parádička. To se útrácejí pěkně peníze daňových poplatníků. To je paráda si hrát na velký policisty, co nahánějí pár trempíků co si chtějí přespat pod hvězdama….. Hrdinové……

   1. No nevím jestli máte tak úplně pravdu….. Pokud vím, tak v národních parcích USA je kempování povoleno. Možná jsou nějaké speciální vyjímky, ale nevím o nich. V USA jsem pár let žil a nebyl s tím žádný problém. Normálně se smělo v parcích stanovat, kempovat, rozdělávat ohně (pokud nebyl dočasný zákaz kvůli horkému počasí). Ano byli některé parky, kde byl omezen vstup lidí, kteří v nich směli pobývat a kempovat najednou a byla nutná registrace. Ale pořád to šlo. Pak byly ještě parky, kde jste nemohl kempovat a nocovat úplně všude kde jste chtěl, ale jen na k tomu vyhrazených místech. To je cesta nouzových nocovišť, jakou se třeba snaží jít na Šumavě. Ale přiznejme si upřímně, rozdíl v kvalitě, počtu a velikosti je nesmýrný. Bohužel v Brdech jsem žádný takový projekt nezaznamenal. Ale když se vrátíme k té Americe, tak toto byly opravdu vyjímky. Jinak s nocováním venku opravdu nebyl problém. Samozřejmě na státem vlstněných pozemcích v parku. Pokud se jednalo o soukromý pozemek, tak to se nesmí. Ale ono jich těch soukromých zase tolik v těch parcích není, pokud nemluvíme o Aljašce apod.

  1. Jj, obklicit les v pickupech a na ctyrkolkach, vypustit dron a pak slavnostne dohledat dve holky ve stanu, co si ohrivaly gulas.

   Brdy jeste jsou poloprazdne. Ony ty stanky a jine atrakce dorazi, lid si to zada. Ale zatim jde sbalit spacak&zdarak a vyrazit. Kdo se trochu zajima, vi kam neslapat, tech mist je par. Je treba o nich vedet, i letos je tam mrtvy pri likvidaci munice.

   Bylo by hezky, kdyby kus sveta zustal jaky je. Bez vyhlaseneho narodniho parku, strazcu, chodnicku, vyhlidek, stanku a podobnych vymozenosti.

   1. K tomu 3 odstavci to všechno směřuje. Možná až za 50 let. Všichni se přestěhujeme do měst a v přírodě budou jenom černý prasata a vlci…Nyní se tomu říká program rozvoje venkova…

 2. Tak z pohledu policajta může být vyhledávání trampů v lese docela dobrá zábavná bojovka. Když dojdou migranti 😀

  1. Naštěstí existují ještě místa, kde trampy a jiné svobodomyslné nikdo nebuzeruje. Ale ubývají…

  1. Netřeba Litvy, byť je jistě krásná. I v Čechách jsou místa, kde můžeš posedět s kamarády bez vlivů okolního světa. A je jich dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jezdí na kostitřasu a pomáhá dětem. Ivan Burkert míří až na Balkán

Po Srp 30 , 2021
V pátek 20. srpna v pozdní odpoledne projel po humpoleckém náměstí cyklista. Ale nebyl to cyklista, kterých vídáme zvlášť teď ve městě spoustu. Tento přijel na vysokém kole zvaném kostitřas, ano, to kolo opravdu nemá žádné odpružení, jmenuje se Ivan Burkert a jezdí pro dobrou věc. Pomáhá tím totiž onkologicky […]
Jezdí na kostitřasu a pomáhá dětem. Ivan Burkert míří až na Balkán

You May Like

Témata